Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 200 meter ryggsim
Herrarnas 200 meter ryggsim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 15 februari (försöksheat & semifinaler) 16 februari (final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 32 |
Aktiva | 33 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Hugo González Spanien |
Silver | Roman Mityukov Schweiz |
Brons | Pieter Coetze Sydafrika |
Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 200 meter ryggsim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes mellan den 15 och 16 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Spanske Hugo González tog guld efter ett lopp på 1 minut och 55,30 sekunder. Silvret togs av schweiziske Roman Mityukov och bronset togs av sydafrikanske Pieter Coetze.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | Aaron Peirsol | USA | 1.51,92 | Rom, Italien | 31 juli 2009 |
Mästerskapsrekord | Aaron Peirsol | USA | 1.51,92 | Rom, Italien | 31 juli 2009 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade den 15 februari klockan 09:56.[5]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | Apostolos Siskos | Grekland | 1.56,64 | 0Q0, 0NR0 |
2 | 4 | 7 | Kai van Westering | Nederländerna | 1.57,29 | 0Q0 |
3 | 2 | 5 | Pieter Coetze | Sydafrika | 1.57,90 | 0Q0 |
4 | 4 | 4 | Roman Mityukov | Schweiz | 1.58,03 | 0Q0 |
5 | 2 | 2 | Ádám Telegdy | Ungern | 1.58,07 | 0Q0 |
6 | 3 | 3 | Ksawery Masiuk | Polen | 1.58,20 | 0Q0 |
7 | 4 | 6 | Luke Greenbank | Storbritannien | 1.58,23 | 0Q0 |
8 | 3 | 4 | Bradley Woodward | Australien | 1.58,26 | 0Q0 |
9 | 3 | 5 | Lee Ju-ho | Sydkorea | 1.58,29 | 0Q0 |
10 | 2 | 7 | Lukas Märtens | Tyskland | 1.58,45 | 0Q0 |
11 | 4 | 5 | Jack Aikins | USA | 1.58,50 | 0Q0 |
12 | 3 | 6 | Brodie Williams | Storbritannien | 1.58,72 | 0Q0 |
13 | 3 | 7 | Osamu Kato | Japan | 1.58,82 | 0Q0 |
14 | 4 | 3 | Hugo González | Spanien | 1.59,00 | 0Q0 |
15 | 3 | 1 | Raben Dommann | Kanada | 1.59,10 | 0Q0 |
16 | 4 | 1 | John Shortt | Irland | 1.59,27 | 0Q0 |
17 | 2 | 1 | Yeziel Morales | Puerto Rico | 1.59,38 | |
18 | 4 | 8 | Kaloyan Levterov | Bulgarien | 1.59,42 | |
19 | 2 | 6 | Lorenzo Mora | Italien | 1.59,80 | |
20 | 3 | 0 | Ziyad Ahmed | Sudan | 2.00,53 | |
21 | 2 | 8 | Erikas Grigaitis | Litauen | 2.01,32 | |
22 | 1 | 5 | Yegor Popov | Kazakstan | 2.01,61 | |
23 | 2 | 4 | Oleksandr Zjeltiakov | Ukraina | 2.01,81 | |
24 | 1 | 4 | Denis-Laurean Popescu | Rumänien | 2.02,05 | |
25 | 3 | 8 | Primož Šenica | Slovenien | 2.04,11 | |
26 | 4 | 9 | Denilson Cyprianos | Zimbabwe | 2.04,70 | |
27 | 2 | 9 | Farrel Tangkas | Indonesien | 2.05,49 | |
28 | 4 | 0 | Patrick Groters | Aruba | 2.06,10 | |
29 | 3 | 9 | Diego Camacho Salgado | Mexiko | 2.07,00 | |
30 | 1 | 3 | Alexis Kpade | Benin | 2.07,25 | |
31 | 1 | 6 | Ahmad Safie | Libanon | 2.08,37 | |
32 | 2 | 0 | Trần Hưng Nguyên | Vietnam | 2.08,71 | |
33 | 1 | 2 | Zeke Chan | Brunei | 2.12,94 | |
— | 3 | 2 | Apostolos Christou | Grekland | 0DNS0 | |
4 | 2 | Andrew Jeffcoat | Nya Zeeland |
Semifinaler
Semifinalerna startade den 15 februari klockan 20:33.[6]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 7 | Jack Aikins | USA | 1.56,32 | 0Q0 |
2 | 1 | 1 | Hugo González | Spanien | 1.56,38 | 0Q0 |
3 | 2 | 2 | Lee Ju-ho | Sydkorea | 1.56,40 | 0Q0 |
4 | 2 | 3 | Ádám Telegdy | Ungern | 1.56,65 | 0Q0 |
5 | 1 | 5 | Roman Mityukov | Schweiz | 1.56,72 | 0Q0 |
6 | 2 | 4 | Apostolos Siskos | Grekland | 1.56,82 | 0Q0 |
7 | 1 | 4 | Kai van Westering | Nederländerna | 1.56,91 | 0Q0 |
8 | 2 | 5 | Pieter Coetze | Sydafrika | 1.57,07 | 0Q0 |
9 | 2 | 6 | Luke Greenbank | Storbritannien | 1.57,29 | |
10 | 1 | 3 | Ksawery Masiuk | Polen | 1.57,48 | |
11 | 1 | 6 | Bradley Woodward | Australien | 1.57,58 | |
12 | 1 | 7 | Brodie Williams | Storbritannien | 1.58,23 | |
13 | 1 | 2 | Lukas Märtens | Tyskland | 1.58,24 | |
14 | 1 | 8 | John Shortt | Irland | 1.58,47 | 0NR0 |
15 | 2 | 1 | Osamu Kato | Japan | 1.58,97 | |
16 | 2 | 8 | Raben Dommann | Kanada | 2.00,75 |
Final
Finalen startade den 16 februari klockan 19:59.[7]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
5 | Hugo González | Spanien | 1.55,30 | ||
2 | Roman Mityukov | Schweiz | 1.55,40 | ||
8 | Pieter Coetze | Sydafrika | 1.55,99 | ||
4 | 4 | Jack Aikins | USA | 1.56,21 | |
5 | 3 | Lee Ju-ho | Sydkorea | 1.56,38 | |
6 | 7 | Apostolos Siskos | Grekland | 1.56,64 | |
7 | 6 | Ádám Telegdy | Ungern | 1.56,66 | |
8 | 1 | Kai van Westering | Nederländerna | 1.57,19 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 17 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000102EE0101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 17 februari 2024.
- ^ ”World Championships: Hugo Gonzalez Wins 200 Backstroke Gold With Late Surge”. swimmingworldmagazine.com. 16 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-hugo-gonzalez-wins-200-backstroke-gold-with-late-surge/. Läst 17 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 17 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 15 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000102EE0101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 17 februari 2024.
- ^ ”Semifinals results” (PDF). omegatiming.com. 15 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000102EE0102FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 17 februari 2024.
- ^ ”Final results” (PDF). omegatiming.com. 16 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000102EE0104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 17 februari 2024.
- 1973: Roland Matthes (GDR)
- 1975: Zoltán Verrasztó (HUN)
- 1978: Jesse Vassallo (USA)
- 1982: Rick Carey (GDR)
- 1986: Igor Poljanskij (URS)
- 1991: Martín López-Zubero (ESP)
- 1994: Vladimir Selkov (RUS)
- 1998: Lenny Krayzelburg (USA)
- 2001: Aaron Peirsol (USA)
- 2003: Aaron Peirsol (USA)
- 2005: Aaron Peirsol (USA)
- 2007: Ryan Lochte (USA)
- 2009: Aaron Peirsol (USA)
- 2011: Ryan Lochte (USA)
- 2013: Ryan Lochte (USA)
- 2015: Mitch Larkin (AUS)
- 2017: Jevgenij Rylov (RUS)
- 2019: Jevgenij Rylov (RUS)
- 2022: Ryan Murphy (USA)
- 2023: Hubert Kós
- 2024: Hugo González