Europamästerskapen i simsport 2022
Europamästerskapen i simsport 2022 | |
Datum | 11–21 augusti 2022 |
---|---|
Arrangör | LEN |
Värdskap | |
Land | Italien |
Ort | Rom |
Arena | Foro Italico (simning, simhopp, konstsim) Ostia (öppet vatten-simning) |
Europamästerskapen i simsport 2022 avgjordes i Rom i Italien mellan den 11 och 21 augusti 2022.[1] Det är den 36:e upplagan av Europamästerskapen i simsport.
Program
- Simning: 11–17 augusti
- Öppet vatten-simning: 20–21 augusti
- Konstsim: 11–15 augusti
- Simhopp: 15–21 augusti
- Höghoppning: 18–20 augusti
Medaljtabell
* Värdland ( Italien)
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italien* | 25 | 26 | 21 | 72 |
2 | Storbritannien | 10 | 8 | 9 | 27 |
3 | Ukraina | 10 | 6 | 1 | 17 |
4 | Tyskland | 6 | 2 | 7 | 15 |
5 | Ungern | 5 | 8 | 3 | 16 |
6 | Nederländerna | 5 | 1 | 6 | 12 |
7 | Frankrike | 4 | 8 | 10 | 22 |
8 | Sverige | 4 | 2 | 2 | 8 |
9 | Rumänien | 3 | 1 | 0 | 4 |
10 | Schweiz | 1 | 4 | 0 | 5 |
11 | Grekland | 1 | 1 | 2 | 4 |
12 | Litauen | 1 | 0 | 3 | 4 |
13 | Bosnien och Hercegovina | 1 | 0 | 1 | 2 |
14 | Israel | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Spanien | 0 | 5 | 0 | 5 |
16 | Österrike | 0 | 2 | 4 | 6 |
17 | Polen | 0 | 1 | 1 | 2 |
18 | Danmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
Finland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
20 | Portugal | 0 | 0 | 3 | 3 |
21 | Slovakien | 0 | 0 | 2 | 2 |
22 | Serbien | 0 | 0 | 1 | 1 |
Turkiet | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (23 nationer) | 77 | 77 | 77 | 231 |
Simning
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 m frisim | Ben Proud Storbritannien | 21,58 | Leonardo Deplano Italien | 21,60 | Kristian Gkolomeev Grekland | 21,75 |
100 m frisim | David Popovici Rumänien | 46,86 0VR0 | Kristóf Milák Ungern | 47,47 0NR0 | Alessandro Miressi Italien | 47,63 |
200 m frisim | David Popovici Rumänien | 1.42,97 0VRJ0 0MR0 0NR0 | Antonio Djakovic Schweiz | 1.45,60 | Felix Auböck Österrike | 1.45,89 |
400 m frisim | Lukas Märtens Tyskland | 3.42,50 0MR0 | Antonio Djakovic Schweiz | 3.43,93 0NR0 | Henning Mühlleitner Tyskland | 3.44,53 |
800 m frisim | Gregorio Paltrinieri Italien | 7.40,86 0MR0 | Lukas Märtens Tyskland | 7.42,65 | Lorenzo Galossi Italien | 7.43,37 0VRJ0 |
1 500 m frisim | Mykhailo Romanchuk Ukraina | 14.36,10 0NR0 | Gregorio Paltrinieri Italien | 14.39,79 | Damien Joly Frankrike | 14.50,36 |
50 m ryggsim | Apostolos Christou Grekland | 24,36 0NR0 | Thomas Ceccon Italien | 24,40 0NR0 | Ole Braunschweig Tyskland | 24,68 |
100 m ryggsim | Thomas Ceccon Italien | 52,21 | Apostolos Christou Grekland | 52,24 | Yohann Ndoye-Brouard Frankrike | 52,92 |
200 m ryggsim | Yohann Ndoye-Brouard Frankrike | 1.55,62 0NR0 | Benedek Kovács Ungern | 1.56,03 | Luke Greenbank Storbritannien | 1.56,15 |
50 m bröstsim | Nicolò Martinenghi Italien | 26,33 0NR0 | Simone Cerasuolo Italien | 26,95 | Lucas Matzerath Tyskland | 27,11 |
100 m bröstsim | Nicolò Martinenghi Italien | 58,26 0=NR0 | Federico Poggio Italien | 58,98 | Andrius Šidlauskas Litauen | 59,50 |
200 m bröstsim | James Wilby Storbritannien | 2.08,96 | Matti Mattsson Finland | 2.09,40 | Luca Pizzini Italien | 2.09,97 |
50 m fjärilsim | Thomas Ceccon Italien | 22,89 | Maxime Grousset Frankrike | 22,97 | Diogo Ribeiro Portugal | 23,07 0NR0 |
100 m fjärilsim | Kristóf Milák Ungern | 50,33 | Noé Ponti Schweiz | 50,87 | Jakub Majerski Polen | 51,22 |
200 m fjärilsim | Kristóf Milák Ungern | 1.52,01 | Richárd Márton Ungern | 1.54,78 | Alberto Razzetti Italien | 1.55,01 |
200 m medley | Hubert Kós Ungern | 1.57,22 | Alberto Razzetti Italien | 1.57,82 | Gabriel Lopes Portugal | 1.58,34 |
400 m medley | Alberto Razzetti Italien | 4.10,60 | Dávid Verrasztó Ungern | 4.12,58 | Pier Andrea Matteazzi Italien | 4.13,29 |
4×100 m frisim | Italien Alessandro Miressi (47,76) Thomas Ceccon (47,88) Lorenzo Zazzeri (47,60) Manuel Frigo (47,26) Alessandro Bori [a] Leonardo Deplano [a] Filippo Megli[a] | 3.10,50 | Ungern Nándor Németh (47,86) Szebasztián Szabó (48,42) Dániel Mészáros (48,91) Kristóf Milák (47,24) | 3.12,43 | Storbritannien Jacob Whittle (48,72) Matthew Richards (47,88) Thomas Dean (47,74) Edward Mildred (48,36) | 3.12,70 |
4×200 m frisim | Ungern Nándor Németh (1.46,28) Richárd Márton (1.47,01) Balázs Holló (1.47,67) Kristóf Milák (1.44,42) Dániel Mészáros[a] | 7.05,38 0NR0 | Italien Marco De Tullio (1.46,47) Lorenzo Galossi (1.47,91) Gabriele Detti (1.46,51) Stefano Di Cola (1.45,36) Matteo Ciampi[a] Filippo Megli[a] | 7.06,25 | Frankrike Hadrien Salvan (1.46,50) Wissam-Amazigh Yebba (1.45,92) Enzo Tesic (1.47,51) Roman Fuchs (1.47,04) Mewen Tomac[a] | 7.06,97 |
4×100 m medley | Italien Thomas Ceccon (52,82) Nicolò Martinenghi (57,72) Matteo Rivolta (50,75) Alessandro Miressi (47,17) Michele Lamberti[a] Federico Poggio[a] Federico Burdisso[a] Manuel Frigo[a] | 3.28,46 0MR0 | Frankrike Yohann Ndoye-Brouard (53,06) Antoine Viquerat (1.00,48) Clément Secchi (51,53) Maxime Grousset (47,43) Mewen Tomac[a] Charles Rihoux[a] | 3.32,50 | Österrike Bernhard Reitshammer (54,68) Valentin Bayer (59,54) Simon Bucher (50,97) Heiko Gigler (48,09 | 3.33,28 |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 m frisim | Sarah Sjöström Sverige | 23,91 | Katarzyna Wasick Polen | 24,20 | Valerie van Roon Nederländerna | 24,64 |
100 m frisim | Marrit Steenbergen Nederländerna | 53,24 | Charlotte Bonnet Frankrike | 53,62 | Freya Anderson Storbritannien | 53,63 |
200 m frisim | Marrit Steenbergen Nederländerna | 1.56,36 | Freya Anderson Storbritannien | 1.56,52 | Isabel Marie Gose Tyskland | 1.57,09 |
400 m frisim | Isabel Marie Gose Tyskland | 4.04,13 | Simona Quadarella Italien | 4.04,77 | Ajna Késely Ungern | 4.08,00 |
800 m frisim | Simona Quadarella Italien | 8.20,54 | Isabel Marie Gose Tyskland | 8.22,01 | Merve Tuncel Turkiet | 8.24,33 |
1 500 m frisim | Simona Quadarella Italien | 15.54,15 | Viktória Mihályvári-Farkas Ungern | 16.02,15 | Martina Caramignoli Italien | 16.12,39 |
50 m ryggsim | Analia Pigrée Frankrike | 27,27 0NR0 | Silvia Scalia Italien | 27,53 | Maaike de Waard Nederländerna | 27,54 |
100 m ryggsim | Margherita Panziera Italien | 59,40 | Medi Harris Storbritannien | 59,46 | Kira Toussaint Nederländerna | 59,53 |
200 m ryggsim | Margherita Panziera Italien | 2.07,13 | Katie Shanahan Storbritannien | 2.09,26 | Dóra Molnár Ungern | 2.09,73 |
50 m bröstsim | Rūta Meilutytė Litauen | 29,59 | Benedetta Pilato Italien | 29,71 | Imogen Clark Storbritannien | 30,31 |
100 m bröstsim | Benedetta Pilato Italien | 1.05,97 | Lisa Angiolini Italien | 1.06,34 | Rūta Meilutytė Litauen | 1.06,50 |
200 m bröstsim | Lisa Mamié Schweiz | 2.23,27 | Martina Carraro Italien | 2.23,64 | Kotryna Teterevkova Litauen | 2.24,16 |
50 m fjärilsim | Sarah Sjöström Sverige | 24,96 | Marie Wattel Frankrike | 25,33 | Maaike de Waard Nederländerna | 25,62 |
100 m fjärilsim | Louise Hansson Sverige | 56,66 | Marie Wattel Frankrike | 56,80 | Lana Pudar Bosnien och Hercegovina | 57,27 0NR0 |
200 m fjärilsim | Lana Pudar Bosnien och Hercegovina | 2.06,81 0NR0 | Helena Rosendahl Bach Danmark | 2.07,30 0NR0 | Ilaria Cusinato Italien | 2.07,77 |
200 m medley | Anastasia Gorbenko Israel | 2.10,92 | Marrit Steenbergen Nederländerna | 2.11,14 | Sara Franceschi Italien | 2.11,38 |
400 m medley | Viktória Mihályvári-Farkas Ungern | 4.37,56 | Zsuzsanna Jakabos Ungern | 4.39,79 | Freya Colbert Storbritannien | 4.40,06 |
4×100 m frisim | Storbritannien Lucy Hope (54,88) Anna Hopkin (53,44) Medi Harris (54,61) Freya Anderson (53,54) | 3.36,47 | Sverige Sarah Sjöström (53,12) Louise Hansson (54,21) Sara Junevik (55,12) Sofia Åstedt (54,84) | 3.37,29 | Nederländerna Kim Busch (55,21) Tessa Giele (54,60) Valerie van Roon (54,76) Marrit Steenbergen (53,02) | 3.37,59 |
4×200 m frisim | Nederländerna Imani de Jong (1.58,97) Silke Holkenborg (1.58,92) Janna van Kooten (1.59,92) Marrit Steenbergen (1.56,26) Lotte Hosper[a] | 7.54,07 | Storbritannien Freya Colbert (1.58,72) Lucy Hope (1.58,98) Medi Harris (2.00,01) Freya Anderson (1.57,02) Tamryn van Selm[a] Holly Hibbott[a] | 7.54,73 | Ungern Nikolett Pádár (1.58,52) Katinka Hosszú (2.00,62) Ajna Késely (1.59,43) Lilla Minna Ábrahám (1.57,16) Zsuzsanna Jakabos[a] Dóra Molnár[a] | 7.55,73 |
4×100 m medley | Sverige Hanna Rosvall (1.00,66) Sophie Hansson (1.06,26) Louise Hansson (56,29) Sarah Sjöström (52,04) | 3.55,25 | Frankrike Pauline Mahieu (1.00,17) Charlotte Bonnet (1.06,49) Marie Wattel (56,09) Béryl Gastaldello (53,61) Emma Terebo[a] Adèle Blanchetière[a] | 3.56,36 0NR0 | Nederländerna Kira Toussaint (1.00,29) Tes Schouten (1.06,75) Maaike de Waard (57,74) Marrit Steenbergen (52,23) Tessa Giele[a] Valerie van Roon[a] | 3.57,01 0NR0 |
Mixat
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4×100 m frisim | Frankrike Maxime Grousset (48,02) Charles Rihoux (48,39) Charlotte Bonnet (53,34) Marie Wattel (53,05) Hadrien Salvan[a] Lucile Tessariol[a] Béryl Gastaldello[a] | 3.22,80 | Storbritannien Tom Dean (48,46) Matthew Richards (48,19) Anna Hopkin (53,62) Freya Anderson (53,03) Edward Mildred[a] Jacob Whittle[a] Lucy Hope[a] | 3.23,30 | Sverige Björn Seeliger (48,09) Robin Hanson (48,91) Sarah Sjöström (52,68) Louise Hansson (53,72) Sofia Åstedt[a] | 3.23,40 0NR0 |
4×200 m frisim | Storbritannien Tom Dean (1.46,15) Matthew Richards (1.46,91) Freya Colbert (1.57,29) Freya Anderson (1.57,81) Kieran Bird[a] Jacob Whittle[a] Lucy Hope[a] | 7.28,16 | Frankrike Hadrien Salvan (1.47,63) Wissam-Amazigh Yebba (1.46,53) Charlotte Bonnet (1.56,39) Lucile Tessariol (1.58,70) Roman Fuchs[a] Giulia Rossi-Bene[a] | 7.29,25 0NR0 | Italien Stefano Di Cola (1.47,00) Matteo Ciampi (1.47,69) Alice Mizzau (1.58,73) Antonietta Cesarano (1.58,43) Filippo Megli[a] Noemi Cesarano[a] Linda Caponi[a] | 7.31,85 0NR0 |
4×100 m medley | Nederländerna Kira Toussaint (59,49) Arno Kamminga (59,19) Nyls Korstanje (50,72) Marrit Steenbergen (52,33) Tessa Giele[a] | 3.41,73 | Italien Thomas Ceccon (52,82) Nicolò Martinenghi (58,13) Elena Di Liddo (58,49) Silvia Di Pietro (54,17) Michele Lamberti[a] Francesca Fangio[a] Ilaria Bianchi[a] Leonardo Deplano[a] | 3.43,61 | Storbritannien Medi Harris (1.00,20) James Wilby (59,31) Jacob Peters (51,84) Anna Hopkin (53,34) Lauren Cox[a] Greg Butler[a] | 3.44,69 |
Simhopp
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Individuellt 1 m | Jack Laugher Storbritannien | 413,40 | Lorenzo Marsaglia Italien | 396,25 | Giovanni Tocci Italien | 386,20 |
Individuellt 3 m | Lorenzo Marsaglia Italien | 453,85 | Jordan Houlden Storbritannien | 428,55 | Giovanni Tocci Italien | 392,70 |
Synchro 3 m | Storbritannien Anthony Harding Jack Laugher | 412,83 | Italien Lorenzo Marsaglia Giovanni Tocci | 387,51 | Ukraina Oleksandr Horsjkovozov Oleh Kolodij | 384,39 |
Individuellt 10 m | Oleksij Sereda Ukraina | 493,55 | Noah Williams Storbritannien | 459,00 | Ben Cutmore Storbritannien | 438,35 |
Synchro 10 m | Storbritannien Ben Cutmore Kyle Kothari | 390,48 | Ukraina Kirill Boljuch Oleksij Sereda | 388,02 | Tyskland Timo Barthel Jaden Eikermann | 369,30 |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Individuellt 1 m | Elena Bertocchi Italien | 264,25 | Emma Gullstrand Sverige | 259,65 | Chiara Pellacani Italien | 259,05 |
Individuellt 3 m | Chiara Pellacani Italien | 318,75 | Michelle Heimberg Schweiz | 301,80 | Yasmin Harper Storbritannien | 296,20 |
Synchro 3 m | Tyskland Lena Hentschel Tina Punzel | 281,16 | Italien Elena Bertocchi Chiara Pellacani | 260,76 | Sverige Emilia Nilsson Garip Elna Widerström | 257,70 |
Individuellt 10 m | Andrea Spendolini-Sirieix Storbritannien | 333,60 | Sofija Lyskun Ukraina | 329,80 | Christina Wassen Tyskland | 314,10 |
Synchro 10 m | Storbritannien Andrea Spendolini-Sirieix Lois Toulson | 303,60 | Ukraina Ksenija Bajlo Sofija Lyskun | 298,86 | Tyskland Christina Wassen Elena Wassen | 289,86 |
Mixat
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Synchro 3 m | Tyskland Lou Massenberg Tina Punzel | 294,69 | Storbritannien James Heatly Grace Reid | 290,76 | Italien Chiara Pellacani Matteo Santoro | 283,56 |
Synchro 10 m | Storbritannien Kyle Kothari Lois Toulson | 300,78 | Ukraina Sofija Lyskun Oleksij Sereda | 298,59 | Italien Sarah Jodoin Di Maria Eduard Timbretti Gugiu | 290,28 |
Lagtävling | Italien Eduard Timbretti Gugiu Sarah Jodoin Di Maria Andreas Sargent Larsen Chiara Pellacani | 402,55 | Ukraina Ksenija Bajlo Kirill Boljuch Viktorija Kesar Danylo Konovalov | 399,05 | Storbritannien James Heatly Noah Williams Andrea Spendolini-Sirieix Grace Reid | 384,70 |
Höghoppning
Dykning från 27 meter hög plattform för herrar och 20 meter hög plattform för damer.
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Herrar | Constantin Popovici Rumänien | 455,70 | Cătălin Preda Rumänien | 436,20 | Alessandro De Rose Italien | 416,45 |
Damer | Iris Schmidbauer Tyskland | 309,30 | Antonina Vysjyvanova Ukraina | 295,40 | Elisa Cosetti Italien | 284,30 |
Öppet vatten-simning
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
5 km | Gregorio Paltrinieri Italien | 52.13,5 | Domenico Acerenza Italien | 52.14,2 | Marc-Antoine Olivier Frankrike | 52.20,8 |
10 km | Domenico Acerenza Italien | 1:50.33,6 | Marc-Antoine Olivier Frankrike | 1:50.37,3 | Logan Fontaine Frankrike | 1:50.39,1 |
25 km †‡ | Mario Sanzullo Italien | Dario Verani Italien | Matteo Furlan Italien |
† Avbrutet på grund av dåligt väder[2]
‡ Medaljörer utsågs i efterhand.[3][4]
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
5 km | Sharon van Rouwendaal Nederländerna | 56.58,7 | María de Valdés Spanien | 57.00,2 | Giulia Gabbrielleschi Italien | 57.00,3 |
10 km | Leonie Beck Tyskland | 2:01.13,4 | Ginevra Taddeucci Italien | 2:01.15,2 | Angélica André Portugal | 2:01.16,4 |
25 km †‡ | Caroline Jouisse Frankrike | Barbara Pozzobon Italien | Veronica Santoni Italien |
† Avbrutet på grund av dåligt väder[2]
‡ Medaljörer utsågs i efterhand.[3][4]
Mixat
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Lagtävling | Italien Rachele Bruni Ginevra Taddeucci Gregorio Paltrinieri Domenico Acerenza | 59.43,1 | Ungern Réka Rohács Anna Olasz Dávid Betlehem Kristóf Rasovszky | 59.53,9 | Frankrike Madelon Catteau Aurélie Muller Axel Reymond Logan Fontaine | 1:00.08,3 |
Konstsim
Resultat
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Individuellt fri | Marta Fjedina Ukraina | 94,6333 | Linda Cerruti Italien | 92,1000 | Vasiliki Alexandri Österrike | 91,8333 |
Individuellt fri, herrar | Giorgio Minisini Italien | 88,4667 | Fernando Díaz del Río Spanien | 83,3333 | Quentin Rakotomalala Frankrike | 78,0000 |
Individuellt teknik | Marta Fjedina Ukraina | 92,6394 | Linda Cerruti Italien | 90,8839 | Vasiliki Alexandri Österrike | 90,0156 |
Individuellt teknik, herrar | Giorgio Minisini Italien | 85,7033 | Fernando Díaz del Río Spanien | 79,4951 | Ivan Martinović Serbien | 58,8834 |
Par fri | Ukraina Maryna Aleksijiva Vladyslava Aleksijiva | 94,7333 | Österrike Anna-Maria Alexandri Eirini-Marina Alexandri | 93,0000 | Italien Linda Cerruti Costanza Ferro | 91,7000 |
Par teknik | Ukraina Maryna Aleksijiva Vladyslava Aleksijiva | 92,8538 | Österrike Anna-Maria Alexandri Eirini-Marina Alexandri | 91,9852 | Italien Linda Cerruti Costanza Ferro | 90,3577 |
Lag fri | Ukraina Maryna Aleksijiva Vladyslava Aleksijiva Olesia Derevjantjenko Marta Fjedina Veronika Hrysjko Anhelina Ovtjynnikova Anastasija Sjmonina Valerija Tysjtjenko | 95,1000 | Italien Domiziana Cavanna Linda Cerruti Costanza Di Camillo Costanza Ferro Gemma Galli Marta Iacoacci Enrica Piccoli Francesca Zunino | 92,6667 | Frankrike Ambre Esnault Laura González Mayssa Guermoud Oriane Jaillardon Maureen Jenkins Romane Lunel Eve Planeix Charlotte Tremble | 90,5667 |
Lag teknik | Ukraina Maryna Aleksijiva Vladyslava Aleksijiva Olesia Derevjantjenko Marta Fjedina Veronika Hrysjko Anhelina Ovtjynnikova Anastasija Sjmonina Valerija Tysjtjenko | 92,5106 | Italien Domiziana Cavanna Linda Cerruti Costanza Di Camillo Costanza Ferro Gemma Galli Marta Iacoacci Marta Murru Enrica Piccoli | 90,3772 | Frankrike Ambre Esnault Laura González Mayssa Guermoud Oriane Jaillardon Maureen Jenkins Romane Lunel Eve Planeix Charlotte Tremble | 88,0093 |
Lag fri kombination | Ukraina Maryna Aleksijiva Vladyslava Aleksijiva Olesia Derevjantjenko Marta Fjedina Veronika Hrysjko Sofija Matsijevska Darja Mosjynska Anhelina Ovtjynnikova Anastasija Sjmonina Valerija Tysjtjenko | 95,2000 | Italien Domiziana Cavanna Linda Cerruti Costanza Di Camillo Costanza Ferro Gemma Galli Marta Iacoacci Marta Murru Enrica Piccoli Federica Sala Francesca Zunino | 92,6667 | Grekland Zoi Agrafioti Maria Alzigkouzi Kominea Eleni Fragkaki Krystalenia Gialama Zoi Karangelou Maria Karapanagiotou Danai Kariori Ifigeneia Krommydaki Sofia Malkogeorgou Andriana Misikevych | 89,4000 |
Highlight | Ukraina Maryna Aleksijiva Vladyslava Aleksijiva Olesia Derevjantjenko Marta Fjedina Veronika Hrysjko Sofija Matsijevska Darja Mosjynska Anhelina Ovtjynnikova Anastasija Sjmonina Valerija Tysjtjenko | 94,0667 | Italien Domiziana Cavanna Linda Cerruti Costanza Di Camillo Costanza Ferro Gemma Galli Marta Iacoacci Marta Murru Enrica Piccoli Federica Sala Francesca Zunino | 91,7000 | Frankrike Camille Bravard Manon Disbeaux Ambre Esnault Laura González Mayssa Guermoud Maureen Jenkins Romane Lunel Eve Planeix Charlotte Tremble Mathilde Vigneres | 89,2000 |
Mix par fri | Italien Giorgio Minisini Lucrezia Ruggiero | 89,7333 | Spanien Emma García Pau Ribes | 84,7667 | Slovakien Jozef Solymosy Silvia Solymosyová | 77,0333 |
Mix par teknik | Italien Giorgio Minisini Lucrezia Ruggiero | 89,3679 | Spanien Emma García Pau Ribes | 83,7548 | Slovakien Jozef Solymosy Silvia Solymosyová | 75,5914 |
Anmärkningar
- ^ [a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar] Simmade endast i försöksheatet men fick ändå medalj.
Referenser
- ^ ”Rome is chosen to host 2022 Europeans”. len.eu. 2 december 2019. http://www2.len.eu/?p=16006. Läst 11 augusti 2022.
- ^ [a b] ”Europei di Roma. Cancellata la 25 chilometri. Sfumano 5 medaglie” (på italienska). federnuoto.it. 20 augusti 2022. https://www.federnuoto.it/home/fondo/news-fondo/38581-europei-di-roma-cancellata-la-25-chilometri-sfumano-5-medaglie.html. Läst 24 september 2022.
- ^ [a b] ”LEN ANNOUNCES REVISION OF OPEN WATER SWIMMING RESULTS”. len.eu. https://www.len.eu/len-announces-revision-of-open-water-swimming-results/. Läst 18 juni 2024.
- ^ [a b] ”Le medaglie europee della 25 km risarcite all’Italia: Sanzullo campione”. gazzetta.it. 25 november 2022. https://questionedistile.gazzetta.it/2022/11/25/le-medaglie-europee-della-25-km-risarcite-allitalia-sanzullo-campione/?refresh_ce. Läst 18 juni 2024.
Externa länkar
- Officiell webbplats
- Startlistor och resultat
|