Светско првенство у хокеју на леду 2000. 2000 IIHF World Championship |
---|
Домаћин | Русија |
---|
Време одржавања | 29. април – 14. мај |
---|
Екипа | 16 |
---|
Дворане | 2 (у 1 граду) |
---|
Шампион | Чешка (3. титула) |
---|
Други | Словачка |
---|
Трећи | Финска |
---|
Статистика |
---|
Одиграно утакмица | 56 |
---|
Голова | 327 (5.84 по мечу) |
---|
Гледалаца | 318.449 (5.687 по мечу) |
---|
Најефикаснији играч | Мирослав Шатан (12 поена) |
---|
|
Светско првенство у хокеју на леду 2000. је било 64. светско хокејашко првенство које се одржало од 29. априла до 14. маја 2000. у Русији - Група А, Пољској – Група Б, Кини - Група Ц и Исланду - Група Д. Светско првенство је 3. пут освојила Чешка.
Квалификације за Групу А
Одиграна су три квалификациона турнира за добијање последњих пет учесника светског првенства. Две групе од по четири екипе играле су у Европи, првопласиране и другопласиране екипе из обе групе оствариле су пласман у Групу А, трећепласиране екипе су одиграле меч за пласман у Групу А, док су остале екипе испале у групу Б. Победник азијске групе „Далеки исток“ пласирао се у Групу А, док су поражене екипе испале у Групу Ц.
Група А – Шефилд, Велика Британија
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
11. новембар 1998. | Летонија | Казахстан | 6:3 | (2:0,2:2,2:1) |
11. новембар 1999. | Велика Британија | Украјина | 2:2 | (0:1,1:0,1:1) |
13. новембар 1999. | Украјина | Казахстан | 3:2 | (0:1,2:1,1:0) |
13. новембар 1999. | Велика Британија | Летонија | 0:0 | (0:0,0:0,0:0) |
14. новембар 1999. | Велика Британија | Казахстан | 1:1 | (1:0,0:0,0:1) |
14. новембар 1999. | Летонија | Украјина | 0:0 | (0:0,0:0,0:0) |
| Пласман у Групу А |
| Утакмица за пласман у Групу А |
| Пласман у Групу Б |
Група Б – Амјен, Француска
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
11. новембар 1999. | Италија | Данска | 3:5 | (1:1,2:2,0:2) |
11. новембар 1999. | Француска | Норвешка | 3:3 | (0:0,2:3,1:0) |
13. новембар 1999. | Италија | Норвешка | 4:1 | (0:0,0:1,4:0) |
13. новембар 1999. | Француска | Данска | 6:3 | (2:1,4:0,0:2) |
14. новембар 1999. | Норвешка | Данска | 3:1 | (0:1,0:0,3:0) |
14. новембар 1999. | Француска | Италија | 1:4 | (1:2,0:2,0:0) |
| Пласман у Групу А |
| Утакмица за пласман у Групу А |
| Пласман у Групу Б |
Плејоф квалификација – Ајндховен, Холандија
Група ,,Далеки исток“ – Аомори, Јапан
| Пласман у Групу А |
| Пласман у Групу Ц |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | Јапан | 2 | 2 | 0 | 0 | 14 | 0 | +14 | 4 |
2 | Кина | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 7 | -3 | 2 |
3 | Јужна Кореја | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 13 | -11 | 0 |
Светско првенство Група А – Санкт Петербург, Русија
Локација
Прва фаза
У Групи А су се такмичиле шеснаест најбоље рангираних репрезентација које су биле подељене у четири група са по четири екипа. По три првопласиране екипе из свих група пласирале су се у другу фазу. Четвртопласиране екипе из свих група наставиле су такмичење у Групу од 13. до 16. места.
Група 1
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
30. април | Белорусија | Украјина | 7:3 | (3:1,3:1,1:1) |
30. април | Шведска | Летонија | 3:6 | (0:2,3:3,0:1) |
2. мај | Летонија | Белорусија | 6:3 | (2:0,3:3,1:0) |
2. мај | Шведска | Украјина | 7:2 | (2:1,3:1,2:0) |
4. мај | Летонија | Украјина | 2:1 | (0:1,1:0,1:0) |
4. мај | Шведска | Белорусија | 7:0 | (4:0,0:0,3:0) |
| Пласман у другу фазу |
| Пласман у Групу од 13. до 16. места |
Група 2
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
30. април | Словачка | Аустрија | 2:0 | (0:0,0:0,2:0) |
30. април | Финска | Италија | 6:0 | (2:0,4:0,0:0) |
2. мај | Словачка | Италија | 6:2 | (2:1,0:0,4:1) |
2. мај | Финска | Аустрија | 3:3 | (0:0,1:2,2:1) |
4. мај | Италија | Аустрија | 3:0 | (1:0,1:0,1:0) |
4. мај | Финска | Словачка | 2:2 | (1:1,1:0,0:1) |
| Пласман у другу фазу |
| Пласман у Групу од 13. до 16. места |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | Словачка | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 4 | +6 | 5 |
2 | Финска | 3 | 1 | 2 | 0 | 11 | 5 | +6 | 4 |
3 | Италија | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 12 | -7 | 2 |
4 | Аустрија | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 8 | -5 | 1 |
Група 3
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
29. април | Чешка | Норвешка | 4:0 | (1:0,0:0,3:0) |
29. април | Канада | Јапан | 6:0 | (1:0,2:0,3:0) |
1. мај | Јапан | Чешка | 3:6 | (1:2,1:2,1:2) |
1. мај | Норвешка | Канада | 4:3 | (0:0,3:3,1:0) |
3. мај | Норвешка | Јапан | 9:0 | (4:0,3:0,2:0) |
3. мај | Чешка | Канада | 2:1 | (1:1,1:0,0:0) |
| Пласман у другу фазу |
| Пласман у Групу од 13. до 16. места |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | Чешка | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 4 | +8 | 6 |
2 | Норвешка | 3 | 2 | 0 | 1 | 13 | 7 | +6 | 4 |
3 | Канада | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 | 6 | +4 | 2 |
4 | Јапан | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 21 | -18 | 0 |
Група 4
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
29. април | САД | Швајцарска | 3:3 | (1:1,1:1,1:1) |
29. април | Русија | Француска | 8:1 | (3:1,4:0,1:0) |
1. мај | Швајцарска | Француска | 2:4 | (0:0,2:2,0:2) |
1. мај | САД | Русија | 3:0 | (0:0,2:0,1:0) |
3. мај | САД | Француска | 3:2 | (2:0,0:1,1:1) |
3. мај | Русија | Швајцарска | 2:3 | (1:1,1:2,0:0) |
| Пласман у другу фазу |
| Пласман у Групу од 13. до 16. места |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | САД | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 5 | +4 | 5 |
2 | Швајцарска | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 9 | -1 | 3 |
3 | Русија | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 | 7 | +3 | 2 |
4 | Француска | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 13 | -6 | 2 |
Друга фаза
Група од 13. до 16. места
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
6. мај | Јапан | Украјина | 0:4 | (0:3,0:0,1:0) |
6. мај | Француска | Аустрија | 3:3 | (0:2,2:1,1:0) |
7. мај | Француска | Украјина | 2:3 | (0:1,0:1,2:1) |
7. мај | Аустрија | Јапан | 5:3 | (2:1,1:1,2:1) |
9. мај | Француска | Јапан | 7:2 | (1:0,1:0,0:1) |
9. мај | Аустрија | Норвешка | 3:0 | (1:0,2:0,0:0) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
13 | Аустрија | 3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 8 | +3 | 5 |
14 | Украјина | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 4 |
15 | Француска | 3 | 1 | 1 | 1 | 12 | 8 | +2 | 3 |
16 | Јапан | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 16 | -11 | 0 |
Група 5
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
5. мај | Летонија | Русија | 3:2 | (0:0,3:2,0:0) |
5. мај | САД | Белорусија | 1:0 | (0:0,1:0,0:0) |
6. мај | Шведска | Швајцарска | 1:1 | (0:0,0:0,1:1) |
7. мај | Русија | Белорусија | 0:1 | (0:1,0:0,0:0) |
7. мај | САД | Летонија | 1:1 | (0:1,0:0,1:0) |
8. мај | Швајцарска | Летонија | 4:1 | (0:0,3:0,1:1) |
8. мај | САД | Шведска | 5:3 | (2:1,2:2,1:0) |
9. мај | Белорусија | Швајцарска | 5:3 | (1:3,3:0,1:0) |
9. мај | Русија | Шведска | 4:2 | (1:1,1:0,2:1) |
Група 6
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
5. мај | Канада | Финска | 5:1 | (0:1,1:0,4:0) |
5. мај | Чешка | Италија | 9:2 | (2:0,5:0,2:2) |
6. мај | Норвешка | Словачка | 1:9 | (0:3,1:1,0:5) |
7. мај | Канада | Италија | 6:0 | (2:0,3:0,1:0) |
7. мај | Чешка | Финска | 4:6 | (2:1,1:2,1:3) |
8. мај | Финска | Норвешка | 7:4 | (2:0,4:3,1:1) |
8. мај | Чешка | Словачка | 6:2 | (1:0,3:2,2:0) |
9. мај | Италија | Норвешка | 1:1 | (0:0,0:1,1:0) |
9. мај | Канада | Словачка | 4:3 | (0:1,2:1,2:1) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | Чешка | 5 | 4 | 0 | 1 | 25 | 11 | +14 | 8 |
2 | Финска | 5 | 3 | 1 | 1 | 22 | 15 | +7 | 7 |
3 | Канада | 5 | 3 | 0 | 2 | 19 | 10 | +9 | 6 |
4 | Словачка | 5 | 2 | 1 | 2 | 22 | 15 | +7 | 5 |
5 | Норвешка | 5 | 1 | 1 | 3 | 10 | 24 | -14 | 3 |
6 | Италија | 5 | 0 | 1 | 4 | 5 | 28 | -23 | 1 |
Плеј-оф рунда
Четвртфинале
Полуфинале
Утакмица за 3. место
Финале
Победник Светског првенства 2000. |
Чешка 3. титула |
Коначни пласман
Светско првенство Група Б – Катовице и Краков, Пољска
У Групи Б су се такмичиле осам репрезентација које су се бориле за пласман од седамнаестог до двадесетчетвртог места. Најбоље пласирана екипа је остварила пласман у Групу А.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
12. април | Велика Британија | Естонија | 5:6 | (2:3,2:2,1:1) |
12. април | Словенија | Немачка | 2:7 | (1:2,0:3,1:2) |
12. април | Холандија | Казахстан | 3:5 | (2:2,1:3,0:0) |
12. април | Пољска | Данска | 3:3 | (2:0,1:2,0:1) |
13. април | Словенија | Велика Британија | 3:3 | (1:1,2:1,0:1) |
13. април | Немачка | Холандија | 5:1 | (0:0,3:0,2:1) |
13. април | Данска | Естонија | 4:0 | (2:0,0:0,2:0) |
13. април | Казахстан | Пољска | 5:2 | (2:1,0:1,3:0) |
15. април | Данска | Словенија | 4:2 | (1:0,2:2,1:0) |
15. април | Казахстан | Естонија | 4:2 | (3:1,1:1,0:0) |
15. април | Пољска | Немачка | 6:2 | (2:1,2:0,2:1) |
15. април | Холандија | Велика Британија | 0:9 | (0:3,0:2,0:4) |
16. април | Казахстан | Словенија | 9:4 | (4:1,3:0,2:3) |
16. април | Немачка | Естонија | 3:2 | (1:1,2:0,0:1) |
16. април | Данска | Холандија | 2:2 | (1:1,1:0,0:1) |
16. април | Велика Британија | Пољска | 6:4 | (1:1,1:2,4:1) |
18. април | Холандија | Словенија | 2:2 | (1:0,0:1,1:1) |
18. април | Казахстан | Немачка | 2:5 | (0:4,0:1,2:0) |
18. април | Данска | Велика Британија | 4:5 | (3:2,1:1,0:2) |
18. април | Пољска | Естонија | 5:1 | (1:1,1:0,3:0) |
19. април | Велика Британија | Казахстан | 3:1 | (1:0,1:0,1:1) |
19. април | Данска | Немачка | 2:3 | (0:2,2:1,0:0) |
19. април | Естонија | Холандија | 5:4 | (1:1,2:1,2:2) |
19. април | Пољска | Словенија | 3:1 | (2:0,0:0,1:1) |
21. април | Словенија | Естонија | 2:3 | (0:1,1:2,1:0) |
21. април | Немачка | Велика Британија | 5:0 | (0:0,3:0,2:0) |
21. април | Казахстан | Данска | 4:3 | (3:0,0:2,1:1) |
21. април | Пољска | Холандија | 5:1 | (0:0,1:0,4:1) |
| Пласман на Светско првенство 2001 |
Светско првенство Група Ц – Пекинг, Кина
У Групи Ц су се такмичиле девет репрезентација које су биле подељене у три групе по три екипе. Првопласиране екипе из свих група пласирале су се у финалну групу од 25. до 27. места. Све три екипе су оствариле пласман у дивизију I. Другопласиране екипе из свих група пласирале су се у завршну групу од 28. до 30. места. Најбољепласирана екипа из ове групе остварила је пласман у дивизију I. Трећепласиране екипе из свих група пласирале су се у завршну групу од 31. до 33. места.
Група А
| Пласман у Групу од 25. до 27. места |
| Пласман у Групу од 28. до 30. места |
| Пласман у Групу од 31. до 33. места |
Група Б
| Пласман у Групу од 25. до 27. места |
| Пласман у Групу од 28. до 30. места |
| Пласман у Групу од 31. до 33. места |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | Хрватска | 2 | 1 | 1 | 0 | 15 | 4 | +11 | 3 |
2 | Румунија | 2 | 1 | 1 | 0 | 13 | 5 | +8 | 3 |
3 | Бугарска | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 20 | -19 | 0 |
Група Ц
| Пласман у Групу од 25. до 27. места |
| Пласман у Групу од 28. до 30. места |
| Пласман у Групу од 31. до 33. места |
Група од 25. до 27. места
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
25 | Мађарска | 2 | 2 | 0 | 0 | 16 | 5 | +11 | 4 |
26 | Кина | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 2 |
27 | Хрватска | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 18 | -15 | 1 |
Група од 28. до 30. места
Група од 31. до 33. места
Светско првенство Група Д – Рејкјавик, Исланд
У Групи Д су се такмичиле девет репрезентација које су биле подељене у три групе по три екипе. Првопласиране екипе из свих група пласирале су се у финалну групу од 34. до 36. места. Све три екипе су оствариле пласман у дивизију II. Другопласиране екипе из свих група пласирале су се у завршну групу од 37. до 39. места. Све екипе из ове групе оствариле су пласман у дивизију II. Трећепласиране екипе из свих група пласирале су се у завршну групу од 40. до 42. места. Најбољепласирана екипа из ове групе остварила је пласман у дивизију II.
Група А
| Пласман у Групу од 34. до 36. места |
| Пласман у Групу од 37. до 39. места |
| Пласман у Групу од 40. до 42. места |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | Израел | 2 | 2 | 0 | 0 | 21 | 3 | +18 | 4 |
2 | Исланд | 2 | 1 | 0 | 1 | 13 | 6 | +7 | 2 |
3 | Турска | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 25 | -25 | 0 |
Група Б
| Пласман у Групу од 34. до 36. места |
| Пласман у Групу од 37. до 39. места |
| Пласман у Групу од 40. до 42. места |
Група Ц
| Пласман у Групу од 34. до 36. места |
| Пласман у Групу од 37. до 39. места |
| Пласман у Групу од 40. до 42. места |
Група од 34. до 36. места
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
34 | Израел | 2 | 1 | 1 | 0 | 10 | 4 | +6 | 3 |
35 | Белгија | 2 | 1 | 1 | 0 | 8 | 4 | +4 | 3 |
36 | Аустралија | 2 | 0 | 0 | 2 | 6 | 16 | -10 | 0 |
Група од 37. до 39. места
Група од 40. до 42. места
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
40 | Мексико | 2 | 2 | 0 | 0 | 12 | 3 | +9 | 4 |
41 | Луксембург | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 | 12 | -4 | 2 |
42 | Турска | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 | 12 | -5 | 0 |
Референце
- Комплетни резултати
- Podnieks, Andrew (2010). IIHF Media Guide & Record Book 2011. Moydart Press. стр. 164—5.
- Група А званични резултати
- Званични резултати квалификација
Портал:- хокеј на леду