Simning vid världsmästerskapen i simsport 2023 – Herrarnas 100 meter ryggsim
Herrarnas 100 meter ryggsim vid världsmästerskapen i simsport 2023 | |
Datum | 24 juli (försöksheat & semifinaler) 25 juli (final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 56 |
Aktiva | 62 |
Värdskap | |
Land | Japan |
Ort | Fukuoka |
Arena | Marine Messe Fukuoka |
Placeringar | |
Guld | Ryan Murphy USA |
Silver | Thomas Ceccon Italien |
Brons | Hunter Armstrong USA |
← 2022 2024 → |
Världsmästerskapen i simsport 2023 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
damer | mixat | ||
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 100 meter ryggsim vid världsmästerskapen i simsport 2023 avgjordes mellan den 24 och 25 juli 2023 i Marine Messe Fukuoka i Fukuoka i Japan.[1][2][3]
Amerikanske Ryan Murphy tog guld efter ett lopp på 52,22 sekunder. Silvret togs av italienske Thomas Ceccon och bronset togs av Murphys landsman Hunter Armstrong.[4]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[5]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | Thomas Ceccon | Italien | 51,60 | Budapest, Ungern | 20 juni 2022 |
Mästerskapsrekord | Thomas Ceccon | Italien | 51,60 | Budapest, Ungern | 20 juni 2022 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade den 24 juli klockan 10:51.[6]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 5 | Xu Jiayu | Kina | 52,87 | 0Q0 |
2 | 7 | 1 | Hubert Kós | Ungern | 53,12 | 0Q0, 0NR0 |
3 | 7 | 3 | Ksawery Masiuk | Polen | 53,15 | 0Q0 |
4 | 6 | 4 | Ryan Murphy | USA | 53,43 | 0Q0 |
5 | 6 | 7 | Oliver Morgan | Storbritannien | 53,52 | 0Q0 |
6 | 5 | 3 | Mewen Tomac | Frankrike | 53,57 | 0Q0 |
6 | 6 | 6 | Ole Braunschweig | Tyskland | 53,57 | 0Q0 |
6 | 7 | 2 | Roman Mityukov | Schweiz | 53,57 | 0Q0 |
9 | 5 | 6 | Hugo González | Spanien | 53,70 | 0Q0 |
10 | 5 | 1 | João Costa | Portugal | 53,71 | 0Q0, 0NR0 |
11 | 6 | 1 | Bradley Woodward | Australien | 53,72 | 0Q0 |
12 | 7 | 7 | Kacper Stokowski | Polen | 53,81 | 0Q0 |
13 | 6 | 2 | Andrew Jeffcoat | Nya Zeeland | 53,82 | 0Q0 |
14 | 7 | 4 | Thomas Ceccon | Italien | 53,84 | 0Q0 |
15 | 5 | 5 | Yohann Ndoye-Brouard | Frankrike | 53,90 | 0Q0 |
16 | 5 | 4 | Hunter Armstrong | USA | 53,94 | 0Q0 |
17 | 7 | 6 | Isaac Cooper | Australien | 53,95 | |
18 | 6 | 3 | Ryosuke Irie | Japan | 53,98 | |
19 | 7 | 5 | Apostolos Christou | Grekland | 54,01 | |
20 | 5 | 8 | Lee Ju-ho | Sydkorea | 54,21 | |
21 | 5 | 2 | Benedek Kovács | Ungern | 54,24 | |
22 | 6 | 8 | Conor Ferguson | Irland | 54,36 | |
23 | 7 | 0 | Guilherme Basseto | Brasilien | 54,45 | |
24 | 6 | 0 | Tomáš Franta | Tjeckien | 54,50 | |
25 | 7 | 8 | Cameron Brooker | Storbritannien | 54,54 | |
26 | 5 | 7 | Javier Acevedo | Kanada | 54,58 | |
27 | 4 | 5 | Markus Lie | Norge | 54,66 | |
28 | 4 | 7 | Chuang Mu-lun | Taiwan | 54,95 | 0NR0 |
29 | 4 | 3 | Berke Saka | Turkiet | 55,09 | |
30 | 5 | 9 | Erikas Grigaitis | Litauen | 55,23 | |
31 | 7 | 9 | Srihari Nataraj | Indien | 55,26 | |
32 | 4 | 4 | Quah Zheng Wen | Singapore | 55,30 | |
33 | 5 | 0 | Michael Laitarovsky | Israel | 55,63 | |
34 | 4 | 6 | Andrei-Mircea Anghel | Rumänien | 55,77 | |
35 | 4 | 1 | Diego Camacho | Mexiko | 55,80 | |
36 | 4 | 2 | Ģirts Feldbergs | Lettland | 55,91 | |
37 | 4 | 8 | Ziyad Ahmed | Sudan | 56,02 | |
38 | 3 | 3 | Jack Kirby | Barbados | 56,08 | |
39 | 3 | 5 | Charles Hockin | Paraguay | 56,56 | |
40 | 3 | 8 | Maximillian Wilson | Amerikanska Jungfruöarna | 56,65 | |
41 | 2 | 5 | Merdan Ataýew | Turkmenistan | 56,96 | |
42 | 3 | 9 | Jack Harvey | Bermuda | 57,04 | 0NR0 |
43 | 4 | 9 | Armin Evert Lelle | Estland | 57,06 | |
44 | 3 | 6 | Noe Pantskhava | Georgien | 57,10 | |
45 | 2 | 3 | Yazan Al-Bawwab | Palestina | 57,16 | |
46 | 2 | 6 | Denilson Cyprianos | Zimbabwe | 57,29 | 0NR0 |
47 | 3 | 0 | Davante Carey | Bahamas | 57,50 | |
48 | 3 | 7 | Filippos Iakovidis | Cypern | 57,51 | |
49 | 4 | 0 | Farrel Tangkas | Indonesien | 58,06 | |
50 | 3 | 2 | Lau Shiu Yue | Hongkong | 58,21 | |
51 | 3 | 4 | Jerard Jacinto | Suspended Member Federation | 58,40 | |
52 | 3 | 1 | Homer Abbasi | Iran | 58,45 | |
53 | 2 | 4 | Zhulian Lavdaniti | Albanien | 58,48 | |
54 | 2 | 2 | Matthieu Seye | Senegal | 58,59 | |
55 | 1 | 4 | Mohamad Zubaid | Kuwait | 59,56 | |
56 | 2 | 0 | Zeke Chan | Brunei | 59,61 | |
57 | 2 | 8 | Zackary Gresham | Grenada | 59,68 | |
58 | 2 | 1 | Bede Aitu | Cooköarna | 61,15 1.01,15 | |
59 | 1 | 3 | Omer Huraish | Irak | 63,15 1.03,15 | |
60 | 1 | 5 | Ali Imaan | Maldiverna | 64,98 1.04,98 | |
61 | 2 | 9 | Adnan Kabuye | Uganda | 65,57 1.05,57 | |
62 | 2 | 7 | Erkhes Enkhtur | Mongoliet | 99,98 0DSQ0 | |
63 | 6 | 9 | Bernhard Reitshammer | Österrike | 99,99 0DNS0 |
Semifinaler
Semifinalerna startade den 24 juli klockan 20:17.[7]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 1 | Thomas Ceccon | Italien | 52,16 | 0Q0 |
2 | 2 | 4 | Xu Jiayu | Kina | 52,42 | 0Q0 |
3 | 1 | 5 | Ryan Murphy | USA | 52,56 | 0Q0 |
4 | 1 | 3 | Mewen Tomac | Frankrike | 52,86 | 0Q0 |
5 | 2 | 8 | Yohann Ndoye-Brouard | Frankrike | 53,06 | 0Q0 |
6 | 1 | 4 | Hubert Kós | Ungern | 53,17 | 0Q0 |
7 | 2 | 5 | Ksawery Masiuk | Polen | 53,20 | 0Q0 |
8 | 1 | 8 | Hunter Armstrong | USA | 53,21 | 0Q0 |
9 | 2 | 3 | Oliver Morgan | Storbritannien | 53,26 | |
10 | 1 | 6 | Roman Mityukov | Schweiz | 53,32 | 0NR0 |
11 | 2 | 2 | Hugo González | Spanien | 53,38 | |
12 | 2 | 1 | Andrew Jeffcoat | Nya Zeeland | 53,46 | |
13 | 2 | 7 | Bradley Woodward | Australien | 53,73 | |
14 | 1 | 7 | Kacper Stokowski | Polen | 53,96 | |
15 | 2 | 6 | Ole Braunschweig | Tyskland | 54,00 | |
16 | 1 | 2 | João Costa | Portugal | 54,30 |
Final
Finalen startade den 25 juli klockan 20:59.[8]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
3 | Ryan Murphy | USA | 52,22 | ||
4 | Thomas Ceccon | Italien | 52,27 | ||
8 | Hunter Armstrong | USA | 52,58 | ||
4 | 5 | Xu Jiayu | Kina | 52,64 | |
5 | 2 | Yohann Ndoye-Brouard | Frankrike | 52,84 | |
6 | 1 | Ksawery Masiuk | Polen | 52,92 | |
7 | 7 | Hubert Kós | Ungern | 53,11 | |
8 | 6 | Mewen Tomac | Frankrike | 53,16 |
Källor
- ^ ”Schedule”. https://resources.fina.org/fina/document/2023/01/16/8d440e7e-1f63-4fe8-af1c-a96ba1af40bf/20th-FINA-WORLD-CHAMPIONSHIPS-Fukuoka-2023-Schedule-12.01.23.pdf. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”World Aquatics Announces Competition Schedule For 2023 World Championships In Fukuoka”. swimswam.com. https://swimswam.com/world-aquatics-announces-competition-schedule-for-2023-world-championships-in-fukuoka/. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. 21 juli 2023. https://www.omegatiming.com/File/00011600010102EC0101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”World Championships, Day Three Finals: Ryan Murphy’s Express Finish Gives Him Long-Awaited Gold in 100 Back”. swimmingworldmagazine.com. 25 juli 2023. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-day-three-finals-ryan-murphys-express-finish-gives-him-long-awaited-gold-in-100-back/. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. 21 juli 2023. https://www.omegatiming.com/File/0001160001FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 24 juli 2023. https://www.omegatiming.com/File/00011600010102EC0101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”Semifinals results” (PDF). omegatiming.com. 24 juli 2023. https://www.omegatiming.com/File/00011600010102EC0102FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”Final results” (PDF). omegatiming.com. 25 juli 2023. https://www.omegatiming.com/File/00011600010102EC0104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 januari 2024.
- 1973: Roland Matthes (GDR)
- 1975: Roland Matthes (GDR)
- 1978: Bob Jackson (USA)
- 1982: Dirk Richter (GDR)
- 1986: Igor Poljanskij (URS)
- 1991: Jeff Rouse (USA)
- 1994: Martín López-Zubero (ESP)
- 1998: Lenny Krayzelburg (USA)
- 2001: Matt Welsh (AUS)
- 2003: Aaron Peirsol (USA)
- 2005: Aaron Peirsol (USA)
- 2007: Aaron Peirsol (USA)
- 2009: Junya Koga (JPN)
- 2011: Camille Lacourt & Jérémy Stravius (FRA)
- 2013: Matt Grevers (USA)
- 2015: Mitch Larkin (AUS)
- 2017: Xu Jiayu (CHN)
- 2019: Xu Jiayu (CHN)
- 2022: Thomas Ceccon (ITA)
- 2023: Ryan Murphy (USA)
- 2024: Hunter Armstrong (USA)