Campionatul European de Scrimă din 2012
Campionatul European de Scrimă din 2012 s-a desfășurat în perioada 15-20 iunie la Legnano în Italia.
Rezultate
Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Pavel Suhov (RUS) | Nikolai Novosjolov (EST) | Max Heinzer (SUI) Jörg Fiedler (GER) |
Spadă pe echipe | Elveția Max Heinzer Fabian Kauter Benjamin Steffen Florian Staub | Ungaria Gábor Boczkó Géza Imre Péter Somfai Péter Szényi | Ucraina Anatolii Herei Dmîtro Kariucenko Bohdan Nikișîn Maksîm Hvorost |
Floretă | Aleksei Ceremisinov (RUS) | Benjamin Kleibrink (GER) | Richard Kruse (GBR) Michał Majewski (POL) |
Floretă pe echipe | Italia Giorgio Avola Valerio Aspromonte Andrea Baldini Andrea Cassarà | Franța Brice Guyart Enzo Lefort Erwann Le Péchoux Victor Sintès | Germania Sebastian Bachmann Peter Joppich Benjamin Kleibrink André Weßels |
Sabie | Aleksei Iakimenko (RUS) | Boladé Apithy (FRA) | Aliaksandr Buikevici (BLR) Andrii Iahodka (UKR) |
Sabie pe echipe | Rusia Pavel Bîkov Nikolai Kovaliov Aleksei Iakimenko Veniamin Reșetnikov | România Tiberiu Dolniceanu Rareș Dumitrescu Florin Zalomir Alexandru Sirițeanu | Germania Max Hartung Nicolas Limbach Benedikt Wagner Matyas Szabo |
Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Simona Gherman (ROU) | Anca Măroiu (ROU) | Monika Sozanska (GER) Liubov Șutova (RUS) |
Spadă pe echipe | Rusia Violetta Kolobova Tatiana Logunova Anna Sivkova Liubov Șutova | România Ana Maria Brânză Loredana Dinu Simona Gherman Anca Măroiu | Estonia Irina Embrich Erika Kirpu Kristina Kuusk Julia Beljajeva |
Floretă | Inna Deriglazova (RUS) | Kamilla Gafurzianova (RUS) | Arianna Errigo (GER) Larisa Korobeinikova (RUS) |
Floretă pe echipe | Italia Elisa Di Francisca Arianna Errigo Ilaria Salvatori Valentina Vezzali | Franța Astrid Guyart Corinne Maîtrejean Ysaora Thibus Anita Blaze | Rusia Inna Deriglazova Kamilla Gafurzianova Larisa Korobeinikova Aida Șanaeva |
Sabie | Olha Harlan (UKR) | Vasiliki Vougiouka (GRE) | Aleksandra Socha (POL) Marion Stoltz (FRA) |
Sabie pe echipe | Rusia Ekaterina Diacenko Dina Galiakbarova Iulia Gavrilova Sofia Velikaia | Ucraina Olha Harlan Olena Homrova Halîna Pundîk Olha Jovnir | Italia Ilaria Bianco Alessandra Lucchino Gioia Marzocca Irene Vecchi |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 3 | 1 | 4 | 8 |
2 | Germania | 3 | 0 | 1 | 4 |
3 | România | 2 | 1 | 0 | 3 |
4 | Rusia | 1 | 3 | 1 | 5 |
5 | Ucraina | 1 | 1 | 2 | 4 |
6 | Estonia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Elveția | 1 | 0 | 0 | 1 | |
8 | Ungaria | 0 | 2 | 3 | 5 |
9 | Franța | 0 | 2 | 2 | 4 |
10 | Polonia | 0 | 1 | 3 | 4 |
11 | Grecia | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | Marea Britanie | 0 | 0 | 2 | 2 |
Total | 12 | 12 | 18 | 42 |
Rezultate
Masculin
Floretă individual
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Aleksei Ceremisinov | Rusia |
2 | Benjamin Kleibrink | Germania |
3 | Richard Kruse | Marea Britanie |
3 | Michał Majewski | Polonia |
5. | Radosław Glonek | Polonia |
6. | Renal Ganeev | Rusia |
7. | Alexander Choupenitch | Cehia |
8. | André Weßels | Germania |
Sferturi de finală | Semifinale | Finală | ||||||||
Radosław Glonek | 13 | |||||||||
Aleksei Ceremisinov | 15 | |||||||||
Aleksei Ceremisinov | 15 | |||||||||
Richard Kruse | 11 | |||||||||
Renal Ganeev | 4 | |||||||||
Richard Kruse | 15 | |||||||||
Aleksei Ceremisinov | 15 | |||||||||
Benjamin Kleibrink | 7 | |||||||||
Benjamin Kleibrink | 15 | |||||||||
André Weßels | 12 | |||||||||
Benjamin Kleibrink | 15 | |||||||||
Michał Majewski | 14 | |||||||||
Alexander Choupenitch | 8 | |||||||||
Michał Majewski | 15 | |||||||||
Spadă individual
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Pavel Suhov | Rusia |
2 | Nikolai Novosjolov | Estonia |
3 | Max Heinzer | Elveția |
3 | Jörg Fiedler | Germania |
5. | Paolo Pizzo | Italia |
6. | Tomasz Motyka | Polonia |
7. | Jean-Michel Lucenay | Franța |
8. | Fredrik Backer | Norvegia |
Sferturi de finală | Semifinale | Finală | ||||||||
Max Heinzer | 15 | |||||||||
Fredrik Backer | 14 | |||||||||
Max Heinzer | 8 | |||||||||
Nikolai Novosjolov | 15 | |||||||||
Nikolai Novosjolov | 15 | |||||||||
Jean-Michel Lucenay | 14 | |||||||||
Nikolai Novosjolov | 12 | |||||||||
Pavel Suhov | 15 | |||||||||
Tomasz Motyka | 6 | |||||||||
Jörg Fiedler | 15 | |||||||||
Jörg Fiedler | 8 | |||||||||
Pavel Suhov | 9 | |||||||||
Pavel Suhov | 15 | |||||||||
Paolo Pizzo | 11 | |||||||||
Sabie individual
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Aleksei Iakimenko | Rusia |
2 | Boladé Apithy | Franța |
3 | Aliaksandr Buikevici | Belarus |
3 | Andrii Iahodka | Ucraina |
5. | Diego Occhiuzzi | Italia |
6. | Nicolas Limbach | Germania |
7. | Tiberiu Dolniceanu | România |
8. | Luigi Samele | Italia |
Sferturi de finală | Semifinale | Finală | ||||||||
Aleksei Iakimenko | 15 | |||||||||
Tiberiu Dolniceanu | 13 | |||||||||
Aleksei Iakimenko | 15 | |||||||||
Aliaksandr Buikevici | 9 | |||||||||
Aliaksandr Buikevici | 15 | |||||||||
Luigi Samele | 8 | |||||||||
Aleksei Iakimenko | 15 | |||||||||
Boladé Apithy | 12 | |||||||||
Nicolas Limbach | 13 | |||||||||
Boladé Apithy | 15 | |||||||||
Boladé Apithy | 15 | |||||||||
Andrii Iahodka | 10 | |||||||||
Andrii Iahodka | 15 | |||||||||
Diego Occhiuzzi | 14 | |||||||||
Floretă pe echipe
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Valerio Aspromonte Giorgio Avola Andrea Cassarà Andrea Baldini | Italia |
2 | Enzo Lefort Erwann Le Péchoux Victor Sintès | Franța |
3 | Benjamin Kleibrink Peter Joppich Sebastian Bachmann André Weßels | Germania |
4. | Aleksei Ceremisinov Renal Ganeev Artur Ahmathuzin Aleksei Hovanski | Rusia |
5. | James-Andrew Davis Richard Kruse Husayn Rosowsky Laurence Halsted | Marea Britanie |
6. | Michał Majewski Radosław Glonek Paweł Kawiecki Leszek Rajski | Polonia |
7. | Rene Pranz Moritz Hinterseer Roland Schlosser Tobias Hinterseer | Austria |
8. | Rostîslav Herțîk Volodîmîr Koltîgo Andrii Pohrebniak Klod Iunes | Ucraina |
Sferturi de finală | Semifinale | Finala | ||||||||
Italia | 45 | |||||||||
Austria | 22 | |||||||||
Italia | 45 | |||||||||
Rusia | 32 | |||||||||
Marea Britanie | 24 | |||||||||
Rusia | 45 | |||||||||
Italia | 45 | |||||||||
Franța | 34 | |||||||||
Franța | 45 | |||||||||
Polonia | 39 | |||||||||
Franța | 45 | Finala mică | ||||||||
Germania | 31 | |||||||||
Ucraina | 39 | Rusia | 33 | |||||||
Germania | 40 | Germania | 38 | |||||||
Spadă pe echipe
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Fabian Kauter Max Heinzer Benjamin Steffen | Elveția |
2 | Gábor Boczkó Géza Imre Péter Somfai | Ungaria |
3 | Bohdan Nikișîn Dmîtro Kariucenko Maksîm Hvorost Anatolii Herei | Ucraina |
4. | Jean-Michel Lucenay Ulrich Robeiri Alexandre Blaszyck Daniel Jerent | Franța |
5. | Paolo Pizzo Matteo Tagliariol Francesco Martinelli Diego Confalonieri | Italia |
6. | Martin Čapek Jakub Ambrož Jiří Beran | Cehia |
7. | Tomasz Motyka Radosław Zawrotniak Michal Adámek Piotr Kruczek | Polonia |
8. | Pavel Suhov Anton Avdeev Nikita Glazkov Serghei Bida | Rusia |
Sferturi de finală | Semifinale | Finala | ||||||||
Franța | 45 | |||||||||
Polonia | 41 | |||||||||
Franța | 29 | |||||||||
Elveția | 45 | |||||||||
Cehia | 35 | |||||||||
Elveția | 45 | |||||||||
Elveția | 45 | |||||||||
Ungaria | 35 | |||||||||
Ungaria | 40 | |||||||||
Rusia | 36 | |||||||||
Ungaria | 45 | Finala mică | ||||||||
Ucraina | 31 | |||||||||
Ucraina | 45 | Franța | 33 | |||||||
Italia | 39 | Ucraina | 38 | |||||||
Sabie pe echipe
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Veniamin Reșetnikov Aleksei Iakimenko Nikolai Kovaliov Pavel Bîkov | Rusia |
2 | Florin Zalomir Tiberiu Dolniceanu Rareș Dumitrescu Alexandru Sirițeanu | România |
3 | Max Hartung Nicolas Limbach Benedikt Wagner Matyas Szabo | Germania |
4. | Diego Occhiuzzi Luigi Samele Giampiero Pastore Massimiliano Murolo | Italia |
5. | Valeri Priiomka Aliaksandr Buikevici Aliaksei Lihaceuski Dmitri Lapkes | Belarus |
6. | Dmîtro Boiko Andrii Iahodka Oleh Șturbabin Dmîtro Pundîk | Ucraina |
7. | Nicolas Rousset Vincent Anstett Boladé Apithy Philémon Barruyer | Franța |
8. | Áron Szilágyi Balázs Lontay Tamás Decsi Csaba Norbert Gáll | Ungaria |
Sferturi de finală | Semifinale | Finala | ||||||||
Rusia | 45 | |||||||||
Ucraina | 31 | |||||||||
Rusia | 45 | |||||||||
Italia | 36 | |||||||||
Ungaria | 38 | |||||||||
Italia | 45 | |||||||||
Rusia | 45 | |||||||||
România | 42 | |||||||||
Belarus | 36 | |||||||||
România | 45 | |||||||||
România | 45 | Finala mică | ||||||||
Germania | 34 | |||||||||
Franța | 43 | Italia | 43 | |||||||
Germania | 45 | Germania | 45 | |||||||
Feminin
Floretă individual
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Inna Deriglazova | Rusia |
2 | Kamilla Gafurzianova | Rusia |
3 | Larisa Korobeinikova | Rusia |
3 | Arianna Errigo | Italia |
5. | Elisa Di Francisca | Italia |
6. | Aida Șanaeva | Rusia |
7. | Valentina Vezzali | Italia |
8. | Ysaora Thibus | Franța |
Sferturi de finală | Semifinale | Finală | ||||||||
Elisa Di Francisca | 11 | |||||||||
Larisa Korobeinikova | 15 | |||||||||
Larisa Korobeinikova | 8 | |||||||||
Kamilla Gafurzianova | 15 | |||||||||
Ysaora Thibus | 11 | |||||||||
Kamilla Gafurzianova | 15 | |||||||||
Kamilla Gafurzianova | 8 | |||||||||
Inna Deriglazova | 15 | |||||||||
Valentina Vezzali | 6 | |||||||||
Arianna Errigo | 15 | |||||||||
Arianna Errigo | 14 | |||||||||
Inna Deriglazova | 15 | |||||||||
Inna Deriglazova | 15 | |||||||||
Aida Șanaeva | 8 | |||||||||
Spadă individual
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Simona Alexandru | România |
2 | Anca Măroiu | România |
3 | Monika Sozanska | Germania |
3 | Liubov Șutova | Rusia |
5. | Britta Heidemann | Germania |
6. | Violetta Kolobova | Rusia |
7. | Laura Flessel-Colovic | Franța |
8. | Anna Sivkova | Rusia |
Sferturi de finală | Semifinale | Finală | ||||||||
Liubov Șutova | 15 | |||||||||
Laura Flessel-Colovic | 6 | |||||||||
Liubov Șutova | 13 | |||||||||
Simona Alexandru | 15 | |||||||||
Violetta Kolobova | 14 | |||||||||
Simona Alexandru | 15 | |||||||||
Simona Alexandru | 15 | |||||||||
Anca Măroiu | 6 | |||||||||
Britta Heidemann | 9 | |||||||||
Monika Sozanska | 10 | |||||||||
Monika Sozanska | 13 | |||||||||
Anca Măroiu | 15 | |||||||||
Anca Măroiu | 15 | |||||||||
Anna Sivkova | 14 | |||||||||
Sabie individual
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Olha Harlan | Ucraina |
2 | Vasiliki Vougiouka | Grecia |
3 | Aleksandra Socha | Polonia |
3 | Marion Stoltz | Franța |
5. | Ilaria Bianco | Italia |
6. | Bogna Jóźwiak | Polonia |
7. | Iulia Gavrilova | Rusia |
8. | Araceli Navarro | Spania |
Sferturi de finală | Semifinale | Finală | ||||||||
Vasiliki Vougiouka | 15 | |||||||||
Bogna Jóźwiak | 12 | |||||||||
Vasiliki Vougiouka | 15 | |||||||||
Marion Stoltz | 9 | |||||||||
Marion Stoltz | 15 | |||||||||
Ilaria Bianco | 12 | |||||||||
Vasiliki Vougiouka | 14 | |||||||||
Olha Harlan | 15 | |||||||||
Iulia Gavrilova | 13 | |||||||||
Aleksandra Socha | 15 | |||||||||
Aleksandra Socha | 9 | |||||||||
Olha Harlan | 15 | |||||||||
Araceli Navarro | 9 | |||||||||
Olha Harlan | 15 | |||||||||
Floretă pe echipe
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Valentina Vezzali Arianna Errigo Elisa Di Francisca Ilaria Salvatori | Italia |
2 | Corinne Maîtrejean Ysaora Thibus Astrid Guyart Anita Blaze | Franța |
3 | Inna Deriglazova Aida Șanaeva Kamilla Gafurzianova Larisa Korobeinikova | Rusia |
4. | Martyna Synoradzka Anna Rybicka Małgorzata Wojtkowiak Sylwia Gruchała | Polonia |
5. | Gabriella Varga Aida Mohamed Fanny Kreiss Edina Knapek | Ungaria |
6. | Sandra Bingenheimer Anne Sauer Katja Wächter Martina Zacke | Germania |
7. | Katerîna Cențova Olena Hismatulina Olha Leleiko Anastasiia Moskovska | Ucraina |
8. | Anna Bentley Martina Emanuel Natalia Sheppard Sophie Troiano | Marea Britanie |
Sferturi de finală | Semifinale | Finala | ||||||||
Italia | 45 | |||||||||
Ucraina | 26 | |||||||||
Italia | 45 | |||||||||
Polonia | 31 | |||||||||
Ungaria | 35 | |||||||||
Polonia | 38 | |||||||||
Italia | 45 | |||||||||
Franța | 28 | |||||||||
Franța | 45 | |||||||||
Germania | 30 | |||||||||
Franța | 45 | Finala mică | ||||||||
Rusia | 43 | |||||||||
Marea Britanie | 2 | Polonia | 31 | |||||||
Rusia | 5 | Rusia | 38 | |||||||
Spadă pe echipe
Loc | Nume | Țară |
---|---|---|
1 | Violetta Kolobova Tatiana Logunova Liubov Șutova Anna Sivkova | Rusia |
2 | Ana Maria Brânză Loredana Dinu Simona Gherman Anca Măroiu | România |
3 | Julia Beljajeva Irina Embrich Erika Kirpu Kristina Kuusk | Estonia |
4. | Olena Krîvîțka Kseniia Pantelieieva Anfisa Pocikalova Iana Șemiakina | Ucraina |
5. | Bianca Del Carretto Rossella Fiamingo Nathalie Moellhausen Mara Navarria | Italia |
6. | Imke Duplitzer Britta Heidemann Ricarda Multerer Monika Sozanska | Germania |
7. | Edina Antal Dorina Budai Emese Szász Emese Takacs | Ungaria |
8. | Johanna Bergdahl Sanne Gars Emma Samuelsson Nina Westman | Suedia |
Sferturi de finală | Semifinale | Finala | ||||||||
România | 40 | |||||||||
Suedia | 32 | |||||||||
România | 45 | |||||||||
Estonia | 37 | |||||||||
Estonia | 45 | |||||||||
Germania | 35 | |||||||||
România | 41 | |||||||||
Rusia | 42 | |||||||||
Italia | 41 | |||||||||
Ucraina | 42 | |||||||||
Ucraina | 33 | Finala mică | ||||||||
Rusia | 45 | |||||||||
Ungaria | 31 | Estonia | 34 | |||||||
Rusia | 43 | Ucraina | 32 | |||||||
Sabre team
Position | Name | Country |
---|---|---|
1 | Ekaterina Diacenko Dina Galiakbarova Iulia Gavrilova Sofia Velikaia | Rusia |
2 | Olha Harlan Olena Homrova Halîna Pundîk Olha Jovnir | Ucraina |
3 | Ilaria Bianco Alessandra Lucchino Gioia Marzocca Irene Vecchi | Italia |
4. | Bogna Jóźwiak Katarzyna Kedziora Małgorzata Kozaczuk Aleksandra Socha | Polonia |
5. | Cécilia Berder Charlotte Lembach Flora Palu Marion Stoltz | Franța |
6. | Aida Alasgarova Sevil Buniatova Sevinj Buniatova Sabina Mikina | Azerbaidjan |
7. | Réka Benkő Anna Márton Anna Várhelyi Kata Várhelyi | Ungaria |
8. | Jasmin Bührle Alexandra Bujdoso Sibylle Klemm Stefanie Kubissa | Germania |
Sferturi de finală | Semifinale | Finala | ||||||||
Rusia | 45 | |||||||||
Azerbaidjan | 29 | |||||||||
Rusia | 45 | |||||||||
Polonia | 33 | |||||||||
Germania | 32 | |||||||||
Polonia | 45 | |||||||||
Rusia | 45 | |||||||||
Ucraina | 37 | |||||||||
Italia | 45 | |||||||||
Franța | 34 | |||||||||
Italia | 42 | Finala mică | ||||||||
Ucraina | 45 | |||||||||
Ungaria | 34 | Polonia | 39 | |||||||
Ucraina | 45 | Italia | 45 | |||||||
Legături externe
- Site-ul official[nefuncțională]