Campionatul European de Scrimă din 2002
Campionatul European de Scrimă din 2002 s-a desfășurat în perioada 3-8 iunie la Moscova în Rusia.
Rezultate
Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Gábor Boczkó (HUN) | Pavel Kolobkov (RUS) | Géza Imre (HUN) Iván Kovács (HUN) |
Spadă pe echipe | Franța Érik Boisse Rémy Delhomme Jérôme Jeannet Frédéric Bouliere | Polonia Tomasz Motyka Michał Sobieraj Marek Petraszek Adam Wiercioch | Ucraina Aleksandr Horbaciuk Dmîtro Kariucenko Maksîm Hvorost Dmîtro Ciumak |
Floretă | Andrea Cassarà (ITA) | Simon Senft (GER) | Michael Ludwig (AUT) Sławomir Mocek (POL) |
Floretă pe echipe | Italia Andrea Cassarà Marco Ramacci Simone Vanni Matteo Zennaro | Franța Nicolas Beaudan Érik Friess Jérôme Weibel Victor Sintès | Germania Christian Schlechtweg Simon Senft Richard Breutner Johannes Krüger |
Sabie | Stanislav Pozdniakov (RUS) | Serghei Șarikov (RUS) | Mihai Covaliu (ROU) Volodîmîr Lukașenko (UKR) |
Sabie pe echipe | Rusia Serghei Șarikov Aleksei Frosin Aleksei Diacenko Stanislav Pozdniakov | Italia Giacomo Guidi Aldo Montano Giampiero Pastore Luigi Tarantino | Ungaria Tamás Decsi Domonkos Ferjancsik Kende Fodor Zsolt Nemcsik |
Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Maureen Nisima (FRA) | Niki-Katerina Sidiropoulou (GRE) | Liubov Șutova (RUS) Oksana Ermakova (RUS) |
Spadă pe echipe | Ungaria Adrienn Hormay Hajnalka Kiraly Ildikó Mincza Hajnalka Tóth | Rusia Karina Aznavurian Tatiana Logunova Oksana Jermakova Anna Sivkova | Ucraina Natalja Conrad Nadiya Kazimirchuk Olga Partala Yeva Vîbornova |
Floretă | Sylwia Gruchała (POL) | Laura Badea (ROU) | Svetlana Boiko (RUS) Roxana Scarlat (ROU) |
Floretă pe echipe | Polonia Sylwia Gruchala Magdalena Mroczkiewicz Anna Rybicka Małgorzata Wojtkowiak | Ungaria Aida Mohamed Edina Knapek Katalin Varga Gabriella Varga | Rusia Svetlana Boiko Ekaterina Iușeva Iulia Hakimova Viktoria Nikișina |
Sabie | Cécile Argiolas (FRA) | Elena Neceaeva (RUS) | Orsolya Nagy (HUN) Irina Bajenova (RUS) |
Sabie pe echipe | Rusia Elena Neceaeva Irina Bajenova Natalia Makeeva Elizaveta Gorst | Ungaria Orsolya Nagy Edina Csaba Gabriella Sznopek Annamaria Nagy | Azerbaidjan Iana Siukajeva Anjela Volkova Elena Jemayeva Elena Amirova |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 3 | 4 | 5 | 12 |
2 | Franța | 3 | 1 | 0 | 4 |
3 | Ungaria | 2 | 2 | 4 | 8 |
4 | Polonia | 2 | 1 | 1 | 4 |
5 | Italia | 2 | 1 | 0 | 3 |
6 | România | 0 | 1 | 2 | 3 |
7 | Germania | 0 | 1 | 1 | 2 |
8 | Grecia | 0 | 1 | 0 | 1 |
9 | Ucraina | 0 | 0 | 3 | 3 |
10 | Azerbaidjan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Austria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 12 | 12 | 18 | 42 |
Referințe
- Rezultate la Confederația Europeană de Scrimă