Herrarnas K-4 1000 meter i kanotsport vid olympiska sommarspelen 1980
Kanotsport vid olympiska sommarspelen 1980 | ||||
---|---|---|---|---|
Sprint | ||||
C-1 500 m | herrar | |||
C-1 1000 m | herrar | |||
C-2 500 m | herrar | |||
C-2 1000 m | herrar | |||
K-1 500 m | herrar | damer | ||
K-1 1000 m | herrar | |||
K-2 500 m | herrar | damer | ||
K-2 1000 m | herrar | |||
K-4 1000 m | herrar |
Herrarnas K-4 1000 meter vid olympiska sommarspelen 1984 hölls på Man-made Basin i Moskva.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
K-4 1000 meter[1] | Östtyskland Rüdiger Helm Bernd Olbricht Harald Marg Bernd Duvigneau | Rumänien Mihai Zafiu Vasile Dîba Ion Geantă Nicuşor Eşanu | Bulgarien Borislav Borisov Bozhidar Milenkov Lazar Christov Ivan Manev |
Resultat
Heat
Heat 1 | |||
1. | Gennady Makhnev, Serhei Nahorny, Aleksandr Avdeyev och Vladimir Trainikov (URS) | 3:02,70 | QF |
2. | François Barouh, Patrick Berard, Philippe Boccara och Patrick Lefoulen (FRA) | 3:04,77 | QF |
3. | Lars-Erik Moberg, Per Lundh, Torbjörn Thorsson och Berndt Andersson (SWE) | 3:05,20 | QF |
4. | József Deme, János Rátkai, József Kosztyán och Zoltán Sztanity (HUN) | 3:06,19 | QS |
5. | Borislav Borisov, Bozjidar Milenkov, Lazar Christov och Ivan Manev (BUL) | 3:07,19 | QS |
6. | Mihai Zaifu, Vasile Dîba, Ion Genatǎ och Nicuşor Eşanu (ROU) | 3:08,69 | QS |
7. | Stephen Brown, Douglas Parnham, Alain Williams och Steven Hancock (GBR) | 3:10,18 | QS |
Heat 2 | |||
1. | Rüdiger Helm, Bernd Olbricht, Harald Marg och Bernd Duvigneau (GDR) | 3:04,86 | QF |
2. | Ryszard Oborski, Grzegorz Kołtan, Daniel Wełna och Grzegorz Śledziewski (POL) | 3:09,92 | QF |
3. | Barry Kelly, Robert Lee, Ken Vidler och Crosbie Baulch (AUS) | 3:10,49 | QF |
4. | Ron Stevens, Gert Jan Lebbnik, Jan Baaijens och Rob van Weerdenburg (NED) | 3:13,62 | QS |
5. | Herbert Havlik, Dietmar Schlöglmann, Han Mayr och Eduard Reisinger (AUT) | 3:13,86 | QS |
- | Unto Elo, Pertti Kauppila, Leo Lagström och Harri Myllylä (FIN) | Did not start | |
- | Christopher Macdonald, Ian Ferguson, Alan Thompson och Geoffrey Walker (NZL) | Startade inte |
Semifinal
Semifinal | |||
1. | Mihai Zaifu, Vasile Dîba, Ion Genatǎ och Nicuşor Eşanu (ROU) | 3:09,63 | QF |
2. | József Deme, János Rátkai, József Kosztyán och Zoltán Sztanity (HUN) | 3:11,46 | QF |
3. | Borislav Borisov, Bozjidar Milenkov, Lazar Christov och Ivan Manev (BUL) | 3:12,00 | QF |
4. | Stephen Brown, Douglas Parnham, Alain Williams och Steven Hancock (GBR) | 3:13,41 | |
5. | Herbert Havlik, Dietmar Schlöglmann, Han Mayr och Eduard Reisinger (AUT) | 3:16,43 | |
6. | Ron Stevens, Gert Jan Lebbnik, Jan Baaijens och Rob van Weerdenburg (NED) | 3:16,58 |
Final
Rüdiger Helm, Bernd Olbricht, Harald Marg och Bernd Duvigneau (GDR) | 3:13,76 | |
Mihai Zaifu, Vasile Dîba, Ion Genatǎ och Nicuşor Eşanu (ROU) | 3:15,35 | |
Borislav Borisov, Bozjidar Milenkov, Lazar Christov och Ivan Manev (BUL) | 3:15,46 | |
4. | Ryszard Oborski, Grzegorz Kołtan, Daniel Wełna och Grzegorz Śledziewski (POL) | 3:16,33 |
5. | József Deme, János Rátkai, József Kosztyán och Zoltán Sztanity (HUN) | 3:17,27 |
6. | François Barouh, Patrick Berard, Philippe Boccara och Patrick Lefoulen (FRA) | 3:17,60 |
7. | Gennady Makhnev, Serhei Nahorny, Aleksandr Avdeyev och Vladimir Trainikov (URS) | 3:19,83 |
8. | Barry Kelly, Robert Lee, Ken Vidler och Crosbie Baulch (AUS) | 3:19,87 |
9. | Lars-Erik Moberg, Per Lundh, Torbjörn Thorsson och Berndt Andersson (SWE) | 3:20,74 |
Referenser
- ^ ”Canoeing at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Kayak Fours, 1,000 metres” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 12 mars 2010. https://web.archive.org/web/20100312032715/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1980/CAN/mens-kayak-fours-1000-metres.html. Läst 5 oktober 2008.
|