Rudolf Gundersen
Oslo
Rudolf Gundersen (født 6. desember 1879, død 21. august 1946) var en norsk skøyteløper. Han gikk for Kristiania Skøiteklub, og var en av Norges og verdens fremste løpere i åra omkring forrige århundreskifte.
Gundersen ble europamester på skøyter tre ganger – i 1901, 1904 og 1906. Under EM i Davos i 1906 satte han verdensrekord på 500 m med 44,8, og ble den første som gikk under 45 sekunder på distansen. Under VM i Helsingfors i 1902 vant Gundersen de to korte distansene og finnen Jussi Wiinikainen de to lengste, og det kunne ikke kåres noen mester. Også i VM i 1900, 1901, 1904 og 1906 plasserte Gundersen seg blant de fremste.
Han ble norgesmester i 1901, 1902 og 1905 og nr. 2 i 1899, 1900 og 1903.
Personlige rekorder
44,8 – 1.34,4 – 2.26,6 – 8.54,0 – 18.41,0
Referanser
Litteratur
- Bjørnsen, Knut (1932-2008) og Jorsett, Per (1920–) (1971). «Rudolf Gundersen – Davos-triumfatoren». Skøytesportens stjerner. Oslo: Cappelen. s. 25–29. CS1-vedlikehold: Flere navn: forfatterliste (link) [Tilgang for norske IP-adresser / Digitalisert på Bokhylla.no av Nasjonalbiblioteket.]
Eksterne lenker
- (en) Rudolf Gundersen – Speedskatingbase.eu
- (en) Rudolf Gundersen – SpeedSkatingNews.info
- (en) Rudolf Gundersen – SpeedSkatingStats.com
- v
- d
- r
Nytt format fra og med 2016/17-sesongen, utvidet med sprint-mesterskap samtidig med allroundmesterskap kun i oddetallsår og kun enkeltdistansemesterskap i partallsår.
Allround : Stor firkamp 0 / 0 Sprint : Sprint firkamp (2017– ) 0 / 0 Enkeltdistanser : (2018– )
- 1891: Uavgjort/ingen mester kåret
- 1892: Franz Schilling
- 1946: Göthe Hedlund
(allround)
- 1893: Rudolf Ericsson
- 1894: Uavgjort/ingen mester kåret
- 1895: Alfred Næss
- 1896: Julius Seyler
- 1897: Julius Seyler
- 1898: Gustaf Estlander
- 1899: Peder Østlund
- 1900: Peder Østlund
- 1901: Rudolf Gundersen
- 1902: Johan Schwartz
- 1903: Uavgjort/ingen mester kåret
- 1904: Rudolf Gundersen
- 1905: Johan Vikander
- 1906: Rudolf Gundersen
- 1907: Moje Öholm
- 1908: Moje Öholm
- 1909: Oscar Mathisen
- 1910: Nikolaj Strunnikov
- 1911: Nikolaj Strunnikov
- 1912: Oscar Mathisen
- 1913: Vasilij Ippolitov
- 1914: Oscar Mathisen
- 1915–1921: Ikke arrangert
- 1922: Clas Thunberg
- 1923: Harald Strøm
- 1924: Roald Larsen
- 1925: Otto Polacsek
- 1926: Julius Skutnabb
- 1927: Bernt Evensen
- 1928: Clas Thunberg
- 1929: Ivar Ballangrud
- 1930: Ivar Ballangrud
- 1931: Clas Thunberg
- 1932: Clas Thunberg
- 1933: Ivar Ballangrud
- 1934: Michael Staksrud
- 1935: Karl Wazulek
- 1936: Ivar Ballangrud
- 1937: Michael Staksrud
- 1938: Charles Mathiesen
- 1939: Alfons Bērziņš
- 1940–1945: Ikke arrangert
- 1947: Åke Seyffarth
- 1948: Reidar Liaklev
- 1949: Sverre Farstad
- 1950: Hjalmar Andersen
- 1951: Hjalmar Andersen
- 1952: Hjalmar Andersen
- 1953: Kees Broekman
- 1954: Boris Sjilkov
- 1955: Sigge Ericsson
- 1956: Jevgenij Grisjin
- 1957: Oleg Gontsjarenko
- 1958: Oleg Gontsjarenko
- 1959: Knut Johannesen
- 1960: Knut Johannesen
- 1961: Viktor Kositsjkin
- 1962: Robert Merkulov
- 1963: Nils Aaness
- 1964: Ants Antson
- 1965: Eduard Matusevitsj
- 1966: Ard Schenk
- 1967: Kees Verkerk
- 1968: Fred Anton Maier
- 1969: Dag Fornæss
- 1970: Ard Schenk
- 1971: Dag Fornæss
- 1972: Ard Schenk
- 1973: Göran Claeson
- 1974: Göran Claeson
- 1975: Sten Stensen
- 1976: Kay Arne Stenshjemmet
- 1977: Jan Egil Storholt
- 1978: Sergej Martsjuk
- 1979: Jan Egil Storholt
- 1980: Kay Arne Stenshjemmet
- 1981: Amund Sjøbrend
- 1982: Tomas Gustafson
- 1983: Hilbert van der Duim
- 1984: Hilbert van der Duim
- 1985: Hein Vergeer
- 1986: Hein Vergeer
- 1987: Nikolaj Guljajev
- 1988: Tomas Gustafson
- 1989: Leo Visser
- 1990: Bart Veldkamp
- 1991: Johann Olav Koss
- 1992: Falko Zandstra
- 1993: Falko Zandstra
- 1994: Rintje Ritsma
- 1995: Rintje Ritsma
- 1996: Rintje Ritsma
- 1997: Ids Postma
- 1998: Rintje Ritsma
- 1999: Rintje Ritsma
- 2000: Rintje Ritsma
- 2001: Dmitrij Sjepel
- 2002: Jochem Uytdehaage
- 2003: Gianni Romme
- 2004: Mark Tuitert
- 2005: Jochem Uytdehaage
- 2006: Enrico Fabris
- 2007: Sven Kramer
- 2008: Sven Kramer
- 2009: Sven Kramer
- 2010: Sven Kramer
- 2011: Ivan Skobrev
- 2012: Sven Kramer
- 2013: Sven Kramer
- 2014: Jan Blokhuijsen
- 2015: Sven Kramer
- 2016: Sven Kramer
- 2017: Sven Kramer
- 2019: Sven Kramer
- 2021: Patrick Roest
- 2023: Patrick Roest
- 2025: TBD
- 2017: Kai Verbij
- 2019: Kai Verbij
- 2021: Thomas Krol
- 2023: Merijn Scheperkamp
- 2025: TBD
Enkeltdistanser,
med fellestart
og lagkonkurranser
500 m |
|
---|---|
1 000 m |
|
1 500 m |
|
5 000 m |
|
Fellesstart |
|
Lagsprint | |
Lagtempo |