VM i friidrett 2019 – Maraton menn
VM i friidrett 2019 – Maraton menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | Maraton menn | ||
Arrangement | VM i friidrett 2019 | ||
Sted | Doha, Qatar | ||
Arena | Khalifa International Stadium | ||
Dato | 5. til 6. oktober 2019 | ||
Deltakere | 73 | ||
Deltakernasjoner | 42 | ||
Vinnertid | 2.10.40 | ||
Medaljevinnere | |||
Lelisa Desisa, Etiopia | |||
Mosinet Geremew, Etiopia | |||
Amos Kipruto, Kenya | |||
Forrige | London 2017 | ||
Neste | Eugene 2022 |
Øvelser ved VM i friidrett 2019 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | blandet | kvinner | |
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
50 km kappgang | menn | kvinner | ||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen Maraton menn ved VM i friidrett 2019 ble avholdt i Doha 5. til 6. oktober 2019.[1]
Resultater
Finalen startet 5. oktober kl. 23:59 lokal tid.[2]
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
01 | Lelisa Desisa | Etiopia | 2.10,40 | SB |
02 | Mosinet Geremew | Etiopia | 2.10,44 | |
03 | Amos Kipruto | Kenya | 2.10,51 | |
4 | Callum Hawkins | Storbritannia | 2.10,57 | |
5 | Stephen Mokoka | Sør-Afrika | 2.11,09 | |
6 | Zersenay Tadese | Eritrea | 2.11,29 | SB |
7 | El-Hassan El-Abbassi | Bahrain | 2.11,44 | SB |
8 | Hamza Sahli | Marokko | 2.11,49 | |
9 | Tadesse Abraham | Sveits | 2.11,58 | |
10 | Daniel Mateo | Spania | 2.12,15 | |
11 | Laban Korir | Kenya | 2.12,38 | |
12 | Yassine Rachik | Italia | 2.12,41 | |
13 | Fred Musobo | Uganda | 2.13,42 | |
14 | Geoffrey Kirui | Kenya | 2.13,54 | SB |
15 | Eyob Ghebrehiwet Faniel | Italia | 2.13,57 | SB |
16 | Alphonce Simbu | Tanzania | 2.13,57 | |
17 | Tomas Hilifa Rainhold | Namibia | 2.14,38 | |
18 | Stephen Kiprotich | Uganda | 2.15,04 | |
19 | Paulo Roberto Paula | Brasil | 2.15,09 | |
20 | Yang Shaohui | Kina | 2.15,17 | |
21 | Thonakal Gopi | India | 2.15,57 | |
22 | Félicien Muhitira | Rwanda | 2.16,21 | |
23 | Ahmed Osman | USA | 2.16,22 | SB |
24 | Weldu Negash Gebretsadik | Norge | 2.16,35 | |
25 | Hiroki Yamagishi | Japan | 2.16,43 | SB |
26 | Tiidrek Nurme | Estland | 2.17,38 | |
27 | Malcolm Hicks | New Zealand | 2.17,45 | |
28 | Adhanom Abraha | Sverige | 2.17,57 | |
29 | Yuki Kawauchi | Japan | 2.17,59 | |
30 | Caden Shields | New Zealand | 2.18,08 | |
31 | Thijs Nijhuis | Danmark | 2.18,10 | |
32 | Desmond Mokgobu | Sør-Afrika | 2.18,21 | |
33 | Roman Fosti | Estland | 2.18,30 | SB |
34 | Ngonidzashe Ncube | Zimbabwe | 2.18,42 | |
35 | Fyodor Shutov | ANA | 2.18,58 | |
36 | John Mason | Canada | 2.19,21 | |
37 | Kohei Futaoka | Japan | 2.19,23 | |
38 | Elkanah Kibet | USA | 2.19,33 | SB |
39 | Julian Spence | Australia | 2.19,40 | |
40 | Tseveenravdangiin Byambajav | Mongolia | 2.20.07 | |
41 | Lemawork Ketema | Østerrike | 2.20.45 | |
42 | Thomas De Bock | Belgia | 2.21.13 | |
43 | Stephen Scullion | Irland | 2.21.31 | |
44 | Wellington Bezerra da Silva | Brasil | 2.21.49 | |
45 | Berhanu Girma | Canada | 2.22.28 | |
46 | Andrew Epperson | USA | 2.23.11 | |
47 | Munyaradzi Jari | Zimbabwe | 2.23.34 | |
48 | Dmitrijs Serjogins | Latvia | 2.24.00 | PB |
49 | Andrey Petrov | Usbekistan | 2.24.54 | |
50 | Ihor Porozov | Ukraina | 2.26.11 | |
51 | Vagner da Silva Noronha | Brasil | 2.26.11 | |
52 | Isaac Mpofu | Zimbabwe | 2.29.24 | |
53 | Uladzislau Pramau | Belarus | 2.31.04 | |
54 | Bat-Ochiryn Ser-Od | Mongolia | 2.36.01 | |
55 | Nicolás Cuestas | Uruguay | 2.40.05 | |
56 - | Evans Chebet | Aserbajdsjan | DNF | |
Olivier Irabaruta | Burundi | |||
Benson Seurei | Bahrain | |||
Duo Bujie | Kina | |||
Merhawi Kesete | Eritrea | |||
Okubay Tsegay | Eritrea | |||
Mule Wasihun | Etiopia | |||
Daniele Meucci | Italia | |||
Paul Lonyangata | Kenya | |||
Mohamed Reda El Aaraby | Marokko | |||
Derlis Ayala | Paraguay | |||
Thabiso Benedict Moeng | Sør-Afrika | |||
Stephano Huche Gwandu | Tanzania | |||
Augustino Paulo Sulle | Tanzania | |||
Tony Ah-Thit Payne | Thailand | |||
Polat Kemboi Arıkan | Tyrkia | |||
Mert Girmalegesse | Tyrkia | |||
Solomon Mutai | Uganda |
Referanser
- v
- d
- r
Verdensmestere i maraton, menn
- 1983: Rob de Castella
- 1987: Douglas Wakiihuri
- 1991: Hiromi Taniguchi
- 1993: Mark Plaatjes
- 1995: Martín Fiz
- 1997: Abel Antón
- 1999: Abel Antón
- 2001: Gezahegne Abera
- 2003: Jaouad Gharib
- 2005: Jaouad Gharib
- 2007: Luke Kibet
- 2009: Abel Kirui
- 2011: Abel Kirui
- 2013: Stephen Kiprotich
- 2015: Ghirmay Ghebreslassie
- 2017: Geoffrey Kirui
- 2019: Lelisa Desisa
- 2022: Tamirat Tola
- 2023: Victor Kiplangat
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL