România la Jocurile Olimpice de vară din 1956
România la Jocurile Olimpice de vară din 1956 | |||||||||||
Drapelul României | |||||||||||
Codul CIO | ROU | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Comitet | Comitetul Olimpic și Sportiv Român | ||||||||||
Locație | Melbourne | ||||||||||
Participare | a 6-a | ||||||||||
Sportivi | 44 în cadrul a 10 sporturi | ||||||||||
| |||||||||||
România la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
| |||||||||||
România la Jocurile Olimpice de vară din 1956, Melbourne, Australia și Stockholm, Suedia. 44 competitori, 33 bărbați și 11 femei, au luat parte la 35 de evenimente sportive în cadrul a 10 sporturi.
Medaliați
|
Atletism
- Probe pe șosea și pistă
Atlet | Probă | Serie | Sferturi | Semifinală | Finală | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | ||
Ilie Savel | 400 m | nu a luat startul | |||||||
400 m garduri | 52,2 | 2 | N/A | 52,0 | 4 | nu a avansat | |||
Dumitru Paraschivescu | 20 km marș | N/A | 1:39:57,4 | 14 | |||||
50 km marș | N/A | nu a terminat | |||||||
Ion Barbu | 20 km marș | N/A | 1:41:37,8 | 15 | |||||
50 km marș | N/A | 5:08:33,6 | 10 |
- Probe pe teren
Atlet | Probă | Calificare | Finală | ||
---|---|---|---|---|---|
Distanță | Loc | Distanță | Loc | ||
Iolanda Balaș | înălțime | 1,58 | =1 | 1,67 | 5 |
Lia Manoliu | disc | 43,87 | 8 | 43,90 | 9 |
Box
Sportiv | Probă | Primul meci | Al 2-lea meci | Sferturi de finală | Semifinale | Finală | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Loc | ||
Mircea Dobrescu | muscă masculin | N/A | Bonus (PHI) C | Perez (USA) C | Caldwell (IRL) C | Spinks (GBR) P | 2 |
Constantin Dumitrescu | ușoară masculin | Oung (MYA) C | Petersen (DEN) C | Ui-Gyeong (KOR) C | Nenci (ITA) P | Nu a avansat | 3 |
Nicolae Linca | semimijlocie masculin | Hatch (FIJ) C | N/A | André (RSA) C | Gargano (GBR) C | Tiedt (IRL) C | 1 |
Gheorghe Negrea | semigrea masculin | Vuuren (RSA) C | N/A | Panunzi (ITA) C | Lucas (CHI) C | Boyd (USA) P | 2 |
Caiac canoe
Sportiv | Probă | Serie | Finală | ||
---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Leon Rotman | C-1 1000 m masculin | N/A | 5:05,3 | 1 | |
C-1 10 000 m masculin | N/A | 56:41,0 | 1 | ||
Dumitru Alexe Simion Ismailciuc | C-2 1000 m masculin | 4:48,1 | 1 | 4:47,4 | 1 |
C-2 10 000 m masculin | N/A | 55:51,1 | 5 | ||
Mircea Anastasescu Stavru Teodorof | K-2 1000 m masculin | 3:59,1 | 2 | 3:56,1 | 4 |
Gimnastică
- Feminin
Sportivă | Probă | Finală | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Aparat | Total | Loc | |||||
Sol | Sărituri | Paralele inegale | Bârnă | ||||
Elena Leușteanu | individual compus | 18,700 | 18,633 | 18,533 | 18,500 | 74,366 | =4 |
echipe | 3 | ||||||
sol | 18,700 | N/A | 18,700 | 3 | |||
sărituri | N/A | 18,633 | N/A | 18,633 | 6 | ||
paralele inegale | N/A | 18,533 | N/A | 18,533 | =10 | ||
bârnă | N/A | 18,500 | 18,500 | 6 | |||
echipe, obiecte portative | N/A | 73,40 | 5 | ||||
Sonia Inovan | individual compus | 18,200 | 18,266 | 18,166 | 18,266 | 72,900 | =14 |
echipe | 3 | ||||||
sol | 18,200 | N/A | 18,200 | =20 | |||
sărituri | N/A | 18,266 | N/A | 18,266 | =13 | ||
paralele inegale | N/A | 18,166 | N/A | 18,166 | =22 | ||
bârnă | N/A | 18,266 | 18,266 | 11 | |||
echipe, obiecte portative | N/A | 73,40 | 5 | ||||
Georgeta Hurmuzachi | individual compus | 18,433 | 18,266 | 18,266 | 17,766 | 72,733 | 16 |
echipe | 3 | ||||||
sol | 18,433 | N/A | 18,433 | =11 | |||
sărituri | N/A | 18,266 | N/A | 18,266 | =13 | ||
paralele inegale | N/A | 18,266 | N/A | 18,266 | =18 | ||
bârnă | N/A | 17,766 | 17,766 | 29 | |||
echipe, obiecte portative | N/A | 73,40 | 5 | ||||
Emilia Vătășoiu | individual compus | 17,700 | 18,066 | 18,100 | 18,233 | 72,100 | 20 |
echipe | 3 | ||||||
sol | 17,700 | N/A | 17,700 | 50 | |||
sărituri | N/A | 18,066 | N/A | 18,066 | =30 | ||
paralele inegale | N/A | 18,100 | N/A | 18,100 | 26 | ||
bârnă | N/A | 18,233 | 18,233 | 12 | |||
echipe, obiecte portative | N/A | 73,40 | 5 | ||||
Elena Mărgărit | individual compus | 18,333 | 18,133 | 17,933 | 17,633 | 72,033 | =21 |
echipe | 3 | ||||||
sol | 18,333 | N/A | 18,333 | 17 | |||
sărituri | N/A | 18,133 | N/A | 18,133 | =23 | ||
paralele inegale | N/A | 17,933 | N/A | 17,933 | =29 | ||
bârnă | N/A | 17,633 | 17,633 | =30 | |||
echipe, obiecte portative | N/A | 73,40 | 5 | ||||
Elena Săcălici | individual compus | 18,100 | 18,100 | 17,933 | 17,300 | 71,433 | 30 |
echipe | 3 | ||||||
sol | 18,100 | N/A | 18,100 | =30 | |||
sărituri | N/A | 18,100 | N/A | 18,100 | =27 | ||
paralele inegale | N/A | 17,933 | N/A | 17,933 | =29 | ||
bârnă | N/A | 17,300 | 17,300 | =44 | |||
echipe, obiecte portative | N/A | 73,40 | 5 |
Lupte
- Masculin greco-roman
Sportiv | Probă | Primul meci | Al 2-lea meci | Al 3-lea meci | Al 4-lea meci | Al 5-lea meci | Finală | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | |||
Dumitru Pîrvulescu | muscă | Soloviov (URS) P 1–2 | N/A | Johansson (SWE) C 3–0 | Fabra (ITA) P 0–3 | N/A | Nu a avansat | 4 |
Francisc Horvath | cocoș | Vârupaev (URS) C 2–1 | Sweeney (AUS) C 3–0 | Nykänen (FIN) C 2–1 | Kämmerer (GER) C 3–0 | Vesterby (SWE) P 1–2 | Nu a avansat | 3 |
Ion Popescu | pană | Rice (USA) C 3–0 | Trippa (ITA) P 0–3 | Polyák (HUN) P 0–3 | Nu a avansat | |||
Dumitru Gheorghe | ușoară | Tóth (HUN) P cădere | Rolón (ARG) C 3–0 | Doğan (TUR) P 0–3 | Nu a avansat | 6 |
Natație
Sportiv | Probă | Serie | Finală | ||
---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Alexandru Popescu | 200 m fluture masculin | 2:29,9 | 3 | 2:31,0 | 8 |
Maria Both | 100 m spate feminin | 1:15,8 | 2 | Nu a avansat | 12 |
Pentatlon modern
Sportiv | Probă | Echitație | Scrimă | Tir | Natație | Alergare | Total | Loc | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | ||||
Cornel Vena | individual masculin | 442,5 | 22 | 1.111,0 | 1 | 740,0 | 23 | 750,0 | 30 | 1.030,0 | 17 | 4.073,5 | 14 |
echipe | 6 | ||||||||||||
Dumitru Țintea | individual masculin | 717,5 | 16 | 667,0 | =17 | 780,0 | =16 | 815,0 | 22 | 718,0 | 31 | 3.697,5 | 20 |
echipe | 6 | ||||||||||||
Victor Teodorescu | individual masculin | 0 | 35 | 741,0 | =11 | 640,0 | =28 | 630,0 | 34 | 1.156,0 | 9 | 3,167,0 | 30 |
echipe | 6 |
Polo pe apă
- Echipa
|
|
Echipă | Probă | Runda preliminară | Locurile 7-10 | Runda finală | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Loc | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | ||
România | Turneul masculin | Australia C 4-2 | URSS P 3-4 | Iugoslavia P 2-3 | Regatul Unit P 2-5 | Singapore C 15-1 | 8 | Nu a avansat |
Scrimă
Două scrimere au participat.
- Floretă feminin
- Olga Szabo-Orban: Argint
- Ecaterina Orb-Lazăr: eliminată în primul tur
Tir
Ștefan Petrescu a câștigat medalia de aur la pistol viteză. În aceeași probă românul Gheorghe Lichiardopol și finlandezul Pentti Linnosvuo s-au aflat la egalitate de puncte. Gheorghe Lichiardopol a obținut medalia de bronz după susținerea unui baraj.
Sportiv | Probă | Prima rundă | Runda a 2-a | Total | |
---|---|---|---|---|---|
Puncte | Puncte | Puncte | Loc | ||
Ștefan Petrescu | pistol viteză 25 m | 294 | 293 | 587 | 1 |
Gheorghe Lichiardopol | 294 | 287 | 581 | 3 |
Sportiv | Probă | Culcat | În genunchi | În picioare | Total | |
---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Puncte | Puncte | Puncte | Loc | ||
Iosif Sîrbu | armă liberă calibru redus 50 m, 3 poziții | 397 | 392 | 368 | 1.157 | 7 |
Constantin Antonescu | 394 | 368 | 385 | 1.147 | 18 | |
pușcă liberă 300 m, 3 poziții | 386 | 374 | 341 | 1.101 | 5 |
Sportiv | Probă | Prima rundă | Runda a 2-a | Runda a 3-a | Runda a 4-a | Runda a 5-a | Runda a 6-a | Total | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Puncte | Puncte | Puncte | Puncte | Puncte | Puncte | Loc | ||
Iosif Sîrbu | armă liberă calibru redus 50 m, culcat | 100 | 100 | 100 | 98 | 100 | 100 | 598 | 5 |
Constantin Antonescu | 100 | 100 | 98 | 99 | 100 | 99 | 596 | 9 |
Legături externe
- Echipa olimpică a României la Comitetul Olimpic si Sportiv Român
- en Romania at the 1956 Summer Olympics la Olympedia.org
|