Lista över medaljörer vid olympiska vinterspelen 1994
Detta är en lista över vinnare av medaljer i olympiska vinterspelen 1994. OS 1994 hölls i Lillehammer, Norge. Det finns även en lista över den nationella medaljfördelning vid olympiska vinterspelen 1994.
Alpin skidåkning
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Slalom | Thomas Stangassinger Österrike | Alberto Tomba Italien | Jure Košir Slovenien |
Storslalom | Markus Wasmeier Tyskland | Urs Kälin Schweiz | Christian Mayer Österrike |
Super-G | Markus Wasmeier Tyskland | Tommy Moe USA | Kjetil André Aamodt Norge |
Störtlopp | Tommy Moe USA | Kjetil André Aamodt Norge | Ed Podivinsky Kanada |
Kombination | Lasse Kjus Norge | Kjetil André Aamodt Norge | Harald Christian Strand Nilsen Norge |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Störtlopp | Vreni Schneider Schweiz | Elfi Eder Österrike | Katja Koren Slovenien |
Storslalom | Deborah Compagnoni Italien | Martina Ertl Tyskland | Vreni Schneider Schweiz |
Super-G | Diann Roffe USA | Svetlana Gladisjeva Ryssland | Isolde Kostner Italien |
Störtlopp | Katja Seizinger Tyskland | Picabo Street USA | Isolde Kostner Italien |
Kombination | Pernilla Wiberg Sverige | Vreni Schneider Schweiz | Alenka Dovžan Slovenien |
Bobsleigh
Freestyle
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Puckelpist | Jean-Luc Brassard Kanada | Sergej Sjupletsov Ryssland | Edgar Grospiron Frankrike |
Hopp | Andreas Schönbächler Schweiz | Philippe LaRoche Kanada | Lloyd Langlois Kanada |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Puckelpist | Stine Lise Hattestad Norge | Elizabeth McIntyre USA | Jelizaveta Kozjevnikova Ryssland |
Hopp | Lina Tjerjazova Uzbekistan | Marie Lindgren Sverige | Hilde Synnøve Lid Norge |
Ishockey
Konståkning
Gren | Guld | Silver | Brons |
Herrar | Alexei Urmanov Ryssland | Elvis Stojko Kanada | Philippe Candeloro Frankrike |
Damer | Oksana Bajul Ukraina | Nancy Kerrigan USA | Chen Lu Kina |
Paråkning | Jekaterina Gordejeva Aleksandr Gorsjkov Ryssland | Natalia Misjkutionok Artur Dimitrijev Ryssland | Isabelle Brasseur Lloyd Eisler Kanada |
Isdans | Oksana Grittjuk Jevgenij Platov Ryssland | Maja Usova Aleksandr Zjulin Ryssland | Jayne Torvill Christopher Dean Storbritannien |
Rodel
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Singel herrar | Georg Hackl Tyskland | Markus Prock Österrike | Armin Zöggeler Italien |
Par herrar | Kurt Brugger Wilfried Huber Italien | Hansjörg Raffl Norbert Huber Italien | Stefan Krausse Jan Berendt Tyskland |
Singel damer | Gerda Weissensteiner Italien | Susi Erdmann Tyskland | Andrea Tagwerker Italien |
Shorttrack
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 m | Ji-hoon Chae Sydkorea | Mirko Vuillermin Italien | Nicholas Gooch Storbritannien |
1 000 m | Ki.hoon Kim Sydkorea | Ji-hoon Chae Sydkorea | Marc Gagnon Kanada |
Stafett 5 000 m | Italien Maurizio Carnino Diego Cattani Orazio Fagone Hugo Herrnhof Mirko Vuillermin | USA Randall Bartz John Coyle Eric Flaim Andrew Gabel Anthony Goskowicz | Australien Steven Bradbury Kieran Hansen Andrew Murtha Richard Nizielski |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 m | Cathie Turner USA | Zhanmei Yang Kina | Amy Peterson USA |
1000m | Lee-kyung Chun Sydkorea | Nathalie Lambert Kanada | So-hee Kim Sydkorea |
Stafett 3 000 m | Sydkorea Chun Lee-Kyung Kim Ryang-Hee Kim So-Hee Kim Yoon-Mi Won Hye-Kyung | Kanada Christine Boudrias Isabelle Charest Angela Cutrone Sylvie Daigle Nathalie Lambert | USA Karen Cashman Amy Peterson Shana Sundstrom Cathy Turner Nikki Ziegelmeyer |
Längdskidåkning
Herrar
Damer
Backhoppning
Gren | Guld | Silver | Brons |
Backhoppning, K90 | Espen Bredesen Norge | Lasse Ottesen Norge | Dieter Thoma Tyskland |
Backhoppning, K120 | Jens Weissflog Tyskland | Espen Bredesen Norge | Andreas Goldberger Österrike |
Backhoppning, K120, lag | Tyskland Hansjörg Jäkle Christof Duffner Dieter Thoma Jens Weissflog | Japan Jin’ya Nishikata Takanobu Okabe Noriaki Kasai Masahiko Harada | Österrike Heinz Kuttin Christian Moser Stefan Horngacher Andreas Goldberger |
Nordisk kombination
Gren | Guld | Silver | Brons |
Nordisk kombination | Fred Børre Lundberg Norge | Takanori Kono Japan | Bjarte Engen Vik Norge |
Nordisk kombination, lag | Japan Takanori Kono Masashi Abe Kenji Ogiwara | Norge Fred Børre Lundberg Bjarte Engen Vik Knut Apeland | Schweiz Hippolyt Kempf Jean-Yves Cuendet Andreas Schaad |
Skidskytte
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
10 km | Sergej Tjepikov Ryssland | Ricco Gross Tyskland | Sergej Tarasov Ryssland |
20 km | Sergej Tarasov Ryssland | Frank Luck Tyskland | Sven Fischer Tyskland |
4 x 7,5 km | Tyskland Rico Gross Frank Luck Mark Kirchner Sven Fischer | Ryssland Valerij Kirienko Vladimir Dratjev Sergej Tarasov Sergej Tjepikov | Frankrike Thierry Dussere Patrice Bailly-Salins Lionel Laurent Hervé Flandin |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
7,5 km | Myriam Bédard Kanada | Svetlana Paramygina Vitryssland | Valentina Tserbe Ukraina |
15 km | Myriam Bédard Kanada | Anne Briand Frankrike | Uschi Disl Tyskland |
4 x 7,5 km | Ryssland Nadesjda Talanova Natalia Smytina Luisa Moskova Anfissa Reztsova | Tyskland Uschi Disl Antje Harvey Simone Greiner-Petter-Memm Petra Schaaf | Frankrike Corinne Niogret Veronique Claudel Delpjine Heymann Anne Briand |
Skridsko
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 m | Aleksandr Golubev Ryssland | Sergej Klevtjenja Ryssland | Manabu Horii Japan |
1 000 m | Dan Jansen USA | Igor Zjelezovski Vitryssland | Sergej Klevtjenja Ryssland |
1 500 m | Johann Olav Koss Norge | Rintje Ritsma Nederländerna | Falko Zandstra Nederländerna |
5 000 m | Johann Olav Koss Norge | Kjell Storelid Norge | Rintje Ritsma Nederländerna |
10 000 m | Johann Olav Koss Norge | Kjell Storelid Norge | Bart Veldkamp Belgien |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 m | Bonnie Blair USA | Susan Auch Kanada | Franziska Schenk Tyskland |
1 000 m | Bonnie Blair USA | Anke Baier Tyskland | Ye Qiaobo Kina |
1 500 m | Emese Hunyady Österrike | Svetlana Fedotkina Ryssland | Gunda Niemann-Stirnemann Tyskland |
3 000 m | Svetlana Bazjanova Ryssland | Emese Hunyady Österrike | Claudia Pechstein Tyskland |
5 000 m | Claudia Pechstein Tyskland | Gunda Niemann-Stirnemann Tyskland | Hiromi Yamamoto Japan |
|