Simning vid världsmästerskapen i simsport 2023 – Herrarnas 200 meter ryggsim
Herrarnas 200 meter ryggsim vid världsmästerskapen i simsport 2023 | |
Datum | 27 juli (försöksheat & semifinaler) 28 juli (final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 33 |
Aktiva | 39 |
Värdskap | |
Land | Japan |
Ort | Fukuoka |
Arena | Marine Messe Fukuoka |
Placeringar | |
Guld | Hubert Kós Ungern |
Silver | Ryan Murphy USA |
Brons | Roman Mityukov Schweiz |
← 2022 2024 → |
Världsmästerskapen i simsport 2023 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
damer | mixat | ||
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 200 meter ryggsim vid världsmästerskapen i simsport 2023 avgjordes mellan den 27 och 28 juli 2023 i Marine Messe Fukuoka i Fukuoka i Japan.[1][2][3]
Ungerske Hubert Kós tog guld efter ett lopp på 1 minut och 54,14 sekunder, vilket blev ett nytt ungerskt rekord. Silvret togs av amerikanske Ryan Murphy och bronset togs av schweiziske Roman Mityukov.[4]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[5]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | Aaron Peirsol | USA | 1.51,92 | Rom, Italien | 31 juli 2009 |
Mästerskapsrekord | Aaron Peirsol | USA | 1.51,92 | Rom, Italien | 31 juli 2009 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade den 27 juli klockan 10:56.[6]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | 5 | Bradley Woodward | Australien | 1.57,14 | 0Q0 |
2 | 4 | 3 | Roman Mityukov | Schweiz | 1.57,24 | 0Q0 |
3 | 2 | 4 | Hubert Kós | Ungern | 1.57,27 | 0Q0 |
4 | 4 | 4 | Ryan Murphy | USA | 1.57,37 | 0Q0 |
5 | 4 | 6 | Apostolos Siskos | Grekland | 1.57,40 | 0Q0 |
6 | 2 | 2 | Oliver Morgan | Storbritannien | 1.57,61 | 0Q0 |
7 | 3 | 1 | Hugh McNeill | Kanada | 1.57,73 | 0Q0 |
8 | 3 | 4 | Destin Lasco | USA | 1.57,84 | 0Q0 |
9 | 2 | 5 | Brodie Williams | Storbritannien | 1.57,92 | 0Q0 |
10 | 4 | 1 | Hugo González | Spanien | 1.57,99 | 0Q0 |
10 | 4 | 2 | Lee Ju-ho | Sydkorea | 1.57,99 | 0Q0 |
12 | 3 | 3 | Mewen Tomac | Frankrike | 1.58,09 | 0Q0 |
13 | 3 | 7 | Daiki Yanagawa | Japan | 1.58,14 | 0Q0 |
14 | 3 | 5 | Benedek Kovács | Ungern | 1.58,17 | 0Q0 |
15 | 3 | 2 | Antoine Herlem | Frankrike | 1.58,20 | 0Q0 |
16 | 3 | 6 | Hidekazu Takehara | Japan | 1.58,46 | 0Q0 |
17 | 2 | 6 | Matteo Restivo | Italien | 1.58,57 | |
18 | 4 | 7 | Andrew Jeffcoat | Nya Zeeland | 1.59,01 | |
19 | 2 | 1 | João Costa | Portugal | 1.59,30 | |
20 | 3 | 9 | Berke Saka | Turkiet | 1.59,48 | |
21 | 4 | 8 | Tao Guannan | Kina | 1.59,74 | |
22 | 3 | 8 | John Shortt | Irland | 1.59,79 | |
23 | 2 | 7 | Lorenzo Mora | Italien | 1.59,99 | |
24 | 2 | 0 | Ziyad Ahmed | Sudan | 2.00,52 | |
25 | 2 | 8 | Yeziel Morales | Puerto Rico | 2.00,76 | |
26 | 4 | 0 | Erikas Grigaitis | Litauen | 2.00,98 | |
27 | 1 | 2 | Denilson Cyprianos | Zimbabwe | 2.02,12 | 0NR0 |
28 | 1 | 5 | Mohamed Mohamady | Egypten | 2.02,23 | |
29 | 1 | 4 | Khiew Hoe Yean | Malaysia | 2.03,14 | |
30 | 4 | 9 | Tonnam Kanteemool | Thailand | 2.03,46 | |
31 | 3 | 0 | Srihari Nataraj | Indien | 2.04,42 | |
32 | 1 | 6 | Jack Harvey | Bermuda | 2.04,52 | |
33 | 1 | 3 | Armin Lelle | Estland | 2.05,20 | |
34 | 2 | 9 | Trần Hưng Nguyên | Vietnam | 2.07,40 | |
35 | 1 | 8 | Merdan Atayev | Turkmenistan | 2.07,48 | |
36 | 1 | 7 | Matthieu Seye | Senegal | 2.08,44 | 0NR0 |
37 | 1 | 1 | Thomas Wareing | Malta | 2.12,57 | |
38 | 1 | 0 | Joel Ling | Brunei | 2.13,07 | |
39 | 1 | 9 | Ali Imaan | Maldiverna | 2.23,46 | |
40 | 2 | 3 | Ksawery Masiuk | Polen | 0DNS0 |
Semifinaler
Semifinalerna startade den 27 juli klockan 21:33.[7]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 4 | Roman Mityukov | Schweiz | 1.55,85 | 0Q0, 0NR0 |
2 | 1 | 1 | Benedek Kovács | Ungern | 1.55,89 | 0Q0 |
3 | 2 | 5 | Hubert Kós | Ungern | 1.55,99 | 0Q0 |
4 | 1 | 5 | Ryan Murphy | USA | 1.56,02 | 0Q0 |
5 | 1 | 7 | Mewen Tomac | Frankrike | 1.56,05 | 0Q0 |
6 | 2 | 4 | Bradley Woodward | Australien | 1.56,16 | 0Q0 |
7 | 2 | 1 | Daiki Yanagawa | Japan | 1.57,23 | 0Q0 |
8 | 1 | 2 | Hugo González | Spanien | 1.57,28 | 0Q0 |
9 | 1 | 3 | Oliver Morgan | Storbritannien | 1.57,50 | |
10 | 2 | 8 | Antoine Herlem | Frankrike | 1.57,55 | |
11 | 2 | 2 | Brodie Williams | Storbritannien | 1.57,93 | |
12 | 2 | 3 | Apostolos Siskos | Grekland | 1.58,04 | |
13 | 2 | 7 | Lee Ju-ho | Sydkorea | 1.58,05 | |
14 | 1 | 8 | Hidekazu Takehara | Japan | 1.58,10 | |
15 | 2 | 6 | Hugh McNeill | Kanada | 1.58,86 | |
16 | 1 | 6 | Destin Lasco | USA | 1.59,18 |
Final
Finalen startade den 28 juli klockan 20:59.[8]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
3 | Hubert Kós | Ungern | 1.54,14 | 0NR0 | |
6 | Ryan Murphy | USA | 1.54,83 | ||
4 | Roman Mityukov | Schweiz | 1.55,34 | 0NR0 | |
4 | 2 | Mewen Tomac | Frankrike | 1.55,79 | |
5 | 5 | Benedek Kovács | Ungern | 1.55,85 | |
6 | 7 | Bradley Woodward | Australien | 1.56,29 | |
7 | 8 | Hugo González | Spanien | 1.56,33 | |
8 | 1 | Daiki Yanagawa | Japan | 1.58,75 |
Källor
- ^ ”Schedule”. https://resources.fina.org/fina/document/2023/01/16/8d440e7e-1f63-4fe8-af1c-a96ba1af40bf/20th-FINA-WORLD-CHAMPIONSHIPS-Fukuoka-2023-Schedule-12.01.23.pdf. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”World Aquatics Announces Competition Schedule For 2023 World Championships In Fukuoka”. swimswam.com. https://swimswam.com/world-aquatics-announces-competition-schedule-for-2023-world-championships-in-fukuoka/. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. 21 juli 2023. https://www.omegatiming.com/File/00011600010102EE0101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”World Championships, Day Six Finals: Hubert Kos Gets His Time to Shine With Gold in 200 Backstroke”. swimmingworldmagazine.com. 28 juli 2023. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-day-six-finals-hubert-kos-gets-his-time-to-shine-with-gold-in-200-backstroke/. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. 21 juli 2023. https://www.omegatiming.com/File/0001160001FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 27 juli 2023. https://www.omegatiming.com/File/00011600010102EE0101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”Semifinals results” (PDF). omegatiming.com. 27 juli 2023. https://www.omegatiming.com/File/00011600010102EE0102FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 januari 2024.
- ^ ”Final results” (PDF). omegatiming.com. 28 juli 2023. https://www.omegatiming.com/File/00011600010102EE0104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 januari 2024.
- 1973: Roland Matthes (GDR)
- 1975: Zoltán Verrasztó (HUN)
- 1978: Jesse Vassallo (USA)
- 1982: Rick Carey (GDR)
- 1986: Igor Poljanskij (URS)
- 1991: Martín López-Zubero (ESP)
- 1994: Vladimir Selkov (RUS)
- 1998: Lenny Krayzelburg (USA)
- 2001: Aaron Peirsol (USA)
- 2003: Aaron Peirsol (USA)
- 2005: Aaron Peirsol (USA)
- 2007: Ryan Lochte (USA)
- 2009: Aaron Peirsol (USA)
- 2011: Ryan Lochte (USA)
- 2013: Ryan Lochte (USA)
- 2015: Mitch Larkin (AUS)
- 2017: Jevgenij Rylov (RUS)
- 2019: Jevgenij Rylov (RUS)
- 2022: Ryan Murphy (USA)
- 2023: Hubert Kós
- 2024: Hugo González