Lista över medaljörer vid olympiska vinterspelen 2002
Detta är en lista över medaljörer i olympiska vinterspelen 2002. OS 2002 hölls i Salt Lake City i USA. Se även listan över den nationella och individuella medaljfördelningen vid olympiska vinterspelen 2002.
Johann Mühlegg, Spanien, vann tre guld i längdskidåkningen (30 km, 50 km, 10+10 km) men testades positivt för Nesp. Ryskorna Larissa Lazutina och Olga Danilova (guld på 15 km klassiskt och silver i 5+5 km) testades också positivt för Nesp. Alain Baxter, Storbritannien, som tog brons i slalom, testades positivt för metamfetamin. Alla medaljer som de dopade idrottarna vann tog IOK tillbaka.
Alpin skidåkning
- Huvudartikel: Alpin skidåkning vid olympiska vinterspelen 2002
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Störtlopp | Fritz Strobl | Lasse Kjus | Stephan Eberharter |
Super-G | Kjetil André Aamodt | Stephan Eberharter | Andreas Schifferer |
Kombination | Kjetil André Aamodt | Bode Miller | Benjamin Raich |
Storslalom | Stephan Eberharter | Bode Miller | Lasse Kjus |
Slalom | Jean-Pierre Vidal | Sébastien Amiez | Benjamin Raich |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Störtlopp | Carole Montillet | Isolde Kostner | Renate Götschl |
Super-G | Daniela Ceccarelli | Janica Kostelić | Karen Putzer |
Kombination | Janica Kostelić | Renate Götschl | Martina Ertl |
Storslalom | Janica Kostelić | Anja Pärson | Sonja Nef |
Slalom | Janica Kostelić | Laure Pequegnot | Anja Pärson |
Backhoppning
- Huvudartikel: Backhoppning vid olympiska vinterspelen 2002
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Lilla backen | Simon Ammann | Sven Hannawald | Adam Małysz |
Stora backen | Simon Ammann | Adam Małysz | Matti Hautamäki |
Lag | Tyskland Sven Hannawald Stephan Hocke Michael Uhrmann Martin Schmitt | Finland Matti Hautamäki Veli-Matti Lindström Risto Jussilainen Janne Ahonen | Slovenien Damjan Fras Primoz Peterka Robert Kranjec Peter Žonta |
Bob
- Huvudartikel: Bob vid olympiska vinterspelen 2002
Gren | Guld | Silver | Brons |
Dubbel herrar | Markus Zimmermann Christoph Langen | Christian Reich Steve Anderhub | Martin Annen Beat Hefti |
Fyra-manna herrar | Tyskland André Lange Enrico Kühn Kevin Kuske Carsten Embach | USA Todd Hays Randy Jones Bill Schuffenhauer Garrett Hines | USA Brian Shimer Mike Kohn Doug Sharp Dan Steele |
Dubbel damer | Jill Bakken Vonetta Flowers | Sandra Prokoff Ulrike Holzner | Susi Erdmann Nicole Herschmann |
Curling
- Huvudartikel: Curling vid olympiska vinterspelen 2002
Freestyle
- Huvudartikel: Freestyle vid olympiska vinterspelen 2002
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Puckelpist herrar | Janne Lahtela | Travis Mayer | Richard Gay |
Hopp herrar | Aleš Valenta | Joe Pack | Aljaksej Hrysjyn |
Puckelpist damer | Kari Traa | Shannon Bahrke | Tae Satoya |
Hopp damer | Alisa Camplin | Veronica Brenner | Deidra Dionne |
Ishockey
- Huvudartikel: Ishockey vid olympiska vinterspelen 2002
Herrar
Damer
Konståkning
- Huvudartikel: Konståkning vid olympiska vinterspelen 2002
Gren | Guld | Silver | Brons |
Soloåkning herrar | Alexej Jagudin | Jevgenij Plusjenko | Timothy Goebel |
Soloåkning damer | Sarah Hughes | Irina Slutskaja | Michelle Kwan |
Paråkning | Jelena Berezhnaya Anton Sikharulidze | Inte utdelat | Shen Xue Zhao Hongbo |
Isdans | Marina Anissina Gwendal Peizerat | Irina Lobacheva Ilya Averbukh | Barbara Fusar Poli Maurizio Margaglio |
Längdskidåkning
- Huvudartikel: Längdskidåkning vid olympiska vinterspelen 2002
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
10 km + 10 km jaktstart | Thomas Alsgaard | Inte utdelat | Per Elofsson |
15 km klassisk stil | Andrus Veerpalu | Frode Estil | Jaak Mae |
50 km klassisk stil | Michail Ivanov | Andrus Veerpalu | Odd-Bjørn Hjelmeset |
30 km fri stil, masstart | Christian Hoffmann | Michail Botvinov | Kristen Skjeldal |
1,5 km sprint | Tor Arne Hetland | Peter Schlickenrieder | Cristian Zorzi |
4 x 10 km stafett | Norge Anders Aukland Frode Estil Kristen Skjeldal Thomas Alsgaard | Italien Fabio Maj Giorgio Di Centa Pietro Piller Cottrer Cristian Zorzi | Tyskland Jens Filbrich Andreas Schlütter Tobias Angerer René Sommerfeldt |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
5 km + 5 km jaktstart | Beckie Scott | Kateřina Neumannová | Viola Bauer |
10 km klassisk stil | Bente Skari | Julia Tjepalova | Stefania Belmondo |
30 km klassisk stil | Gabriella Paruzzi | Stefania Belmondo | Bente Skari |
15 km fristil masstart | Stefania Belmondo | Kateřina Neumannová | Julia Tjepalova |
1,5 km sprint | Julia Tjepalova | Evi Sachenbacher-Stehle | Anita Moen |
4 x 5 km stafett | Tyskland Manuela Henkel Viola Bauer Claudia Künzel Evi Sachenbacher-Stehle | Norge Marit Bjørgen Bente Skari Hilde G. Pedersen Anita Moen | Schweiz Andrea Huber Laurence Rochat Brigitte Albrecht Loretan Natascia Leonardi Cortesi |
Nordsk kombination
- Huvudartikel: Nordisk kombination vid olympiska vinterspelen 2002
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Individuell | Samppa Lajunen | Jaakko Tallus | Felix Gottwald |
Sprint | Samppa Lajunen | Ronny Ackermann | Felix Gottwald |
Lag | Finland Jari Mantila Hannu Manninen Jaakko Tallus Samppa Lajunen | Tyskland Björn Kircheisen Georg Hettich Marcel Höhlig Ronny Ackermann | Österrike Christoph Bieler Michael Gruber Mario Stecher Felix Gottwald |
Rodel
- Huvudartikel: Rodel vid olympiska vinterspelen 2002
Gren | Guld | Silver | Brons |
Singel, herrar | Armin Zöggeler | Georg Hackl | Markus Prock |
Dubbel, herrar | Patric-Fritz Leitner Alexander Resch | Brian Martin Mark Grimmette | Chris Thorpe Clay Ives |
Singel, damer | Sylke Otto | Barbara Niedernhuber | Silke Kraushaar |
Short track
- Huvudartikel: Short track vid olympiska vinterspelen 2002
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 m | Marc Gagnon | Jonathan Guilmette | Rusty Smith |
1 000 m | Steven Bradbury | Apolo Anton Ohno | Mathieu Turcotte |
1 500 m | Apolo Anton Ohno | Li Jiajun | Marc Gagnon |
5 000 m stafett | Kanada Éric Bédard Marc Gagnon Jonathan Guilmette François-Louis Tremblay Mathieu Turcotte | Italien Michele Antonioli Maurizio Carnino Fabio Carta Nicola Franceschina Nicola Rodigari | USA Li Jiajun An Yulong Li Ye Feng Kai Guo Wei |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 m | Yang Yang (A) | Evgenia Radanova | Wang Chunlu |
1 000 m | Yang Yang (A) | Ko Gi-Hyun | Yang Yang |
1 500 m | Ko Gi-Hyun | Choi Eun-Kyung | Evgenia Radanova |
3 000 m stafett | Sydkorea Choi Min-Kyung Joo Min-Jin Park Hye-Won Choi Eun-Kyung | Kina Yang Yang (A) Yang Yang Wang Chunlu Sun Dandan | Kanada Isabelle Charest Marie-Eve Drolet Amelie Goulet-Nadon Alanna Kraus Tania Vicent |
Skeleton
- Huvudartikel: Skeleton vid olympiska vinterspelen 2002
Gren | Guld | Silver | Brons |
Singel herrar | Jim Shea | Martin Rettl | Gregor Stähli |
Singel damer | Tristan Gale | Lea Ann Parsley | Alex Coomber |
Skidskytte
- Huvudartikel: Skidskytte vid olympiska vinterspelen 2002
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
10 km Sprint | Ole Einar Bjørndalen | Sven Fischer | Wolfgang Perner |
12,5 km Jaktstart | Ole Einar Bjørndalen | Raphaël Poirée | Ricco Gross |
20 km | Ole Einar Bjørndalen | Frank Luck | Viktor Majgurov |
4 x 7,5 km Stafett | Norge Halvard Hanevold Frode Andresen Egil Gjelland Ole Einar Bjørndalen | Tyskland Ricco Gross Peter Sendel Sven Fischer Frank Luck | Frankrike Gilles Marguet Vincent Defrasne Julien Robert Raphaël Poirée |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
7,5 km Sprint | Kati Wilhelm | Uschi Disl | Magdalena Forsberg |
10 km Jaktstart | Olga Pyleva | Kati Wilhelm | Irina Nikulchina |
15 km | Andrea Henkel | Liv Grete Skjelbreid Poirée | Magdalena Forsberg |
4 x 7,5 km Stafett | Tyskland Katrin Apel Uschi Disl, Andrea Henkel Kati Wilhelm | Norge Ann-Elen Skjelbreid Linda Tjørhom Gunn Margit Andreassen Liv Grete Skjelbreid-Poirée | Ryssland Olga Pyleva Galina Kukleva Svetlana Isjmuratova Albina Achatova |
Skridskor
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 m | Casey FitzRandolph | Hiroyasy Shimizu | Kip Carpenter |
1 000 m | Gerard van Velde | Jan Bos | Joey Cheek |
1 500 m | Derek Parra | Jochem Uytdehaage | Ådne Søndrål |
5 000 m | Jochem Uytdehaage | Derek Parra | Jens Boden |
10 000 m | Jochem Uytdehaage | Gianni Romme | Lasse Sætre |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
500 m | Catriona LeMay Doan | Monique Garbrecht | Sabine Völker |
1 000 m | Christine Witty | Sabine Völker | Jennifer Rodriguez |
1 500 m | Anne Friesinger | Sabine Völker | Jennifer Rodriguez |
3 000 m | Claudia Pechstein | Renate Groenewold | Cindy Klassen |
5 000 m | Claudia Pechstein | Gretha Smit | Clara Hughes |
Snowboard
- Huvudartikel: Snowboard vid olympiska vinterspelen 2002
Gren | Guld | Silver | Brons |
Halfpipe, herrar | Ross Powers | Danny Kass | Jarret Thomas |
Parallellstorslalom, herrar | Philipp Schoch | Richard Richardsson | Chris Klug |
Halfpipe, damer | Kelly Clark | Dorianne Vidal | Fabienne Reuteler |
Parallellstorslalom, damer | Isabelle Blanc | Karine Ruby | Lidia Trettel |
Källor
- Utah.com - 2002 Winter Olympic Results (engelska)
|