Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn
- Główny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008.
Alexander Dale Oen | |
Hugues Duboscq |
100 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXIX Igrzysk Olimpijskich. Eliminacje miały miejsce 9 sierpnia, półfinał 10 sierpnia a finał konkurencji 11 sierpnia. Wszystkie etapy konkurencji przeprowadzone zostały na Pływalni Olimpijskiej w Pekinie.
Złoty medal zdobył Japończyk Kōsuke Kitajima, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego z 2004 i w finale ustanowił nowy rekord świata (58,91). Srebrny medal z czasem 59,20 wywalczył Alexander Dale Oen z Norwegii. Trzecie miejsce zajął reprezentant Francji, który w finale dotknął ściany basenu 0,17 s później niż Norweg.
Wcześniej, podczas eliminacji Dale Oen ustanowił nowy rekord olimpijski (59,41). Poprawił go jeszcze w półfinale, kiedy uzyskał czas 59,16.
Terminarz
Wszystkie godziny podane są w czasie chińskim (UTC+08:00) oraz polskim (CEST).
Data | Godzina rozpoczęcia | ||
---|---|---|---|
UTC+08:00 | CEST | ||
9 sierpnia 2008 | 20:23 | 14:23 | Eliminacje[1] |
10 sierpnia 2008 | 11:01 | 05:01 | Półfinały[2] |
11 sierpnia 2008 | 10:30 | 04:30 | Finał[3] |
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Brendan Hansen | 59,13 | Irvine | 1 sierpnia 2006 |
Rekord olimpijski | Brendan Hansen | 1:00,01 | Ateny | 14 sierpnia 2004 |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodnik | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
9 sierpnia | eliminacje | Alexander Dale Oen | 59,41 | |
10 sierpnia | półfinał 2 | Alexander Dale Oen | 59,16 | |
11 sierpnia | finał | Kōsuke Kitajima | 58,91 | , |
Wyniki
Eliminacje
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 7 | 4 | Alexander Dale Oen | Norwegia | 59,41 | Q, |
2. | 8 | 4 | Kōsuke Kitajima | Japonia | 59,52 | Q |
3. | 9 | 5 | Hugues Duboscq | Francja | 59,67 | Q |
4. | 7 | 5 | Brenton Rickard | Australia | 59,89 | Q, |
5. | 7 | 7 | Cameron van der Burgh | Południowa Afryka | 59,96 | Q, |
6. | 9 | 7 | Giedrius Titenis | Litwa | 60,11 !1:00,11 | Q |
7. | 9 | 3 | Roman Słudnow | Rosja | 60,20 !1:00,20 | Q |
8. | 8 | 2 | Ihor Borysyk | Ukraina | 60,31 !1:00,31 | Q |
9. | 6 | 3 | Damir Dugonjič | Słowenia | 60,35 !1:00,35 | Q |
10. | 7 | 3 | Christian Sprenger | Australia | 60,36 !1:00,36 | Q |
9 | 4 | Brendan Hansen | Stany Zjednoczone | Q | ||
12. | 7 | 6 | Ołeh Lisohor | Ukraina | 60,65 !1:00,65 | Q |
13. | 9 | 2 | Yuta Suenaga | Japonia | 60,67 !1:00,67 | Q |
14. | 8 | 7 | Michaił Aleksandrow | Bułgaria | 60,69 !1:00,69 | Q |
15. | 8 | 5 | Chris Cook | Wielka Brytania | 60,70 !1:00,70 | Q |
16. | 8 | 3 | Mark Gangloff | Stany Zjednoczone | 60,71 !1:00,71 | Q |
17. | 6 | 5 | Vladislav Polyakov | Kazachstan | 60,80 !1:00,80 | |
18. | 4 | 4 | Hunor Mate | Austria | 60,93 !1:00,93 | |
19. | 8 | 8 | Richárd Bodor | Węgry | 60,97 !1:00,97 | |
20. | 5 | 5 | Mike Brown | Kanada | 60,98 !1:00,98 | |
8 | 6 | Glenn Snyders | Nowa Zelandia | |||
22. | 7 | 1 | Felipe França Silva | Brazylia | 61,04 !1:01,04 | |
23. | 7 | 2 | Henrique Barbosa | Brazylia | 61,11 !1:01,11 | |
24. | 6 | 7 | Matjaž Markič | Słowenia | 61,31 !1:01,31 | |
7 | 8 | Dániel Gyurta | Węgry | |||
26. | 9 | 8 | Thijs van Valkengoed | Holandia | 61,32 !1:01,32 | |
27. | 9 | 1 | Kristopher Gilchrist | Wielka Brytania | 61,34 !1:01,34 | |
28. | 6 | 1 | Mathieu Bois | Kanada | 61,45 !1:01,45 | |
29. | 6 | 6 | Jiří Jedlička | Czechy | 61,56 !1:01,56 | |
30. | 5 | 2 | Andrew Bree | Irlandia | 61,76 !1:01,76 | |
31. | 5 | 1 | Valentin Preda | Rumunia | 61,77 !1:01,77 | |
5 | 3 | Jonas Andersson | Szwecja | |||
33. | 3 | 1 | Daniel Velez | Portoryko | 61,80 !1:01,80 | |
34. | 8 | 1 | Dmitrij Komornikow | Rosja | 61,82 !1:01,82 | |
35. | 5 | 4 | Yevgeniy Ryzhkov | Kazachstan | 61,83 !1:01,83 | |
6 | 4 | Borja Iradier | Hiszpania | |||
37. | 6 | 2 | Melquíades Álvarez | Hiszpania | 61,89 !1:01,89 | |
38. | 3 | 2 | Sandeep Sejwal | Indie | 62,19 !1:02,19 | |
39. | 4 | 5 | Demir Atasoy | Turcja | 62,25 !1:02,25 | |
40. | 4 | 2 | Čaba Silađi | Serbia | 62,31 !1:02,31 | |
41. | 3 | 3 | Genaro Prono | Paragwaj | 62,32 !1:02,32 | |
42. | 4 | 7 | Tom Be'eri | Izrael | 62,42 !1:02,42 | |
5 | 6 | Vanja Rogulj | Chorwacja | |||
44. | 5 | 7 | Sofiane Daid | Algieria | 62,45 !1:02,45 | |
45. | 4 | 6 | Martti Aljand | Estonia | 62,46 !1:02,46 | |
46. | 4 | 8 | Xue Ruipeng | Chiny | 62,48 !1:02,48 | |
47. | 4 | 3 | Jakob Jóhann Sveinsson | Islandia | 62,50 !1:02,50 | |
48. | 3 | 6 | Malick Fall | Senegal | 62,51 !1:02,51 | |
49. | 5 | 8 | Viktar Vabishchevich | Białoruś | 63,29 !1:03,29 | |
50. | 9 | 6 | Romanos Alyfantis | Grecja | 63,39 !1:03,39 | |
51. | 3 | 5 | Alwin de Prins | Luksemburg | 63,64 !1:03,64 | |
52. | 3 | 4 | Sergio Andres Ferreyra | Argentyna | 63,65 !1:03,65 | |
53. | 2 | 3 | Edgar Crespo | Panama | 63,72 !1:03,72 | |
54. | 2 | 4 | Sergiu Postica | Mołdawia | 63,83 !1:03,83 | |
55. | 3 | 8 | Andrei Cross | Barbados | 64,57 !1:04,57 | |
56. | 3 | 7 | Ivan Demyanenko | Uzbekistan | 65,14 !1:05,14 | |
57. | 2 | 6 | Wael Koubrousli | Liban | 66,22 !1:06,22 | |
58. | 2 | 5 | Nguyễn Hữu Việt | Wietnam | 66,36 !1:06,36 | |
59. | 2 | 2 | Erik Rajohnson | Madagaskar | 68,42 !1:08,42 | |
60. | 2 | 7 | Boldbaataryn Bütekh-Uils | Mongolia | 70,80 !1:10,80 | |
61. | 1 | 4 | Osama Mohammed Ye Alarag | Katar | 70,83 !1:10,83 | |
62. | 1 | 5 | Mohammed Al-Habsi | Oman | 72,28 !1:12,28 | |
63. | 1 | 3 | Petero Okotai | Wyspy Cooka | 80,20 !1:20,20 | |
64. ! | 4 | 1 | Mohammad Alirezaei | Iran | DNS | |
64. ! | 6 | 8 | Alessandro Terrin | Włochy | DSQ |
Półfinały
Półfinał 1
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Kōsuke Kitajima | Japonia | 59,55 | Q |
2. | 5 | Brenton Rickard | Australia | 59,65 | Q, |
3. | 8 | Mark Gangloff | Stany Zjednoczone | 60,44 !1:00,44 | Q |
4. | 6 | Ihor Borysyk | Ukraina | 60,55 !1:00,55 | Q |
5. | 7 | Ołeh Lisohor | Ukraina | 60,56 !1:00,56 | |
6. | 1 | Michaił Aleksandrow | Bułgaria | 60,61 !1:00,61 | |
7. | 3 | Giedrius Titenis | Litwa | 60,66 !1:00,66 | |
8. | 2 | Christian Sprenger | Australia | 60,76 !1:00,76 |
Półfinał 2
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Alexander Dale Oen | Norwegia | 59,16 | Q, |
2. | 5 | Hugues Duboscq | Francja | 59,83 | Q |
3. | 7 | Brendan Hansen | Stany Zjednoczone | 59,94 | Q |
4. | 6 | Roman Słudnow | Rosja | 60,10 !1:00,10 | Q |
5. | 3 | Cameron van der Burgh | Południowa Afryka | 60,57 !1:00,57 | |
6. | 1 | Yuta Suenaga | Japonia | 60,67 !1:00,67 | |
7. | 8 | Chris Cook | Wielka Brytania | 60,81 !1:00,81 | |
8. | 2 | Damir Dugonjič | Słowenia | 60,92 !1:00,92 |
Finał
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. ! | 5 | Kōsuke Kitajima | Japonia | 58,91 | , |
2. ! | 4 | Alexander Dale Oen | Norwegia | 59,20 | |
3. ! | 6 | Hugues Duboscq | Francja | 59,37 | |
4. | 2 | Brendan Hansen | Stany Zjednoczone | 59,57 | |
5. | 3 | Brenton Rickard | Australia | 59,74 | |
6. | 7 | Roman Słudnow | Rosja | 59,87 | |
7. | 8 | Ihor Borysyk | Ukraina | 60,20 !1:00,20 | |
8. | 1 | Mark Gangloff | Stany Zjednoczone | 60,24 !1:00,24 |
Przypisy
- ↑ a b c Pekin 2008 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn (eliminacje) – wyniki. 2008-08-09. [dostęp 2016-09-15]. (ang.).
- ↑ a b Pekin 2008 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn (półfinały) – wyniki. 2008-08-10. [dostęp 2016-09-15]. (ang.).
- ↑ a b Pekin 2008 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn (finał) – wyniki. 2008-08-11. [dostęp 2016-09-15]. (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Styl dowolny | |
---|---|
Styl grzbietowy | |
Styl klasyczny |
|
Styl motylkowy | |
Styl zmienny | |
Sztafety |