Robert Merkulov
Robert Merkulov | |||
---|---|---|---|
Robert Merkulov i EM 1962 på Bislett i Oslo, Norge | |||
Født | 9. aug. 1931 Moskva (Sovjetunionen) | ||
Død | 6. nov. 2022[1] (91 år) | ||
Beskjeftigelse | Skøyteløper | ||
Nasjonalitet | Russland | ||
Utmerkelser | Master of Sport of the USSR Idrettens mester i Sovjetunionen | ||
Sport | Hurtigløp på skøyter[2][3] | ||
Robert Merkulov på Commons |
Medaljeoversikt | |||
---|---|---|---|
Konkurrerte for Sovjetunionen | |||
Hurtigløp på skøyter: | |||
Allround-VM | |||
Sølv | Oslo B 1956 | Allround | |
Bronse | Oslo B 1959 | Allround | |
Europamesterskap | |||
Gull | Oslo B 1962 | Allround |
Robert Viktorovitsj Merkulov (russisk Роберт Викторович Меркулов, født 9. august 1931, død 6. november 2022) var en russisk tidligere skøyteløper. Han representerte Sovjetunionen.
Robert Merkulovs første deltakelse i et internasjonale mesterskap var VM i Sapporo 17. januar 1954, hvor han endte på 8.-plass med poengsum 201.220 og følgende tider: 500 m 46,5 (7) – 5000 m 8.31,6 (7) – 1500 m 2.25,5 (5) – 10000 m 18.21,2 (6)
I VM i Oslo 12. februar 1956 tok Robert Merkulov sølv, med poengsum 188.297 – 42,9 (5) – 8.12,3 (5) – 2.14,6 (6) – 17.06,0 (8) etter sin landsmann Oleg Gontsjarenko I VM i Oslo 15. februar 1959 tok han bronse etter Juhani Järvinen Finland (gull) og Toivo Salonen Finland (sølv).
I EM i Oslo 4. februar 1962 tok Merkulov endelig sitt første og eneste gull i et mesterskap med poengsummen 188.163 og tidene: 42,9 (6) – 8.09,6 (1) – 2.15,7 (3) – 17.01,4 (3) og med den franske overraskelsesmannen André Kouprianoff som nr. 2.
Referanser
Eksterne lenker
- (en) Robert Merkulov – Olympedia
- (en) Robert Merkulov – Speedskatingbase.eu
- (en) Robert Merkulov – SpeedSkatingNews.info
- (en) Robert Merkulov – SpeedSkatingStats.com
- (en) Robert Merkulov på The-Sports.org (noen mesterskapsresultater)
- «Robert Merkulov» (engelsk). SkateResults.com. Arkivert fra originalen 7. desember 2009. Besøkt 7. april 2016.
- (no) «Robert Merkulov» i Store norske leksikon
- v
- d
- r
Nytt format fra og med 2016/17-sesongen, utvidet med sprint-mesterskap samtidig med allroundmesterskap kun i oddetallsår og kun enkeltdistansemesterskap i partallsår.
Allround : Stor firkamp 0 / 0 Sprint : Sprint firkamp (2017– ) 0 / 0 Enkeltdistanser : (2018– )
- 1891: Uavgjort/ingen mester kåret
- 1892: Franz Schilling
- 1946: Göthe Hedlund
(allround)
- 1893: Rudolf Ericsson
- 1894: Uavgjort/ingen mester kåret
- 1895: Alfred Næss
- 1896: Julius Seyler
- 1897: Julius Seyler
- 1898: Gustaf Estlander
- 1899: Peder Østlund
- 1900: Peder Østlund
- 1901: Rudolf Gundersen
- 1902: Johan Schwartz
- 1903: Uavgjort/ingen mester kåret
- 1904: Rudolf Gundersen
- 1905: Johan Vikander
- 1906: Rudolf Gundersen
- 1907: Moje Öholm
- 1908: Moje Öholm
- 1909: Oscar Mathisen
- 1910: Nikolaj Strunnikov
- 1911: Nikolaj Strunnikov
- 1912: Oscar Mathisen
- 1913: Vasilij Ippolitov
- 1914: Oscar Mathisen
- 1915–1921: Ikke arrangert
- 1922: Clas Thunberg
- 1923: Harald Strøm
- 1924: Roald Larsen
- 1925: Otto Polacsek
- 1926: Julius Skutnabb
- 1927: Bernt Evensen
- 1928: Clas Thunberg
- 1929: Ivar Ballangrud
- 1930: Ivar Ballangrud
- 1931: Clas Thunberg
- 1932: Clas Thunberg
- 1933: Ivar Ballangrud
- 1934: Michael Staksrud
- 1935: Karl Wazulek
- 1936: Ivar Ballangrud
- 1937: Michael Staksrud
- 1938: Charles Mathiesen
- 1939: Alfons Bērziņš
- 1940–1945: Ikke arrangert
- 1947: Åke Seyffarth
- 1948: Reidar Liaklev
- 1949: Sverre Farstad
- 1950: Hjalmar Andersen
- 1951: Hjalmar Andersen
- 1952: Hjalmar Andersen
- 1953: Kees Broekman
- 1954: Boris Sjilkov
- 1955: Sigge Ericsson
- 1956: Jevgenij Grisjin
- 1957: Oleg Gontsjarenko
- 1958: Oleg Gontsjarenko
- 1959: Knut Johannesen
- 1960: Knut Johannesen
- 1961: Viktor Kositsjkin
- 1962: Robert Merkulov
- 1963: Nils Aaness
- 1964: Ants Antson
- 1965: Eduard Matusevitsj
- 1966: Ard Schenk
- 1967: Kees Verkerk
- 1968: Fred Anton Maier
- 1969: Dag Fornæss
- 1970: Ard Schenk
- 1971: Dag Fornæss
- 1972: Ard Schenk
- 1973: Göran Claeson
- 1974: Göran Claeson
- 1975: Sten Stensen
- 1976: Kay Arne Stenshjemmet
- 1977: Jan Egil Storholt
- 1978: Sergej Martsjuk
- 1979: Jan Egil Storholt
- 1980: Kay Arne Stenshjemmet
- 1981: Amund Sjøbrend
- 1982: Tomas Gustafson
- 1983: Hilbert van der Duim
- 1984: Hilbert van der Duim
- 1985: Hein Vergeer
- 1986: Hein Vergeer
- 1987: Nikolaj Guljajev
- 1988: Tomas Gustafson
- 1989: Leo Visser
- 1990: Bart Veldkamp
- 1991: Johann Olav Koss
- 1992: Falko Zandstra
- 1993: Falko Zandstra
- 1994: Rintje Ritsma
- 1995: Rintje Ritsma
- 1996: Rintje Ritsma
- 1997: Ids Postma
- 1998: Rintje Ritsma
- 1999: Rintje Ritsma
- 2000: Rintje Ritsma
- 2001: Dmitrij Sjepel
- 2002: Jochem Uytdehaage
- 2003: Gianni Romme
- 2004: Mark Tuitert
- 2005: Jochem Uytdehaage
- 2006: Enrico Fabris
- 2007: Sven Kramer
- 2008: Sven Kramer
- 2009: Sven Kramer
- 2010: Sven Kramer
- 2011: Ivan Skobrev
- 2012: Sven Kramer
- 2013: Sven Kramer
- 2014: Jan Blokhuijsen
- 2015: Sven Kramer
- 2016: Sven Kramer
- 2017: Sven Kramer
- 2019: Sven Kramer
- 2021: Patrick Roest
- 2023: Patrick Roest
- 2025: TBD
- 2017: Kai Verbij
- 2019: Kai Verbij
- 2021: Thomas Krol
- 2023: Merijn Scheperkamp
- 2025: TBD
Enkeltdistanser,
med fellestart
og lagkonkurranser
500 m |
|
---|---|
1 000 m |
|
1 500 m |
|
5 000 m |
|
Fellesstart |
|
Lagsprint | |
Lagtempo |