Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 – 100 m stylem klasycznym kobiet
- Główny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004.
Luo Xuejuan | |
Brooke Hanson | |
Leisel Jones |
Konkurencje pływackie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Styl dowolny | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
800 m | kobiety | ||||
1500 m | mężczyźni | ||||
Styl grzbietowy | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl klasyczny | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl motylkowy | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl zmienny | |||||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety – styl dowolny | |||||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
4 × 200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety – styl zmienny | |||||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
Ten szablon: pokaż • dyskusja • edytuj |
100 m stylem klasycznym kobiet – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXVIII Igrzysk Olimpijskich. Eliminacje i półfinał miały miejsce 15 sierpnia, a finał 16 sierpnia.
Złoty medal zdobyła Chinka Luo Xuejuan, która ustanowiła w finale nowy rekord olimpijski (1:06,64). Srebro z czasem 1:07,15 wywalczyła reprezentantka Australii Brooke Hanson. Brąz przypadł rekordzistce świata i srebrnej medalistce na tym dystansie z 2000 roku, Australijce Leisel Jones, która uzyskała czas o 0,01 s wolniejszy od Hanson (1:07,16).
Wcześniej, w pierwszym półfinale, Jones z czasem 1:06,78 pobiła rekord olimpijski ustanowiony na igrzyskach olimpijskich w 1996.
Terminarz
Wszystkie godziny podane są w czasie greckim (UTC+03:00) oraz polskim (CEST).
Data | Godzina rozpoczęcia | ||
---|---|---|---|
UTC+03:00 | CEST | ||
15 sierpnia 2004 | 10:52 | 09:52 | Eliminacje[1] |
20:10 | 19:10 | Półfinały[2] | |
16 sierpnia 2004 | 20:15 | 19:15 | Finał[3] |
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodniczka | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Leisel Jones | 1:06,37 | Barcelona | 21 lipca 2003 |
Rekord olimpijski | Penelope Heyns | 1:07,02 | Atlanta | 21 lipca 1996 |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodniczka | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
15 sierpnia | półfinał 1 | Leisel Jones | 1:06,78 | |
16 sierpnia | finał | Luo Xuejuan | 1:06,64 |
Wyniki
Eliminacje
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodniczka | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | 4 | Brooke Hanson | Australia | 1:07,35 | Q |
2. | 6 | 4 | Leisel Jones | Australia | 1:07,69 | Q |
3. | 6 | 5 | Tara Kirk | Stany Zjednoczone | 1:07,92 | Q |
4. | 4 | 5 | Sarah Poewe | Niemcy | 1:07,97 | Q |
5. | 5 | 5 | Amanda Beard | Stany Zjednoczone | 1:08,04 | Q |
6. | 5 | 4 | Luo Xuejuan | Chiny | 1:09,07 | Q |
7. | 5 | 3 | Qi Hui | Chiny | 1:09,29 | Q |
8. | 4 | 2 | Switłana Bondarenko | Ukraina | 1:09,35 | Q |
9. | 6 | 3 | Rhiannon Leier | Kanada | 1:09,38 | Q |
10. | 5 | 6 | Masami Tanaka | Japonia | 1:09,44 | Q |
11. | 6 | 7 | Ágnes Kovács | Węgry | 1:09,51 | Q |
12. | 6 | 2 | Vipa Bernhardt | Niemcy | 1:09,60 | Q |
13. | 4 | 6 | Lauren van Oosten | Kanada | 1:09,93 | Q |
14. | 4 | 3 | Mirna Jukić | Austria | 1:09,99 | Q |
15. | 6 | 6 | Elena Bogomazova | Rosja | 1:10,24 | Q |
16. | 5 | 7 | Chiara Boggiatto | Włochy | 1:10,33 | Q |
17. | 5 | 2 | Maria Östling | Szwecja | 1:10,45 | |
18. | 2 | 4 | Inna Kapishina | Białoruś | 1:10,66 | |
19. | 4 | 7 | Majken Thorup | Dania | 1:10,97 | |
20. | 4 | 8 | Smiljana Marinović | Chorwacja | 1:11,00 | |
21. | 5 | 1 | Madelon Baans | Holandia | 1:11,10 | |
22. | 3 | 2 | Marina Kuč | Serbia i Czarnogóra | 1:11,27 | |
23. | 6 | 8 | Eeva Saarinen | Finlandia | 1:11,39 | |
24. | 4 | 1 | Diana Gomes | Portugalia | 1:11,40 | |
6 | 1 | Emma Robinson | Irlandia | |||
26. | 3 | 3 | Ilkay Dikmen | Turcja | 1:11,69 | |
27. | 2 | 1 | Imaday Nuñez Gonzalez | Kuba | 1:12,14 | |
28. | 3 | 5 | Salama Ismail | Egipt | 1:12,20 | |
29. | 3 | 6 | Javiera Salcedo | Argentyna | 1:12,46 | |
5 | 8 | Aikaterini Sarakatsani | Grecja | |||
31. | 3 | 8 | Jaclyn Pangilinan | Filipiny | 1:12,47 | |
32. | 2 | 6 | Alia Atkinson | Jamajka | 1:12,53 | |
33. | 3 | 7 | Nicolette Teo | Singapur | 1:12,87 | |
34. | 3 | 4 | Lee Ji-young | Korea Południowa | 1:12,93 | |
35. | 3 | 1 | Annabelle Carey | Nowa Zelandia | 1:13,21 | |
36. | 2 | 2 | Siow Yi Ting | Malezja | 1:13,30 | |
37. | 2 | 7 | Valeria Silva | Peru | 1:13,52 | |
38. | 2 | 3 | Adriana Marmolejo | Meksyk | 1:14,35 | |
39. | 2 | 5 | Yip Tsz Wa | Hongkong | 1:14,53 | |
40. | 2 | 8 | Íris Edda Heimisdóttir | Islandia | 1:15,35 | |
41. | 1 | 3 | Katerine Moreno | Boliwia | 1:18,25 | |
42. | 1 | 4 | Warduhi Awetisjan | Armenia | 1:18,87 | |
43. | 1 | 5 | Shrone Austin | Seszele | 1:19,02 | |
44. | 1 | 6 | Nataliya Filina | Azerbejdżan | 1:20,21 | |
45. | 1 | 2 | Melissa Ashby | Grenada | 1:22,67 | |
46. | 1 | 8 | Mariam Pauline Keita | Mali | 1:30,40 | |
47. | 1 | 7 | Nayana Shakya | Nepal | 1:32,92 | |
48. | 1 | 1 | Pamela Girimbabazi | Rwanda | 1:50,39 |
Półfinały
Półfinał 1
Miejsce | Tor | Zawodniczka | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Leisel Jones | Australia | 1:06,78 | Q, |
2. | 5 | Sarah Poewe | Niemcy | 1:07,48 | Q |
3. | 6 | Switłana Bondarenko | Ukraina | 1:08,28 | Q |
4. | 3 | Luo Xuejuan | Chiny | 1:08,57 | Q |
5. | 2 | Masami Tanaka | Japonia | 1:09,11 | |
6. | 7 | Vipa Bernhardt | Niemcy | 1:09,72 | |
7. | 1 | Mirna Jukić | Austria | 1:10,06 | |
8. | 8 | Chiara Boggiatto | Włochy | 1:10,84 |
Półfinał 2
Miejsce | Tor | Zawodniczka | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 5 | Tara Kirk | Stany Zjednoczone | 1:07,60 | Q |
2. | 4 | Brooke Hanson | Australia | 1:07,75 | Q |
3. | 3 | Amanda Beard | Stany Zjednoczone | 1:07,92 | Q |
4. | 6 | Qi Hui | Chiny | 1:09,06 | Q |
5. | 7 | Ágnes Kovács | Węgry | 1:09,12 | |
6. | 1 | Lauren van Oosten | Kanada | 1:09,45 | |
7. | 2 | Rhiannon Leier | Kanada | 1:09,46 | |
8. | 8 | Elena Bogomazova | Rosja | 1:10,41 |
Finał
Miejsce | Tor | Zawodniczka | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. ! | 1 | Luo Xuejuan | Chiny | 1:06,64 | |
2. ! | 6 | Brooke Hanson | Australia | 1:07,15 | |
3. ! | 4 | Leisel Jones | Australia | 1:07,16 | |
4. | 2 | Amanda Beard | Stany Zjednoczone | 1:07,44 | |
5. | 5 | Sarah Poewe | Niemcy | 1:07,53 | |
6. | 3 | Tara Kirk | Stany Zjednoczone | 1:07,59 | |
7. | 7 | Switłana Bondarenko | Ukraina | 1:08,19 | |
8. ! | 8 | Qi Hui | Chiny | 9:99,99 ! | DSQ |
Przypisy
- ↑ a b c Ateny 2004 – 100 m stylem klasycznym kobiet (eliminacje) – wyniki. 2004-08-15. [dostęp 2016-09-20]. (ang.).
- ↑ a b Ateny 2004 – 100 m stylem klasycznym kobiet (półfinały) – wyniki. 2004-08-15. [dostęp 2016-09-20]. (ang.).
- ↑ a b Ateny 2004 – 100 m stylem klasycznym kobiet (finał) – wyniki. 2004-08-16. [dostęp 2016-09-20]. (ang.).
- p
- d
- e