Herrarnas K-4 1000 meter i kanotsport vid olympiska sommarspelen 1988
Kanotsport vid olympiska sommarspelen 1988 | ||||
---|---|---|---|---|
Sprint | ||||
C-1 500 m | herrar | |||
C-1 1000 m | herrar | |||
C-2 500 m | herrar | |||
C-2 1000 m | herrar | |||
K-1 500 m | herrar | damer | ||
K-1 1000 m | herrar | |||
K-2 500 m | herrar | damer | ||
K-2 1000 m | herrar | |||
K-4 500 m | damer | |||
K-4 1000 m | herrar |
Herrarnas K-4 1000 meter vid olympiska sommarspelen 1992 hölls i Seoul.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
K-4 1000 meter[1] | Ungern Zsolt Gyulay Ferenc Csipes Sándor Hódosi Attila Ábrahám | Sovjetunionen Aleksandr Motuzenko Sergej Kirsanov Igor Nagaev Viktor Denisov | Östtyskland Kay Bluhm André Wohllebe Andreas Stähle Hans-Jörg Bliesener |
Resultat
Heat
Heat 1 | |||
1. | Zsolt Gyulay, Ferenc Csipes, Sándor Hódosi och Attila Ábrahám (HUN) | 2:58.54 | QS |
2. | Gilbert Schneider, Reiner Scholl, Dirk Joestel och Thomas Reineck (FRG) | 3:01.07 | QS |
3. | Knut Holmann, Morten Ivarsen, Arne Slettsjø och Arne Johan Almeland (NOR) | 3:01.54 | QS |
4. | Beniamino Bonomi, Daniele Scarpa, Alessandro Pieri och Francesco Mandragona (ITA) | 3:04.38 | QR |
5. | Didier Vavasseur, Christophe Petibout, Pierre Lubac och Daniel Legras (FRA) | 3:16.54 | QR |
6. | Seo Gyeong-Sek, Yun Yeong-Dae, Lee Yong-Cheol och Kim Dong-Su (KOR) | 3:23.32 | QR |
Heat 2 | |||
1. | Maciej Freimut, Wojciech Kurpiewski, Grzegorz Krawców och Kazimierz Krzyżański (POL) | 3:06.52 | QS |
2. | Michael Harbold, Terry White, Curt Bader och Terry Kent (USA) | 3:07.70 | QS |
3. | Bryan Thomas, Steven Wood, Grant Kenny och Paul Gilmour (AUS) | 3:10.32 | QS |
4. | Rueben Burgess, Robin Ayres, Jan Raciborski och Adrian Collier (GBR) | 3:16.71 | QR |
5. | Gustavo Cirillo, José Luis Marello, Fernando Chaparro och Norberto Méndez (ARG) | 3:23.33 | QR |
6. | Donald Brien, Colin Shaw, Kenneth Padvaiskas och Renn Crichlow (CAN) | 3:31.62 | QR |
Heat 3 | |||
1. | Kay Bluhm, André Wohllebe, Andreas Stähle och Hans-Jörg Bliesener (GDR) | 3:02.72 | QS |
2. | Aleksandr Motuzenko, Sergej Kirsanov, Igor Nagaev och Viktor Denisov (URS) | 3:03.30 | QS |
3. | Per-Inge Bengtsson, Lars-Erik Moberg, Kalle Sundqvist och Bengt Andersson (SWE) | 3:04.98 | QS |
4. | Juan Manuel Sánchez, Fernando Fuentes, Javier Álvarez och Juan José Román (ESP) | 3:06.96 | QR |
5. | Grant Bramwell, Brent Clode, John MacDonald och Stephen Richards (NZL) | 3:10.27 | QR |
6. | Nikolaj Jordanov, Petar Godev, Borislav Tsvetkov och Ivan Marinov (BUL) | 3:15.00 | QR |
Återkval
Återkval 1 | |||
1. | Beniamino Bonomi, Daniele Scarpa, Alessandro Pieri och Francesco Mandragona (ITA) | 3:06.90 | QS |
2. | Nikolaj Jordanov, Petar Godev, Borislav Tsvetkov och Ivan Marinov (BUL) | 3:09.30 | QS |
3. | Grant Bramwell, Brent Clode, John MacDonald och Stephen Richards (NZL) | 3:11.27 | QS |
4. | Gustavo Cirillo, José Luis Marello, Fernando Chaparro och Norberto Méndez (ARG) | 3:24.16 | |
5. | Seo Gyeong-Sek, Yun Yeong-Dae, Lee Yong-Cheol och Kim Dong-Su (KOR) | 3:26.79 | |
Återkval 2 | |||
1. | Didier Vavasseur, Christophe Petibout, Pierre Lubac och Daniel Legras (FRA) | 3:16.68 | QS |
2. | Juan Manuel Sánchez, Fernando Fuentes, Javier Álvarez och Juan José Román (ESP) | 3:16.79 | QS |
3. | Donald Brien, Colin Shaw, Kenneth Padvaiskas och Renn Crichlow (CAN) | 3:16.80 | QS |
4. | Rueben Burgess, Robin Ayres, Jan Raciborski och Adrian Collier (GBR) | 3:17.54 |
Semifinaler
Semifinal 1 | |||
1. | Zsolt Gyulay, Ferenc Csipes, Sándor Hódosi och Attila Ábrahám (HUN) | 3:07.16 | QF |
2. | Per-Inge Bengtsson, Lars-Erik Moberg, Kalle Sundqvist och Bengt Andersson (SWE) | 3:10.11 | QF |
3. | Beniamino Bonomi, Daniele Scarpa, Alessandro Pieri och Francesco Mandragona (ITA) | 3:12.44 | QF |
4. | Donald Brien, Colin Shaw, Kenneth Padvaiskas och Renn Crichlow (CAN) | 3:15.03 | |
5. | Michael Harbold, Terry White, Curt Bader och Terry Kent (USA) | 3:15.60 | |
Semifinal 2 | |||
1. | Aleksandr Motuzenko, Sergej Kirsanov, Igor Nagaev och Viktor Denisov (URS) | 3:09.07 | QF |
2. | Maciej Freimut, Wojciech Kurpiewski, Grzegorz Krawców och Kazimierz Krzyżański (POL) | 3:10.87 | QF |
3. | Didier Vavasseur, Christophe Petibout, Pierre Lubac och Daniel Legras (FRA) | 3:11.11 | QF |
4. | Grant Bramwell, Brent Clode, John MacDonald och Stephen Richards (NZL) | 3:15.90 | |
- | Knut Holmann, Morten Ivarsen, Arne Slettsjø och Arne Johan Almeland (NOR) | Fullföljde inte | |
Semifinal 3 | |||
1. | Kay Bluhm, André Wohllebe, Andreas Stähle och Hans-Jörg Bliesener (GDR) | 3:06.80 | QF |
2. | Bryan Thomas, Steve Wood, Grant Kenny och Paul Gilmour (AUS) | 3:08.52 | QF |
3. | Gilbert Schneider, Reiner Scholl, Dirk Joestel och Thomas Reineck (FRG) | 3:09.67 | QF |
4. | Nikolaj Jordanov, Petar Godev, Borislav Tsvetkov och Ivan Marinov (BUL) | 3:11.56 | |
5. | Juan Manuel Sánchez, Fernando Fuentes, Javier Álvarez och Juan José Román (ESP) | 3:13.88 |
Final
Zsolt Gyulay, Ferenc Csipes, Sándor Hódosi och Attila Ábrahám (HUN) | 3:00.20 | |
Aleksandr Motuzenko, Sergej Kirsanov, Igor Nagaev och Viktor Denisov (URS) | 3:01.40 | |
Kay Bluhm, André Wohllebe, Andreas Stähle och Hans-Jörg Bliesener (GDR) | 3:02.37 | |
4. | Bryan Thomas, Steven Wood, Grant Kenny och Paul Gilmour (AUS) | 3:03.70 |
5. | Maciej Freimut, Wojciech Kurpiewski, Grzegorz Krawców och Kazimierz Krzyżański (POL) | 3:04.73 |
6. | Gilbert Schneider, Reiner Scholl, Dirk Joestel och Thomas Reineck (FRG) | 3:05.43 |
7. | Beniamino Bonomi, Daniele Scarpa, Alessandro Pieri och Francesco Mandragona (ITA) | 3:05.97 |
8. | Per-Inge Bengtsson, Lars-Erik Moberg, Kalle Sundqvist och Bengt Andersson (SWE) | 3:06.03 |
9. | Didier Vavasseur, Christophe Petibout, Pierre Lubac och Daniel Legras (FRA) | 3:08.71 |
Referenser
- ^ ”1988 Summer Olympics: Kayak Fours, 1,000 metres, Men” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/255835. Läst 22 juni 2022.
|