Caiac canoe la Jocurile Olimpice de vară din 2020
Caiac-canoe la Jocurile Olimpice din 2020 | ||||
Loc: | Tokyo | |||
Prezențe la Olimpiadă: | a 20-a ediție | |||
Număr de probe: | 16 | |||
Participanți: | ||||
Caiac-canoe după olimpiadă | ||||
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024 | ||||
Recapitulare |
Probele sportive de caiac-canoe la Jocurile Olimpice de vară din 2020 includ probele de slalom, care au avut loc în perioada 25–30 iulie 2021 pe Canoe Slalom Course, iar probele de sprint care au avut loc în perioada 2-7 august 2021 pe Sea Forest Waterway.
Medaliați
Slalom
Probă | Aur | Argint | Bronz |
C-1 masculin detalii | Benjamin Savšek Slovenia (SLO) | Lukáš Rohan Cehia (CZE) | Sideris Tasiadis Germania (GER) |
C-1 feminin detalii | Jessica Fox Australia (AUS) | Mallory Franklin Marea Britanie (GBR) | Andrea Herzog Germania (GER) |
K-1 masculin detalii | Jiří Prskavec Cehia (CZE) | Jakub Grigar Slovacia (SVK) | Hannes Aigner Germania (GER) |
K-1 feminin detalii | Ricarda Funk Germania (GER) | Maialen Chourraut Spania (ESP) | Jessica Fox Australia (AUS) |
Sprint
- Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz | |||
C-1 1000 m masculin detalii | Isaquias Queiroz Brazilia (BRA) | 4:04,408 | Liu Hao China (CHN) | 4:05,724 | Serghei Tarnovschi Republica Moldova (MDA) | 4:06,069 |
C-2 1000 m masculin detalii | Serguey Torres Fernando Jorge Cuba (CUB) | 3:24,995 | Liu Hao Zheng Pengfei China (CHN) | 3:25,198 | Sebastian Brendel Tim Hecker Germania (GER) | 3:25,615 |
K-1 200 m masculin detalii | Sándor Tótka Ungaria (HUN) | 35,035 | Manfredi Rizza Italia (ITA) | 35,080 | Liam Heath Marea Britanie (GBR) | 35,202 |
K-1 1000 m masculin detalii | Bálint Kopasz Ungaria (HUN) | 3:20,643 | Ádám Varga Ungaria (HUN) | 3:22,431 | Fernando Pimenta Portugalia (POR) | 3:22,478 |
K-2 1000 m masculin detalii | Noua Zeelandă (NZL) Lisa Carrington Caitlin Regal | 1:35,785 | Polonia (POL) Karolina Naja Anna Puławska | 1:36,753 | Ungaria (HUN) Danuta Kozák Dóra Bodonyi | 1:36,867 |
K-4 500 m masculin detalii | Germania Max Rendschmidt Ronald Rauhe Tom Liebscher Max Lemke | 1:22,219 | Spania Saúl Craviotto Marcus Walz Carlos Arévalo Rodrigo Germade | 1:22,445 | Slovacia Samuel Baláž Denis Myšák Erik Vlček Adam Botek | 1:23,534 |
- Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz | |||
C-1 200 m feminin detalii | Nevin Harrison Statele Unite ale Americii (USA) | 45,932 | Laurence Vincent-Lapointe Canada (CAN) | 46,786 | Liudmyla Luzan Ucraina (UKR) | 47,034 |
C-2 500 m feminin detalii | China Xu Shixiao Sun Mengya | 1:55,495 | Ucraina Liudmyla Luzan Anastasiia Chetverikova | 1:57,499 | Canada Laurence Vincent Lapointe Katie Vincent | 1:59,041 |
K-1 200 m feminin detalii | Lisa Carrington Noua Zeelandă (NZL) | 38,120 | Teresa Portela Spania (ESP) | 38,883 | Emma Jørgensen Danemarca (DEN) | 38,901 |
K-1 500 m feminin detalii | Lisa Carrington Noua Zeelandă (NZL) | 1:51,216 | Tamara Csipes Ungaria (HUN) | 1:51,855 | Emma Jørgensen Danemarca (DEN) | 1:52,773 |
K-2 500 m feminin detalii | Lisa Carrington Caitlin Regal Noua Zeelandă (NZL) | 1:35,785 | Karolina Naja Anna Puławska Polonia (POL) | 1:36,753 | Danuta Kozák Dóra Bodonyi Ungaria (HUN) | 1:36,867 |
K-4 500 m feminin detalii | Ungaria Danuta Kozák Tamara Csipes Anna Kárász Dóra Bodonyi | 1:35,463 | Belarus Marharyta Makhneva Nadzeya Papok Volha Khudzenka Maryna Litvinchuk | 1:36,073 | Polonia Karolina Naja Anna Puławska Justyna Iskrzycka Helena Wiśniewska | 1:36,445 |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ungaria | 3 | 2 | 1 | 6 |
2 | Noua Zeelandă | 3 | 0 | 0 | 3 |
3 | Germania | 2 | 1 | 4 | 7 |
4 | Australia | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Chile | 1 | 2 | 0 | 3 |
6 | Cehia | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Brazilia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Cuba | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Slovenia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Statele Unite ale Americii | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Spania | 0 | 3 | 0 | 3 |
12 | Canada | 0 | 1 | 1 | 2 |
Marea Britanie | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Polonia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Slovacia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Ucraina | 0 | 1 | 1 | 2 | |
17 | Belarus | 0 | 1 | 0 | 1 |
Italia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
19 | Danemarca | 0 | 0 | 2 | 2 |
20 | Republica Moldova | 0 | 0 | 1 | 1 |
Portugalia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 16 | 16 | 16 | 48 |
Legături externe
- Federația Internațională de Canoe
|
|