Lista över medaljörer vid olympiska vinterspelen 1992
Detta är en lista över vinnare av medaljer i olympiska vinterspelen 1992. OS 1992 hölls i Albertville, Frankrike. Det finns även en lista över den nationella medaljfördelning vid olympiska vinterspelen 1992.
Alpin skidåkning
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Störtlopp | Patrick Ortlieb (AUT) | Franck Piccard (FRA) | Günther Mader (AUT) |
Super G | Kjetil André Aamodt (NOR) | Marc Girardelli (LUX) | Jan Einar Thorsen (NOR) |
Storslalom | Alberto Tomba (ITA) | Marc Girardelli (LUX) | Kjetil André Aamodt (NOR) |
Slalom | Finn Christian Jagge (NOR) | Alberto Tomba (ITA) | Michael Tritscher (AUT) |
Alpin kombination | Josef Polig (ITA) | Gianfranco Martin (ITA) | Steve Locher (SUI) |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Störtlopp | Kerrin Lee-Gartner (CAN) | Hilary Lindh (USA) | Veronika Wallinger (AUT) |
Super G | Deborah Compagnoni (ITA) | Carole Merle (FRA) | Katja Seizinger (GER) |
Storslalom | Pernilla Wiberg (SWE) | Diann Roffe (USA) | Anita Wachter (AUT) |
Slalom | Petra Kronberger (AUT) | Annelise Coberger (NZL) | Blanca Fernández-Ochoa (ESP) |
Alpin kombination | Petra Kronberger (AUT) | Anita Wachter (AUT) | Florence Masnada (FRA) |
Backhoppning
Gren | Guld | Silver | Brons |
Stora backen | Toni Nieminen (FIN) | Martin Höllwarth (AUT) | Heinz Kuttin (AUT) |
Normalbacke | Ernst Vettori (AUT) | Martin Höllwarth (AUT) | Toni Nieminen (FIN) |
Lagtävling - stor backe | Ari-Pekka Nikkola Mika Laitinen Risto Laakkonen Toni Nieminen (FIN) | Heinz Kuttin Ernst Vettori Martin Höllwarth Andreas Felder (AUT) | František Jež Tomáš Goder Jaroslav Sakala Jiří Parma (TCH) |
Bob
Gren | Guld | Silver | Brons |
Två-manna | Gustav Weder Donat Acklin (SUI) | Rudi Lochner Markus Zimmermann (GER) | Christoph Langen Günther Eger (GER) |
Fyra-manna | Ingo Appelt Harald Winkler Gerhard Haidacher Thomas Schroll (AUT) | Wolfgang Hoppe Bogdan Musiol Axel Kühn René Hannemann (GER) | Gustav Weder Donat Acklin Lorenz Schindelholz Curdin Morell (SUI) |
Freestyle
Gren | Guld | Silver | Brons |
Puckelpist herrar | Edgar Grospiron (FRA) | Olivier Allamand (FRA) | Nelson Carmichael (USA) |
Puckelpist damer | Donna Weinbrecht (USA) | Jelizaveta Kozjevnikova (EUN) | Stine Lise Hattestad (NOR) |
Ishockey
Guld: | Silver: | Brons: |
OSS Sergej Bautin | Kanada Dave Archibald | Tjeckoslovakien Patrik Augusta |
Konståkning
Gren | Guld | Silver | Brons |
Damer | Kristi Yamaguchi (USA) | Midori Ito (JPN) | Nancy Kerrigan (USA) |
Herrar | Viktor Petrenko (EUN) | Paul Wylie (USA) | Petr Barna (TCH) |
Par | Natalia Misjkutenok Artur Dmitriev (EUN) | Elena Bechke Denis Petrov (EUN) | Isabelle Brasseur Lloyd Eisler (CAN) |
Isdans | Marina Klimova Sergej Ponomarenko (EUN) | Isabelle Duchesnay Paul Duchesnay (FRA) | Maja Usova Aleksandr Zjulin (EUN) |
Längdskidåkning
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
10 km (Klassisk) | Vegard Ulvang Norge | Marco Albarello Italien | Christer Majbäck Sverige |
15 km Jaktstart | Bjørn Dæhlie Norge | Vegard Ulvang Norge | Giorgio Vanzetta Italien |
30 km (Klassisk) | Vegard Ulvang Norge | Bjørn Dæhlie Norge | Terje Langli Norge |
50 km (fristil) | Bjørn Dæhlie Norge | Maurilio De Zolt Italien | Giorgio Vanzetta Italien |
4 x 10 km Stafett | Norge Terje Langli Vegard Ulvang Kristen Skjeldal Bjørn Dæhlie | Italien Giuseppe Pulie Marco Albarello Giorgio Vanzetta Silvio Fauner | Finland Mika Kuusisto Harri Kirvesniemi Jari Räsänen Jari Isometsä |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
5 km (Klassisk | Marjut Lukkarinen Finland | Ljubov Jegorova OSS | Jelena Välbe OSS |
10 km Jaktstart | Ljubov Jegorova OSS | Stefania Belmondo Italien | Jelena Välbe OSS |
15 km (Klassisk) | Ljubov Jegorova OSS | Marjut Lukkarinen Finland | Jelena Välbe OSS |
30 km (fristil) | Stefania Belmondo Italien | Ljubov Jegorova OSS | Jelena Välbe OSS |
4 x 5 km Stafett | OSS Jelena Välbe Raisa Smetanina Larisa Lazutina Ljubov Jegorova | Norge Solveig Pedersen Inger Helene Nybråten Trude Dybendahl Elin Nilsen | Italien Bice Vanzetta Manuela Di Centa Gabriella Paruzzi Stefania Belmondo |
Nordisk kombination
Gren | Guld | Silver | Brons |
Individuell | Fabrice Guy Frankrike | Sylvain Guillaume Frankrike | Klaus Sulzenbacher Österrike |
Lag | Japan Reiichi Mikata Takanori Kono Kenji Ogiwara | Norge Knut Tore Apeland Fred Børre Lundberg Trond Einar Elden | Österrike Klaus Ofner Stefan Kreiner Klaus Sulzenbacher |
Rodel
Gren | Guld | Silver | Brons |
Herrar | Georg Hackl Tyskland | Markus Prock Österrike | Markus Schmidt Österrike |
Dubbel | Stefan Krausse Jan Behrendt Tyskland | Yves Mankel Thomas Rudolph Tyskland | Hansjörg Raffl Norbert Huber Italien |
Damer | Doris Neuner Österrike | Angelika Neuner Österrike | Susi Erdmann Tyskland |
Short track
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
1000 meter | Ki-Hoon Kim Sydkorea | Frédéric Blackburn Kanada | Lee Joon-Ho Sydkorea |
5000 meter stafett | Sydkorea Ki-Hoon Kim Lee Joon-Hoo Moo Ji-Soo Song Jae-Kun | Kanada Frédéric Blackburn Laurent Daignault Michel Daignault Sylvain Gagnon Mark Lackie | Japan Yuichi Akasaka Tatsuyoshi Ishihara Toshinobu Kawai Tsutomu Kawasaki |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 meter | Cathy Turner USA | Li Yan Kina | Hwang Ok-Sil Nordkorea |
3000 meter stafett | Kanada Angela Cutrone Sylvie Daigle Nathalie Lambert Annie Perreault | USA Darcie Dohnal Amy Peterson Cathy Turner Nikki Ziegelmeyer | OSS Julia Alagulova Natalia Isakova Viktoria Troitskaja Julia Vlasova |
Skidskytte
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Sprint 10 km | Mark Kirchner Tyskland | Ricco Groß Tyskland | Harri Eloranta Finland |
Distans 20 km | Jevgenij Redkine OSS | Mark Kirchner Tyskland | Mikael Löfgren Sverige |
Stafett 4x7,5 km | Ricco Groß Jens Steinigen Mark Kirchner Fritz Fischer Tyskland | Valerij Medvedtsev Aleksandr Popov Valerij Kirienko Sergej Tjepikov OSS | Ulf Johansson Leif Andersson Tord Wiksten Mikael Löfgren Sverige |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Sprint 7,5 km | Anfisa Reztsova OSS | Antje Misersky Tyskland | Jelena Belova OSS |
Distans 15 km | Antje Misersky Tyskland | Svetlana Petjerskaja OSS | Myriam Bédard Kanada |
Stafett 3x7,5 km | Corinne Niogret Véronique Claudel Anne Briand Frankrike | Uschi Disl Antje Misersky Petra Schaaf Tyskland | Jelena Belova Anfisa Reztsova Jelena Melnikova OSS |
Skridskor
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 meter | Uwe-Jens Mey Tyskland | Toshiyuki Kuroiwa Japan | Junichi Inoue Japan |
1000 meter | Olaf Zinke Tyskland | Kim Yoon-man Sydkorea | Yukinori Miyabe Japan |
1500 meter | Johann Olav Koss Norge | Ådne Søndrål Norge | Leo Visser Nederländerna |
5000 meter | Geir Karlstad Norge | Falko Zandstra Nederländerna | Leo Visser Nederländerna |
10000 meter | Bart Veldkamp Nederländerna | Johann Olav Koss Norge | Geir Karlstad Norge |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 meter | Bonnie Blair USA | Ye Qiaobo Kina | Christa Luding Tyskland |
1000 meter | Bonnie Blair USA | Ye Qiaobo Kina | Monique Garbrecht Tyskland |
1500 meter | Jacqueline Börner Tyskland | Gunda Niemann Tyskland | Seiko Hashimoto Japan |
3000 meter | Gunda Niemann Tyskland | Heike Warnicke Tyskland | Emese Hunyady Österrike |
5000 meter | Gunda Niemann Tyskland | Heike Warnicke Tyskland | Claudia Pechstein Tyskland |
|