România la Jocurile Olimpice de vară din 1976
România la Jocurile Olimpice de vară din 1976 | |||||||||||
Drapelul României | |||||||||||
Codul CIO | ROU | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Comitet | Comitetul Olimpic și Sportiv Român | ||||||||||
Locație | Montreal | ||||||||||
Participare | a 11-a | ||||||||||
Sportivi | 157 în cadrul a 11 sporturi | ||||||||||
Portdrapel | Nicolae Martinescu | ||||||||||
| |||||||||||
România la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
| |||||||||||
România a participat la Jocurile Olimpice de vară din 1976 care au avut loc la Montreal, Canada, în perioada 17 iulie - 1 august 1976. Luptătorul Nicolae Martinescu a fost portdrapelul României la ceremonia de deschidere.[1]
Medalii
Aur
- Nadia Comăneci — gimnastică, paralele inegale
- Nadia Comăneci — gimnastică, bârnă
- Nadia Comăneci — gimnastică, individual compus
- Vasile Dîba — kaiac canoe, 500m
Argint
- Teodora Ungureanu — gimnastică, paralele inegale
- Gabriela Trușcă, Georgeta Gabor, Anca Grigoraș, Mariana Constantin, Teodora Ungureanu și Nadia Comăneci — gimnastică, echipe
- Simion Cuțov — box, cat. semiușoară (60 kg)
- Mircea Simon — box (81 kg)
- Gheorghe Berceanu — lupte greco-romane (48 kg)
- Nicu Gingă — lupte greco-romane (52 kg)
- Ștefan Rusu — lupte greco-romane (68 kg)
- Gheorghe Danilov, Gheorghe Simionov — kaiac canoe, 1000m
- Cornel Penu, Nicolae Munteanu, Gavril Kicsid, Cristian Gațu, Ghiță Licu, Cezar Drăgăniță, Radu Voina, Roland Gunesch, Alexandru Fölker, Ștefan Birtalan, Adrian Cosma, Constantin Tudosie, Werner Stöckl și Mircea Gabrovschi — handbal, echipe
Bronz
- Gheorghe Megelea — atletism, aruncarea suliței
- Nadia Comăneci — gimnastică, sol
- Teodora Ungureanu — gimnastică, bârnă
- Dan Grecu — gimnastică, inele
- Vasile Dîba — kaiac canoe, 1000m
- Costică Dafinoiu — box, cat. semigrea (81 kg)
- Alec Năstac — box, cat. mijlocie (75 kg)
- Victor Zilberman — box, cat. semijlocie (67 kg)
- Roman Codreanu — lupte greco-romane (+100 kg)
- Stelică Morcov — lupte libere (90 kg)
- Ladislau Simon — lupte libere (+100 kg)
- Policarp Malâhin, Larion Serghei — kaiac canoe, 500m
- Daniel Irimiciuc, Ioan Pop, Marin Mustață, Corneliu Marin și Alexandru Nilca — scrimă, sabie, echipe
- Ioana Tudoran, Maria Micșa, Felicia Afrăsiloaie, Elisabeta Lazăr și Elena Giurcă — canotaj, 4+1 rame
Atletism
- Probe pe șosea și pistă
Atlet | Probă | Serie | Semifinală | Finală | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Gheorghe Ghipu | 1500 m | 3:39,20 | 6 | nu a avansat | |||
Ilie Floroiu | 5000 m | 13:37,09 | 7 | N/A | nu a avansat | ||
10 000 m | 28:23,40 | 4 | N/A | 27:59,93 | 5 | ||
maraton | N/A | NS | – | ||||
Gheorghe Cefan | 3000 m obstacole | 8:57,22 | 12 | N/A | nu a avansat | ||
Mariana Suman | 800 m | 2:00,00 | 4 | 2:00,01 | 4 | 2:02,21 | 8 |
Ileana Silai | 2:02,82 | 3 | 2:02,22 | 6 | nu a avansat | ||
1500 m | 4:13,61 | 6 | nu a avansat | ||||
Natalia Mărășescu | 4:08,31 | 3 | 4:07,92 | 7 | nu a avansat | ||
Maricica Puică | 4:12,62 | 5 | nu a avansat | ||||
Valeria Ștefănescu | 100 m garduri | 13,60 | 4 | 13,59 | 4 | 13,35 | 7 |
- Probe pe teren
Atlet | Probă | Calificare | Finală | ||
---|---|---|---|---|---|
Distanță | Loc | Distanță | Loc | ||
Carol Corbu | triplusalt | 16,30 | 12 | 16,43 | 8 |
Iosif Naghi | disc | 57,28 | 22 | nu a avansat | |
Gheorghe Megelea | suliță | 80,26 | 14 | 87,16 | 3 |
Cornelia Popa | înălțime | 1,80 | 13 | 1,87 | 8 |
Elena Vintilă | lungime | 6,28 | 8 | 6,38 | 8 |
Doina Spînu | 6,06 | 20 | nu a avansat | ||
Argentina Menis | disc | 59,56 | 7 | 65,38 | 6 |
Ileana Zörgő | suliță | 55,34 | 12 | 55,60 | 11 |
Box
Sportiv | Probă | Primul meci | Al 2-lea meci | Al 3-lea meci | Sferturi | Semifinale | Finală | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Loc | ||
Remus Cosma | semimuscă | Poontarat (THA) P 1–4 | Nu a avansat | N/A | Nu a avansat | =17 | ||
Constantin Gruiescu | muscă | N/A | Maina (KEN) C NP | Rodríguez (CUB) P 2–3 | Nu a avansat | =9 | ||
Faredin Ibrahim | cocoș | N/A | Yong-Jo (PRK) P 1–4 | Nu a avansat | =15 | |||
Gheorghe Ciochină | pană | N/A | Ouma (KEN) C NP | Weller (FRG) C 4–1 | Nowakowski (GDR) P k.o. | Nu a avansat | =5 | |
Simion Cuțov | semiușoară | N/A | Mittee (GBR) C AOL | Calzadilla (VEN) C 5–0 | Lundby (SWE) C 5–0 | Solomin (URS) C 5–0 | Davis Jr. (USA) P 0–5 | 2 |
Calistrat Cuțov | ușoară | N/A | Ruiz (FRA) C 5–0 | Harahap (INA) C 5–0 | Kolev (BUL) P 0–5 | Nu a avansat | =5 | |
Victor Zilberman | semimijlocie | N/A | Kotey (GHA) C NP | Jones (GBR) C 5–0 | Santos (PUR) C 3–2 | Bachfeld (GDR) P 2–3 | Nu a avansat | 3 |
Vasile Didea | mijlocie mică | Prevost (CAN) C DS | Stancev (BUL) C 3–2 | N/A | Kačar (YUG) P 0–5 | Nu a avansat | =5 | |
Alec Năstac | mijlocie | N/A | McElwaine (AUS) C 3–2 | N/A | Martins (BRA) C 3–2 | Spinks (USA) P NP | Nu a avansat | 3 |
Costică Dafinoiu | semigrea | N/A | Nixon (GUY) C NP | N/A | Burgess (BER) C 5–0 | Soria (CUB) P b.ab. | Nu a avansat | 3 |
Mircea Simon | grea | N/A | Berbick (JAM) C 5–0 | N/A | Sapundhiev (BUL) C 4–1 | Hill (BER) C 5–0 | Stevenson (CUB) P b.ab. | 2 |
Caiac canoe
Sportiv | Probă | Serie | Recalificări | Semifinale | Finală | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Ivan Patzaichin | C-1 500 m | 2:15,35 | 7 | 2:03,01 | 1 | 2:09,34 | 2 | 2:01,40 | 7 |
C-1 1000 m | 4:13,09 | 1 | N/A | 4:15,21 | 2 | 4:15,08 | 5 | ||
Gheorghe Danielov Gheorghe Simionov | C-2 500 m | 1:57,27 | 2 | N/A | 1:50,56 | 1 | 1:48,84 | 4 | |
C-2 1000 m | 3:48,57 | 2 | N/A | 3:55,12 | 1 | 3:54,28 | 2 | ||
Vasile Dîba | K-1 500 m | 1:54,14 | 1 | N/A | 1:53,64 | 1 | 1:46,41 | 1 | |
K-1 1000 m | 3:57,19 | 2 | N/A | 3:51,69 | 2 | 3:49,65 | 3 | ||
Larion Serghei Policarp Malîhin | K-2 500 m | 1:43,49 | 1 | N/A | 1:40,38 | 3 | 1:37,43 | 3 | |
K-2 1000 m | 3:39,75 | 7 | 3:32,86 | 1 | 3:27,93 | 3 | 3:34,27 | 7 | |
Nicușor Eșanu Vasile Simioncenco Nicolae Simionenco Mihai Zafiu | K-4 1000 m | 3:06,88 | 1 | N/A | 3:15,60 | 2 | 3:11,35 | 4 | |
Maria Mihoreanu | K-1 500 m | 2:15,00 | 4 | 2:06,60 | 1 | 2:05,72 | 2 | 2:05,40 | 5 |
Nastasia Nichitov Agafia Orlov | K-2 500 m | 1:59,33 | 2 | N/A | 1:53,38 | 2 | 1:53,77 | 4 |
Canotaj
- Masculin
Sportiv | Probă | Serie | Recalificări | Semifinale | Finală B | Finală A | Loc | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | |||
Walter Lambertus | Simplu vâsle | 7:42,65 | 4 | 7:08,88 | 2 | 7:01,23 | 4 | 8:11,13 | 5 | N/A | 11 | |
Nicolae Simion Ernest Gal Ștefan Tudor Dumitru Grumezescu | Patru rame fără cârmaci | 6:23,12 | 4 | 6:09,55 | 3 | 6:07,71 | 4 | 6:43.96 | 3 | N/A | 9 |
- Feminin
Sportiv | Probă | Serie | Recalificări | Finală B | Finală A | Loc | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | |||
Marlena Predescu Marinela Maxim | Dublu rame fără cârmaci | 3:42,18 | 2 | 3:53,93 | 2 | N/A | 4:15,44 | 6 | 6 | |
Elena Oprea Florica Petcu Filigonia Tol Aurelia Marinescu Aneta Matei (cârmaci) | Patru rame cu cârmaci | 3:26,42 | 2 | 3:40,96 | 2 | N/A | 3:51,17 | 4 | 4 | |
Ioana Tudoran Maria Micșa Felicia Afrăsiloaie Elisabeta Lazăr Elena Giurcă (cârmaci) | Patru vâsle cu cârmaci | 3:14,86 | 2 | 3:27,48 | 1 | N/A | 3:32,76 | 3 | 3 | |
Elena Oprea Florica Petcu Filigonia Tol Aurelia Marinescu Georgeta Militaru Iuliana Munteanu Elena Avram Mărioara Constantin Aneta Matei (cârmaci) | Opt rame cu cârmaci | 3:01,80 | 2 | 3:14,25 | 2 | N/A | 3:44,79 | 6 | 6 |
Gimnastică
- Masculin
Sportiv | Sol | Sărituri | Paralele | Bară | Inele | Cal cu mânere | Compus | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | |
Nicolae Oprescu | 18,20 | =37 | 17,75 | =82 | 18,50 | =29 | 18,55 | =39 | 19,10 | =12 | 18,20 | =50 | 109,900 | 29 |
Sorin Cepoi | 17,90 | =50 | 18,55 | =40 | 18,30 | =34 | 18,75 | =29 | 18,30 | =51 | 18,15 | =52 | 109,525 | 32 |
Dan Grecu | 18,25 | =35 | 19,200 | 4 | 19,25 | =8 | 19,00 | 19 | 19,500 | 3 | 18,80 | =21 | 60,450 | 36 |
Ion Checicheș | 18,35 | =33 | 18,80 | =26 | 17,95 | 54 | 17,80 | =63 | 18.95 | =17 | 18,00 | =58 | 109,85 | 37 |
Mihai Borș | 17,20 | =81 | 19,05 | =11 | 18,60 | =25 | 17,80 | =63 | 19,10 | =12 | 18,00 | =58 | 109,75 | =38 |
Ștefan Gal | 17,55 | =69 | 18,50 | =44 | 18,30 | =34 | 18,55 | =39 | 18,45 | =46 | 17,80 | =65 | 109,15 | =48 |
România | 557,30 | 6 |
- Feminin
Sportivă | Sol | Sărituri | Paralele inegale | Bârnă | Compus | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | |
Nadia Comăneci | 19,750 | 3 | 19,625 | 4 | 20,000 | 1 | 19,950 | 1 | 79,275 | 1 |
Teodora Ungureanu | 19,30 | =10 | 19,35 | =10 | 19,800 | 2 | 19,700 | 3 | 78,375 | 4 |
Mariana Constantin | 18,85 | =30 | 19,15 | =13 | 19,70 | 6* | 19,05 | =10 | 76,625 | 11 |
Anca Grigoraș | 19,00 | =19 | 18,95 | =23 | 19,40 | =14 | 19,40 | 4* | 76,70 | 15 |
Gabriela Trușcă | 18,70 | =44 | 18,90 | =25 | 19,60 | 9 | 18,90 | =16 | 76,10 | 18 |
Georgeta Gabor | 19,05 | =17 | 18,65 | =38 | 19,10 | =26 | 18,90 | =16 | 75,70 | =21 |
România | 387,15 | 2 |
* S-a calificat în finală dar nu a putut să concureze acolo deoarece au fost admise doar două gimnaste dintr-o singură țară.
Haltere
Sportiv | Probă | Smuls | Aruncat | Total | Loc | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | ||||
Dragomir Cioroslan | −75 kg |
Dragomir Cioroslan a fost descalificat pentru dopaj.[2]
Handbal
- Echipa
Echipă | Probă | Faza grupelor | Finală | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Loc | Adversar Scor | Loc | ||
România | Turneul masculin | Ungaria C 23-18 | Statele Unite C 32-19 | Tunisia –* | Cehoslovacia E 19-19 | Polonia C 17-15 | 1 | Uniunea Sovietică P 15-19 | 2 |
* Tunisia și-a retras echipa.
- Echipa
|
Echipă | Probă | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|
România | Turneul feminin | Germania de Est P 12-18 | Statele Unite P 8-14 | Japonia C 21-20 | Canada C 17-11 | Ungaria P 15-20 | 4 |
Lupte
- Masculin greco-roman
Sportiv | Probă | Primul meci | Al 2-lea meci | Al 3-lea meci | Al 4-lea meci | Al 5-lea meci | Al 6-lea meci | Al 7-lea meci | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | |||
Gheorghe Berceanu | semimuscă | Moriwaki (JPN) C | Zajączkowski (POL) C | Kawasaki (CAN) C | Hinz (GDR) C | Angelov (BUL) C | Șumakov (URS) P | N/A | 2 |
Nicu Gingă | muscă | Kirov (BUL) C | Konstantinov (URS) P | Krauß (FRG) C | Caltabiano (ITA) C | Hirayama (JPN) C | nu a avansat | N/A | 2 |
Mihai Boțilă | cocoș | Lipień (POL) C | Han-Yeong (KOR) C | Mustafin (URS) P | Krysta (TCH) C | Ukkola (FIN) P | nu a avansat | 5 | |
Ion Păun | pană | Malmkvist (SWE) C | N/A | Gyeong-Su (KOR) C | Hjelt (FIN) C | Miyahara (JPN) P | Réczi (HUN) P | nu a avansat | 5 |
Ștefan Rusu | ușoară | Supron (POL) C | Hae-Myeong (KOR) C | Kobayashi (JPN) C | Nalbandean (URS) P | Wehling (GDR) C | Skiöld (SWE) C | N/A | 2 |
Gheorghe Ciobotaru | semimijlocie | Karlsson (SWE) C | Nagatomo (JPN) C | Kiss (AUT) C | Bîkov (URS) P | nu a avansat | N/A | 6 | |
Ion Enache | mijlocie | Cummings (CAN) C | Andersson (SWE) C | Kolev (BUL) P | Petković (YUG) P | nu a avansat | N/A | 7 | |
Petre Dicu | semigrea | Séllyei (HUN) P | Rezanțev (URS) P | nu a avansat | N/A | ||||
Nicolae Martinescu | grea | Balboșin (JPN) P | N'Diaye (SEN) C | Goranov (BUL) P | nu a avansat | N/A | =7 | ||
Roman Codreanu | supergrea | Rovnyai (HUN) C | Robertsson (SWE) C | Wolff (FRG) C | Lee (USA) C | Kolcinski (URS) P | Tomov (BUL) P | N/A | 3 |
- Masculin stil liber
Sportiv | Probă | Primul meci | Al 2-lea meci | Al 3-lea meci | Al 4-lea meci | Al 5-lea meci | Al 6-lea meci | Al 7-lea meci | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | Adversar Rezultat | |||
Constantin Alexandru | semimuscă | Özdemir (TUR) P | nu a avansat | N/A | |||||
Constantin Măndilă | muscă | Haines (USA) P | Ivanov (URS) P | nu a avansat | N/A | ||||
Gigel Anghel | cocoș | Smith (AUS) C | Kheder (IRI) P | Dukov (BUL) P | nu a avansat | N/A | |||
Petre Coman | pană | Maekawa (JPN) P | N/A | Iankov (BUL) P | nu a avansat | ||||
Marin Pîrcălabu | semimijlocie | Haward (GBR) C | Toma (HUN) C | Övermark (FIN) C | Așuraliev (URS) P | Date (JPN) P | nu a avansat | 5 | |
Vasile Iorga | mijlocie | Novojilov (URS) P | Faddoul (LIB) C | Deschatelets (CAN) C | Abilov (BUL) P | nu a avansat | N/A | ||
Stelică Morcov | semigrea | Peterson (USA) P | Morgan (CUB) C | Liutviev (BUL) C | Yatsu (JPN) C | N/A | Tediașvili (URS) P | nu a avansat | 3 |
Enache Panait | grea | Bayanmönkh (MGL) P | Kostov (BUL) P | nu a avansat | N/A | ||||
Ladislau Simon | supergrea | Adyaatömör (MGL) C | Morales (CUB) C | N/A | Eskandar-Filabi (IRI) C | Andiev (URS) P | Balla (HUN) P | N/A | 3 |
Polo pe apă
- Echipa
Echipă | Probă | Faza grupelor preliminare | Grupa principală | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Loc | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Loc | ||
România | Turneul masculin | URSS E 5-5 | Mexic C 8-3 | Țările de Jos P 5-6 | 2 | Yugoslavia E 5-5 | Țările de Jos E 4-4 | Italia E 4-4 | Hungaria P 8-9 | Germania C 5-3 | 4 |
Scrimă
Probă | Sportiv | Loc |
---|---|---|
Floretă masculin | Petru Kuki | 9 |
Floretă masculin | Mihai Țiu | 25 |
Floretă masculin | Tudor Petruș | 45 |
Floretă masculin pe echipe | Petrică Buricea Petru Kuki Tudor Petruș Mihai Țiu | 9 |
Floretă feminin | Ecaterina Stahl-Iencic | 7 |
Floretă feminin | Magdalena Bartoș | 27 |
Floretă feminin | Ana Pascu | 28 |
Floretă feminin pe echipe | Magdalena Bartoș Ana Pascu Ileana Gyulai-Drîmbă Marcela Zsak Ecaterina Stahl-Iencic | 7 |
Spadă masculin | Paul Szabo | 19 |
Spadă masculin | Anton Pongratz | 33 |
Spadă masculin | Nicolae Iorgu | 13 |
Spadă masculin pe echipe | Nicolae Iorgu Anton Pongratz Ioan Popa Paul Szabo | 6 |
Sabie masculin | Ioan Pop | 4 |
Sabie masculin | Dan Irimiciuc | 9 |
Sabie masculin | Cornel Marin | 24 |
Sabie masculin pe echipe | Dan Irimiciuc Cornel Marin Marin Mustață Alexandru Nilca Ioan Pop | 3 |
Tir
Sportiv | Probă | Puncte | Loc |
---|---|---|---|
Corneliu Ion | Pistol viteză 25 m | 595 | 5 |
Marin Stan | 594 | 8 | |
Dan Iuga | pistol liber 50 m | 539 | 34 |
Ștefan Kaban | armă liberă calibru redus 50 m, 3 poziții | 1.129 | =35 |
Nicolae Rotaru | 1.141 | 17 | |
armă liberă calibru redus 50 m, culcat | 580 | =68 | |
Gheorghe Vasilescu | 589 | =28 | |
Adalbert Oster | skeet | 188 | =35 |
Note
Legături externe
Materiale media legate de România la Jocurile Olimpice de vară din 1976 la Wikimedia Commons
- Echipa olimpică a României la Comitetul Olimpic si Sportiv Român
- en Romania at the 1976 Summer Olympics la Olympedia.org
|