Светско првенство у хокеју на леду 2004.
Светско првенство у хокеју на леду 2004. 2004 IIHF World Championship Mistrovství světa v ledním hokeji 2004 | |
---|---|
Званични лого првенства | |
Домаћин | Чешка |
Време одржавања | 24. април – 9. мај |
Екипа | 16 |
Дворане | 2 (у 2 града) (у Праг и Острава) |
Шампион | Канада (23. титула) |
Други | Шведска |
Трећи | САД |
Статистика | |
Одиграно утакмица | 56 |
Голова | 279 (4,98 по мечу) |
Гледалаца | 552.097 (9.859 по мечу) |
Најбољи стрелац | Дени Хитли (8 голова) |
Најефикаснији играч | Дени Хитли (11 поена) |
Најбољи играч | Дени Хитли |
Светско првенство у хокеју на леду 2004. је било 68. по реду такмичење за титулу светског првака у организацији ИИХФ. Одржано је од 24. априла до 9. маја 2004. у чешким градовима Праг и Острава.
Титулу је одбранила репрезентација Канаде која је у финалној утакмици савладала Шведску резултатом 5:3. Била је то 23. титула за канадски национални тим. Бронзану медаљу освојила је репрезентација САД која је у утакмици за треће место савладала селекцију Словачке са 1:0. Из елитне дивизије испале су селекције Француске и Јапана.
За најбољег играча турнира проглашено је лево крило Канаде Дени Хитли. На турниру је одиграно укупно 56 утакмица на којима је постигнуто 279 погодака (или 4,98 по утакмици) док је све утакмице гледало укупно 552.097 гледалаца.
Азијске квалификације
У утакмици између селекција Јапана и Јужне Кореје која је одиграна 6. септембра 2003. у Токију одабран је последњи 16. тим учесник првенства.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|
6. септембар 2003. | Јапан | Јужна Кореја | 4:1 | (1:1 1:0 2:0 ) | [1] |
Градови домаћини
Праг | Острава | |
О2 Арена тада Sazka Arena Капацитет: 17.360 | ЧЕЗ Арена ČEZ Aréna Капацитет: 9.568 | |
Групна фаза
Укупно 16 репрезентација је распоређено у 4 групе са по 4 тима у којима игра свако са сваким (по три утакмице). По три првопласиране екипе из сваке групе такмичење настављају у другој фази. Победа се вреднује са 2 бода, нерешен резултат са 1 бодом, док пораз не доноси бодове. Репрезентације из група А и Д су наступале у Прагу, а екипе из група Б и Ц у Острави. Последње пласиране екипе ће се борити за опстанак у дивизији.
Сатница утакмица је по локалном времену (CET)
Репрезентације које су се пласирале у наредну рунду. | |
Репрезентације које се боре за останак у Светској дивизији. |
Група А
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
24. април | 16:15 | Летонија | Чешка | 1:3 | (0:3 0:0 1:0) | [2] |
24. април | 20:15 | Немачка | Казахстан | 4:2 | (0:0 2:1 2:1) | [3] |
26. април | 16:15 | Немачка | Летонија | 1:1 | (0:1 1:0 0:0) | [4] |
26. април | 20:15 | Чешка | Казахстан | 7:0 | (5:0 0:0 2:0) | [5] |
27. април | 20:15 | Казахстан | Летонија | 1:3 | (0:0 1:0 0:3) | [6] |
28. април | 20:15 | Чешка | Немачка | 5:1 | (1:0 0:1 4:0) | [7] |
# | Репрезентација | Ут. | П | Н | И | Гд | Гп | ГР | Бод. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Чешка | 3 | 3 | 0 | 0 | 15 | 2 | +13 | 6 |
2. | Летонија | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 |
3. | Немачка | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 8 | -2 | 3 |
4. | Казахстан | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 14 | -11 | 0 |
Група Б
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
24. април | 12:15 | Словачка | Украјина | 2:0 | (2:0 0:0 0:0) | [8] |
24. април | 20:15 | Финска | САД | 4:2 | (0:2 2:0 2:0) | [9] |
26. април | 16:15 | Финска | Украјина | 5:1 | (2:1 1:0 2:0) | [10] |
26. април | 20:15 | САД | Словачка | 3:3 | (0:1 3:2 0:0) | [11] |
28. април | 12:15 | Украјина | САД | 1:7 | (0:3 0:2 1:2) | [12] |
28. април | 20:15 | Словачка | Финска | 5:2 | (2:1 1:1 2:0) | [13] |
# | Репрезентација | Ут. | П | Н | И | Гд | Гп | ГР | Бод. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Словачка | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 5 | +5 | 5 |
2. | Финска | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 8 | +3 | 4 |
3. | САД | 3 | 1 | 1 | 1 | 12 | 8 | +4 | 3 |
4. | Украјина | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 14 | -10 | 0 |
Група Ц
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
24. април | 16:15 | Данска | Шведска | 1:5 | (1:2 0:1 0:2) | [14] |
25. април | 16:15 | Русија | Данска | 6:2 | (2:0 2:2 2:0) | [15] |
25. април | 20:15 | Шведска | Јапан | 5:1 | (2:1 2:0 1:0) | [16] |
27. април | 16:15 | Јапан | Данска | 3:4 | (2:2 1:1 0:1) | [17] |
27. април | 20:15 | Шведска | Русија | 3:2 | (1:0 0:2 2:0) | [18] |
28. април | 16:15 | Русија | Јапан | 6:1 | (4:1 1:0 1:0) | [19] |
# | Репрезентација | Ут. | П | Н | И | Гд | Гп | ГР | Бод. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Шведска | 3 | 3 | 0 | 0 | 13 | 4 | +9 | 6 |
2. | Русија | 3 | 2 | 0 | 1 | 14 | 6 | +8 | 4 |
3. | Данска | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 14 | -7 | 2 |
4. | Јапан | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 15 | -10 | 0 |
Група Д
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
24. април | 12:15 | Француска | Аустрија | 0:6 | (0:2 0:1 0:3) | [20] |
25. април | 16:15 | Швајцарска | Француска | 6:0 | (0:0 4:0 2:0) | [21] |
25. април | 20:15 | Аустрија | Канада | 2:2 | (1:0 1:0 0:2) | [22] |
27. април | 12:15 | Канада | Француска | 3:0 | (2:0 1:0 0:0) | [23] |
27. април | 16:15 | Швајцарска | Аустрија | 4:4 | (0:0 1:4 3:0) | [24] |
28. април | 16:15 | Канада | Швајцарска | 3:1 | (0:0 2:0 1:1) | [25] |
# | Репрезентација | Ут. | П | Н | И | Гд | Гп | ГР | Бод. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Канада | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 5 |
2. | Аустрија | 3 | 1 | 2 | 0 | 12 | 6 | +6 | 4 |
3. | Швајцарска | 3 | 1 | 1 | 1 | 11 | 7 | +4 | 3 |
4. | Француска | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 15 | -15 | 0 |
Други круг
По три првопласиране екипе из група А и Д су формирале групи Е, а екипе из група Б и Ц су формирале групу Ф. Екипе преносе резултате из међусобних утакмица прве фазе и играју још три утакмице са екипа из групе са којом су се укрстили. По четири најбоље пласирана тима су се пласирала у четврфинале и борбе за медаље, док су две последње пласиране екипе завршиле такмичење.
Екипе које су се пласирале у четвртфинале |
Група Е
Све утакмице су игране у Прагу.
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
30. април | 16:15 | Канада | Летонија | 2:0 | (1:0 1:0 0:0) | [26] |
30. април | 20:15 | Чешка | Аустрија | 2:0 | (0:0 1:0 1:0) | [27] |
1. мај | 16:15 | Летонија | Швајцарска | 1:1 | (0:0 0:0 1:1) | [28] |
1. мај | 20:15 | Аустрија | Немачка | 1:3 | (0:1 0:1 1:1) | [29] |
2. мај | 16:15 | Швајцарска | Чешка | 1:3 | (0:0 1:2 0:1) | [30] |
2. мај | 20:15 | Канада | Немачка | 6:1 | (3:0 2:1 1:0) | [31] |
3. мај | 16:15 | Летонија | Аустрија | 5:2 | (0:1 3:1 2:0) | [32] |
3. мај | 20:15 | Чешка | Канада | 6:2 | (2:0 1:1 3:1) | [33] |
4. мај | 16:15 | Немачка | Швајцарска | 0:1 | (0:0 0:1 0:0) | [34] |
# | Репрезентација | Ут. | П | Н | И | Гд | Гп | ГР | Бод. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Чешка | 5 | 5 | 0 | 0 | 19 | 5 | +14 | 10 |
2. | Канада | 5 | 3 | 1 | 1 | 15 | 10 | +5 | 7 |
3. | Летонија | 5 | 1 | 2 | 2 | 8 | 9 | -1 | 4 |
4. | Швајцарска | 5 | 1 | 2 | 2 | 8 | 11 | -3 | 4 |
5. | Немачка | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 14 | -8 | 3 |
6. | Аустрија | 5 | 0 | 2 | 3 | 9 | 16 | -7 | 2 |
Група Ф
Све утакмице су игране у Острави.
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
30. април | 16:15 | Шведска | Финска | 1:1 | (0:0 0:1 1:0) | [35] |
30. април | 20:15 | Словачка | Русија | 2:0 | (0:0 2:0 0:0) | [36] |
1. мај | 16:15 | Финска | Данска | 6:0 | (2:0 2:0 2:0) | [37] |
1. мај | 20:15 | Русија | САД | 2:3 | (0:1 2:0 0:2) | [38] |
2. мај | 16:15 | Данска | Словачка | 0:8 | (0:3 0:4 0:1) | [39] |
2. мај | 20:15 | Шведска | САД | 3:1 | (1:0 0:1 2:0) | [40] |
3. мај | 16:15 | Финска | Русија | 4:0 | (0:0 1:0 3:0) | [41] |
3. мај | 20:15 | Словачка | Шведска | 0:0 | (0:0 0:0 0:0) | [42] |
4. мај | 20:15 | САД | Данска | 8:3 | (4:3 4:0 0:0) | [43] |
# | Репрезентација | Ут. | П | Н | И | Гд | Гп | ГР | Бод. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Словачка | 5 | 3 | 2 | 0 | 18 | 5 | +13 | 8 |
2. | Шведска | 5 | 3 | 2 | 0 | 12 | 5 | +7 | 8 |
3. | Финска | 5 | 3 | 1 | 1 | 17 | 8 | +9 | 7 |
4. | САД | 5 | 2 | 1 | 2 | 17 | 15 | +2 | 5 |
5. | Русија | 5 | 1 | 0 | 4 | 10 | 14 | -4 | 2 |
6. | Данска | 5 | 0 | 0 | 5 | 6 | 33 | -28 | 0 |
Борба за останак у елитној дивизији
Последње пласиране репрезентације из све четири групе прве фазе такмичења боре се за опстанак у елитној дивизији и пласман на наредно светско првенство у Летонији. Игра се системом свако са сваким, а две најслабије екипе су испале у Дивизију 1 у сезони 2006.
Све утакмице су игране у Прагу, осим другог меча између Украјине и Јапана који је игран у Острави.
Пласман на СП 2005.. | |
Испали у Дивизију I 2005. |
Група Г
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
30. април | 12:15 | Казахстан | Француска | 5:0 | (2:0 3:0 0:0) | [44] |
30. април | 12:15 | Украјина | Јапан | 2:2 | (0:0 1:0 1:2) | [45] |
1. мај | 12:15 | Јапан | Казахстан | 3:5 | (2:1 0:3 0:1) | [46] |
2. мај | 12:15 | ' Украјина | Француска | 6:2 | (2:1 0:0 4:1) | [47] |
3. мај | 12:15 | Казахстан | Украјина | 2:2 | (1:1 0:0 1:1) | [48] |
4. мај | 12:15 | Француска | Јапан | 2:2 | (0:2 2:0 0:0) | [49] |
# | Репрезентација | Ут. | П | Н | И | Гд | Гп | ГР | Бод. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13. | Казахстан | 3 | 2 | 1 | 0 | 12 | 5 | +7 | 5 |
14. | Украјина | 3 | 1 | 2 | 0 | 10 | 6 | +4 | 4 |
15. | Јапан | 3 | 0 | 2 | 1 | 7 | 9 | -2 | 2 |
16. | Француска | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 13 | -9 | 1 |
Елиминациона рунда
Четвртфинале | Полуфинале | Финале | ||||||||
Праг | ||||||||||
Шведска | 4 | |||||||||
Праг | ||||||||||
Летонија | 1 | |||||||||
Шведска | 3 | |||||||||
Праг | ||||||||||
САД | 2 | |||||||||
Чешка | 2 | |||||||||
Праг | ||||||||||
САД | 3 | |||||||||
Шведска | 3 | |||||||||
Праг | ||||||||||
Канада | 5 | |||||||||
Канада | 5 | |||||||||
Праг | ||||||||||
Финска | 4 | |||||||||
Канада | 2 | |||||||||
Праг | ||||||||||
Словачка | 1 | Треће место | ||||||||
Словачка | 3 | |||||||||
Праг | ||||||||||
Швајцарска | 1 | |||||||||
САД | 1 | |||||||||
Словачка | 0 | |||||||||
Четвртфинале
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
5. мај | 16:15 | Шведска | Летонија | 4:1 | (3:0 0:0 1:1) | [50] |
5. мај | 20:15 | Чешка | САД | 2:3 (пен) | (0:0 2:1 0:1 0:0 0:1) | [51] |
6. мај | 16:15 | Канада | Финска | 5:4 | (0:2 3:1 1:1 1:0) | [52] |
6. мај | 20:15 | Словачка | Швајцарска | 3:1 | (0:1 2:0 1:0) | [53] |
Полуфинале
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
8. мај | 16:15 | Словачка | Канада | 1:2 | (0:0 1:1 0:1) | [54] |
8. мај | 20:15 | САД | Шведска | 2:3 | (0:2 1:1 1:0) | [55] |
Утакмица за треће место
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
9. мај | 16:15 | Словачка | САД | 0:1 (про) | (0:0 0:0 0:0 0:0 0:1) | [56] |
Финале
Датум | Време | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине | Изв. |
---|---|---|---|---|---|---|
9. мај | 20:30 | Шведска | Канада | 3:5 | (2:1 1:2 0:2) | [57] |
Коначни пласман и статистика
Појединачне награде
|
Коначан пласман
Канада | |
Шведска | |
САД | |
4. | Словачка |
5. | Чешка |
6. | Финска |
7. | Летонија |
8. | Швајцарска |
9. | Немачка |
10. | Русија |
11. | Аустрија |
12. | Данска |
13. | Казахстан |
14. | Украјина |
15. | Јапан |
16. | Француска |
Најбољи стрелци
Хокејаш | Ут. | Гол. | Асис. | Поени | +/- | Искљ. у мин |
---|---|---|---|---|---|---|
Дени Хитли | 9 | 8 | 3 | 11 | +3 | 4 |
Виле Пелтонен | 7 | 6 | 4 | 10 | +6 | 2 |
Јаромир Јагр | 7 | 5 | 4 | 9 | +2 | 6 |
Мартин Ручински | 7 | 5 | 4 | 9 | +5 | 6 |
Оли Јокинен | 7 | 5 | 3 | 8 | +6 | 6 |
Ричард Парк | 9 | 5 | 3 | 8 | +5 | 0 |
Павол Демитра | 9 | 4 | 4 | 8 | +5 | 4 |
Мирослав Сатан | 9 | 4 | 4 | 8 | +4 | 4 |
Данијел Брир | 9 | 2 | 6 | 8 | +2 | 6 |
Извор: [58]
Најбољи голмани турнира
Пет најбољих голмана светског првенства који су одиграли минимум 40% свих утакмица у целости.
Голман | Мин | ШНГ | ПГ | ППГ | о% | БПГ |
---|---|---|---|---|---|---|
Јан Лашак | 538:37 | 195 | 9 | 1.00 | 95.38 | 4 |
Томаш Вокоун | 380:00 | 126 | 7 | 1.11 | 94.44 | 2 |
Тај Конклин | 300:00 | 152 | 10 | 2.00 | 93.42 | 1 |
Мартин Гербер | 358:20 | 162 | 11 | 1.84 | 93.21 | 2 |
Артурс Ирбе | 300:00 | 120 | 9 | 1.80 | 92.50 | 0 |
Извор: [59]
Види још
- Светско првенство у хокеју на леду
- Хокеј на леду
- Светско првенство у хокеју на леду 2004 — Дивизија I
- Светско првенство у хокеју на леду 2004 — Дивизија II
Референце
Спољашње везе
- Сајт светске хокејашке федерације
- Архива резултата са СП 2004. на сајту ИИХФ
- п
- р
- у
1930-е
- Белгија 1920.
- Француска 1924.
- Швајцарска 1928.
- Француска/Немачка 1930.
- Пољска 1931.
- САД 1932. * Чехословачка 1933.
- Италија 1934.
- Швајцарска 1935.
- Немачка 1936.
- В. Британија 1937.
- Чехословачка 1938.
- Швајцарска 1939.
- (1940−1946. није играно због рата)
- Чехословачка 1947.
- Швајцарска 1948.
- Шведска 1949.
- В. Британија 1950.
- Француска 1951.
- Норвешка 1952.
- Швајцарска 1953.
- Шведска 1954.
- З. Немачка 1955.
- Италија 1956.
- СССР 1957.
- Норвешка 1958.
- Чехословачка 1959.
- САД 1960.
- Швајцарска 1961.
- САД 1962.
- Шведска 1963.
- Аустрија 1964.
- Финска 1965.
- Југославија 1966.
- Аустрија 1967.
- Француска 1968.
- Шведска 1969.
Швајцарска 2020.- Летонија 2021.
- Финска 2022.
- Финска/Летонија 2023.
- Чешка 2024.
- Шведска/Данска 2025.
- Швајцарска 2026.
- Немачка 2027.