Europamästerskapen i kortbanesimning 2023
Europamästerskapen i kortbanesimning 2023 | |
Datum | 5–10 december 2023 |
---|---|
Arrangör | Ligue Européenne de Natation (LEN) |
Värdskap | |
Land | Rumänien |
Plats | Otopeni |
Arena | Aquatics Complex |
Europamästerskapen i kortbanesimning 2023 hölls i Otopeni i Rumänien mellan den 5 och 10 december 2023.[1] Det var den 26:e upplagan av europamästerskapen i kortbanesimning.
Resultat
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 m frisim | Benjamin Proud Storbritannien | 20,18 0AR0, 0MR0 | Florent Manaudou Frankrike Szebasztián Szabó Ungern | 20,74 | Ingen medaljör | |
100 m frisim | Maxime Grousset Frankrike | 45,46 | Alessandro Miressi Italien | 45,51 | David Popovici Rumänien | 46,05 |
200 m frisim | Matthew Richards Storbritannien | 1.41,01 | James Guy Storbritannien | 1.41,12 | Danas Rapšys Litauen | 1.41,15 |
400 m frisim | Daniel Wiffen Irland | 3.35,47 | Danas Rapšys Litauen | 3.37,80 | Lucas Henveaux Belgien | 3.37,91 |
800 m frisim | Daniel Wiffen Irland | 7.20,46 0VR0, 0AR0, 0MR0 | David Aubry Frankrike | 7.30,32 | Mychajlo Romantjuk Ukraina | 7.31,20 |
1 500 m frisim | Daniel Wiffen Irland | 14.09,11 | David Aubry Frankrike | 14.21,78 | Mychajlo Romantjuk Ukraina | 14.22,18 |
50 m ryggsim | Mewen Tomac Frankrike | 22,84 | Ole Braunschweig Tyskland | 23,00 | Lorenzo Mora Italien Thierry Bollin Schweiz | 23,10 |
100 m ryggsim | Mewen Tomac Frankrike | 49,72 | Yohann Ndoye-Brouard Frankrike | 49,96 | Lorenzo Mora Italien Andrei Ungur Rumänien | 50,04 |
200 m ryggsim | Lorenzo Mora Italien | 1.48,43 | Luke Greenbank Storbritannien | 1.48,53 | Mewen Tomac Frankrike | 1.48,55 |
50 m bröstsim | Nicolò Martinenghi Italien | 25,66 | Simone Cerasuolo Italien | 25,83 | Emre Sakçı Turkiet | 25,90 |
100 m bröstsim | Arno Kamminga Nederländerna | 56,52 | Nicolò Martinenghi Italien | 56,57 | Caspar Corbeau Nederländerna | 56,66 |
200 m bröstsim | Caspar Corbeau Nederländerna | 2.02,41 | Anton McKee Island | 2.02,74 | Arno Kamminga Nederländerna | 2.03,32 |
50 m fjärilsim | Noè Ponti Schweiz | 21,79 | Szebasztián Szabó Ungern | 21,96 | Maxime Grousset Frankrike | 22,06 |
100 m fjärilsim | Noè Ponti Schweiz | 48,47 0AR0, 0MR0 | Maxime Grousset Frankrike | 49,00 | Jacob Peters Storbritannien | 49,98 |
200 m fjärilsim | Noè Ponti Schweiz | 1.49,71 | Alberto Razzetti Italien | 1.50,10 | Richárd Márton Ungern | 1.52,12 |
100 m medley | Bernhard Reitshammer Österrike | 51,39 | Noè Ponti Schweiz | 51,62 | Andreas Vazaios Grekland | 51,91 |
200 m medley | Duncan Scott Storbritannien | 1.50,98 | Alberto Razzetti Italien | 1.53,09 | Danas Rapšys Litauen | 1.53,49 |
400 m medley | Alberto Razzetti Italien | 3.57,01 0MR0 | Duncan Scott Storbritannien | 4.00,17 | Apostolos Papastamos Grekland | 4.05,19 |
4×50 m frisim | Storbritannien Benjamin Proud (20,56) Matthew Richards (20,50) Alexander Cohoon (20,99) Lewis Burras (20,47) Duncan Scott | 1.22,52 | Italien Leonardo Deplano (21,05) Lorenzo Zazzeri (20,50) Thomas Ceccon (20,98) Alessandro Miressi (20,61) Giovanni Izzo | 1.23,14 | Grekland Kristian Gkolomeev (21,15) Stergios Marios Bilas (21,02) Apostolos Christou (20,58) Andreas Vazaios (20,52) | 1.23,27 |
4×50 m medley | Italien Lorenzo Mora (22,98) Nicolò Martinenghi (25,32) Thomas Ceccon (22,05) Lorenzo Zazzeri (20,43) Federico Poggio Giovanni Izzo | 1.30,78 | Storbritannien Oliver Morgan (23,48) Archie Goodburn (26,20) Jacob Peters (22,20) Matthew Richards (20,72) Jonathon Adam Edward Mildred Alexander Cohoon | 1.32,60 | Nederländerna Jesse Puts (24,53) Caspar Corbeau (25,50) Sean Niewold (22,39) Kenzo Simons (20,61) Thom de Boer | 1.33,03 |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 m frisim | Michelle Coleman Sverige | 23,52 | Béryl Gastaldello Frankrike | 23,71 | Julie Kepp Jensen Danmark | 23,89 |
100 m frisim | Béryl Gastaldello Frankrike | 51,48 | Anna Hopkin Storbritannien | 51,66 | Freya Anderson Storbritannien | 52,10 |
200 m frisim | Freya Anderson Storbritannien | 1.52,16 | Barbora Seemanová Tjeckien | 1.52,66 | Freya Colbert Storbritannien | 1.54,07 |
400 m frisim | Simona Quadarella Italien | 3.59,50 | Anastasia Kirpitjnikova Frankrike | 3.59,56 | Valentine Dumont Belgien | 4.00,84 |
800 m frisim | Anastasia Kirpitjnikova Frankrike | 8.08,48 | Simona Quadarella Italien | 8.14,83 | Ajna Késely Ungern | 8.18,73 |
1 500 m frisim | Anastasia Kirpitjnikova Frankrike | 15.20,12 | Simona Quadarella Italien | 15.37,05 | Ajna Késely Ungern | 15.51,34 |
50 m ryggsim | Kira Toussaint Nederländerna | 25,82 | Louise Hansson Sverige | 26,23 | Analia Pigrée Frankrike | 26,28 |
100 m ryggsim | Kira Toussaint Nederländerna | 55,88 | Medi Harris Storbritannien | 56,81 | Mary-Ambre Moluh Frankrike | 57,10 |
200 m ryggsim | Medi Harris Storbritannien | 2.02,45 | Katie Shanahan Storbritannien | 2.03,22 | Pauline Mahieu Frankrike | 2.03,90 |
50 m bröstsim | Benedetta Pilato Italien | 28,86 0MR0 | Eneli Jefimova Estland | 29,12 | Jasmine Nocentini Italien Imogen Clark Storbritannien | 29,41 |
100 m bröstsim | Eneli Jefimova Estland | 1.03,21 | Benedetta Pilato Italien | 1.03,76 | Tes Schouten Nederländerna | 1.04,04 |
200 m bröstsim | Tes Schouten Nederländerna | 2.16,09 | Thea Blomsterberg Danmark | 2.19,54 | Kristýna Horská Tjeckien | 2.19,63 |
50 m fjärilsim | Anna Ntountounaki Grekland Tessa Giele Nederländerna | 25,10 | Ingen medaljör | Sara Junevik Sverige | 25,16 | |
100 m fjärilsim | Louise Hansson Sverige | 55,37 | Angelina Köhler Tyskland | 55,50 | Anna Ntountounaki Grekland | 55,98 |
200 m fjärilsim | Angelina Köhler Tyskland | 2.03,30 | Helena Rosendahl Bach Danmark | 2.03,86 | Lana Pudar Bosnien och Hercegovina | 2.04,55 0ERJ0 |
100 m medley | Charlotte Bonnet Frankrike | 57,47 | Béryl Gastaldello Frankrike | 57,67 | Louise Hansson Sverige | 58,33 |
200 m medley | Abbie Wood Storbritannien | 2.05,58 | Charlotte Bonnet Frankrike | 2.06,58 | Lena Kreundl Österrike | 2.06,89 |
400 m medley | Abbie Wood Storbritannien | 4.27,45 | Freya Colbert Storbritannien | 4.29,04 | Ellen Walshe Irland | 4.29,64 |
4×50 m frisim | Sverige Sara Junevik (24,31) Michelle Coleman (23,29) Louise Hansson (23,95) Sofia Åstedt (24,05) Klara Thormalm Hanna Bergman | 1.35,60 | Italien Silvia Di Pietro (24,39) Costanza Cocconcelli (24,21) Chiara Tarantino (24,20) Sara Curtis (24,12) | 1.36,92 | Storbritannien Anna Hopkin (23,97) Freya Anderson (24,23) Lucy Hope (24,49) Medi Harris (24,50) | 1.37,19 |
4×50 m medley | Sverige Louise Hansson (26,47) Sophie Hansson (28,96) Sara Junevik (24,76) Michelle Coleman (23,07) Klara Thormalm Emmy Hällkvist Sofia Åstedt | 1.43,26 | Italien Costanza Cocconcelli (26,87) Benedetta Pilato (28,75) Silvia Di Pietro (25,19) Jasmine Nocentini (23,16) Anita Bottazzo | 1.43,97 | Storbritannien Kathleen Dawson (26,97) Imogen Clark (28,66) Keanna Macinnes (25,69) Anna Hopkin (23,35) Kara Hanlon Laura Stephens Freya Anderson | 1.44,67 |
Mix
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4×50 m frisim | Storbritannien Benjamin Proud (20,39) Lewis Burras (20,69) Anna Hopkin (22,95) Freya Anderson (23,72) Alexander Cohoon Lucy Hope | 1.27,75 0MR0 | Italien Alessandro Miressi (20,87) Lorenzo Zazzeri (20,48) Jasmine Nocentini (23,39) Silvia di Pietro (23,54) Leonardo Deplano Giovanni Izzo Sara Curtis | 1.28,28 | Frankrike Maxime Grousset (21,04) Florent Manaudou (20,50) Charlotte Bonnet (23,54) Beryl Gastaldello (23,27) Stanislas Huille Analia Pigrée Pauline Mahieu | 1.28,35 |
4×50 m medley | Italien Lorenzo Mora (23,01) Nicolo Martinenghi (24,87) Silvia di Pietro (25,32) Jasmine Nocentini (23,38) Matteo Rivolta Federico Poggio | 1.36,58 | Frankrike Mewen Tomac (22,83) Florent Manaudou (25,70) Beryl Gastaldello (24,92) Charlotte Bonnet (23,69) Stanislas Huille Mary-Ambre Moluh Analia Pigrée | 1.37,14 | Nederländerna Kira Toussaint (26,17) Caspar Corbeau (25,83) Tessa Giele (25,30) Kenzo Simons (20,56) Arno Kamminga Sean Niewold Valerie van Roon | 1.37,86 |
Medaljtabell
* Värdland ( Rumänien)
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannien | 9 | 8 | 6 | 23 |
2 | Italien | 7 | 12 | 3 | 22 |
3 | Frankrike | 7 | 10 | 6 | 23 |
4 | Nederländerna | 6 | 0 | 5 | 11 |
5 | Sverige | 4 | 1 | 2 | 7 |
6 | Schweiz | 3 | 1 | 1 | 5 |
7 | Irland | 3 | 0 | 1 | 4 |
8 | Tyskland | 1 | 2 | 0 | 3 |
9 | Estland | 1 | 1 | 0 | 2 |
10 | Grekland | 1 | 0 | 4 | 5 |
11 | Österrike | 1 | 0 | 1 | 2 |
12 | Ungern | 0 | 2 | 3 | 5 |
13 | Danmark | 0 | 2 | 1 | 3 |
14 | Litauen | 0 | 1 | 2 | 3 |
15 | Tjeckien | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Island | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Belgien | 0 | 0 | 2 | 2 |
Rumänien* | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Ukraina | 0 | 0 | 2 | 2 | |
20 | Bosnien och Hercegovina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Turkiet | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (21 nationer) | 43 | 42 | 44 | 129 |
Källor
- ”Resultat – Europamästerskapen i kortbanesimning 2023”. esch23.microplustimingservices.com. https://esch23.microplustimingservices.com/#/athletic-sports-schedule/SWM/*. Läst 17 januari 2024.
- ”Samtliga resultat – Europamästerskapen i kortbanesimning 2023” (PDF). esch23.microplustimingservices.com. https://esch23.microplustimingservices.com/assets/pdf/RESULTS_BOOK.pdf. Läst 17 januari 2024.
Noter
|
|