1954-es atlétikai Európa-bajnokság
Atlétikai Európa-bajnokság (1954) | |||
Adatok | |||
Ország | Svájc | ||
Rendező város | Bern | ||
Dátum | augusztus 25–29. | ||
Versenyszámok | 35 | ||
|
Az 1954-es atlétikai Európa-bajnokságot augusztus 25. és augusztus 29. között rendezték Bernben, Svájcban. Az Eb-n 35 versenyszám volt.
A magyar sportolók eredményei
Bővebben: Magyarország az 1954-es atlétikai Európa-bajnokságon |
Magyarország az Európa-bajnokságon 41 sportolóval képviseltette magát.
- Érmesek
Érem | Versenyző | Versenyszám | Dátum |
---|---|---|---|
01 Arany | Szentgáli Lajos | 800 m | augusztus 28. |
01 Arany | Rozsnyói Sándor | 3000 m akadály | augusztus 28. |
01 Arany | Földessy Ödön | Távolugrás | augusztus 28. |
01 Arany | Zarándi László Varasdi Géza Csányi György Goldoványi Béla | 4 × 100 m | augusztus 29. |
02 Ezüst | Kovács József | 10 000 m | augusztus 25. |
03 Bronz | Adamik Zoltán | 400 m | augusztus 27. |
03 Bronz | Róka Antal | 50 km gyaloglás | augusztus 27. |
03 Bronz | Szécsényi József | Diszkoszvetés | augusztus 28. |
03 Bronz | Csermák József | Kalapácsvetés | augusztus 29. |
Éremtáblázat
(A táblázatban a rendező nemzet és Magyarország eltérő háttérszínnel kiemelve.)
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1. | Szovjetunió | 16 | 11 | 8 | 35 |
2. | Csehszlovákia | 4 | 2 | 5 | 11 |
3. | Magyarország | 4 | 1 | 4 | 9 |
4. | Nagy-Britannia | 3 | 4 | 7 | 14 |
5. | NSZK | 2 | 4 | 3 | 9 |
6. | Finnország | 2 | 3 | 3 | 8 |
7. | Svédország | 1 | 2 | 0 | 3 |
8. | Franciaország | 1 | 1 | 1 | 3 |
8. | Lengyelország | 1 | 1 | 1 | 3 |
8. | Olaszország | 1 | 1 | 1 | 3 |
11. | Norvégia | 0 | 1 | 2 | 3 |
12. | Hollandia | 0 | 1 | 0 | 1 |
12. | Románia | 0 | 1 | 0 | 1 |
12. | Dánia | 0 | 1 | 0 | 1 |
12. | Belgium | 0 | 1 | 0 | 1 |
Összesen | 35 | 35 | 35 | 105 |
Érmesek
- WR – világrekord
- CR – Európa-bajnoki rekord
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Heinz Fütterer NSZK | 10,5 | René Bonino Franciaország | 10,6 | George Ellis Nagy-Britannia | 10,7 |
200 m | Heinz Fütterer NSZK | 20,9 | Ardalion Ignatyev Szovjetunió | 21,1 | George Ellis Nagy-Britannia | 21,2 |
400 m | Ardalion Ignatyev Szovjetunió | 46,6 | Voitto Hellstén Finnország | 47,0 | Adamik Zoltán Magyarország | 47,6 |
800 m | Szentgáli Lajos Magyarország | 1:47,1 | Lucien De Muynck Belgium | 1:47,3 | Audun Boysen Norvégia | 1:47,4 |
1500 m | Roger Bannister Nagy-Britannia | 3:43,8 | Gunnar Nielsen Dánia | 3:44,4 | Stanislav Jungwirth Csehszlovákia | 3:45,4 |
5000 m | Vlagyimir Kuc Szovjetunió | 13:56,6 | Christopher Chataway Nagy-Britannia | 14:08,8 | Emil Zátopek Csehszlovákia | 14:10,2 |
10 000 m | Emil Zátopek Csehszlovákia | 28:58,0 | Kovács József Magyarország | 29:25,8 | Frank Sando Nagy-Britannia | 29:27,6 |
Maraton | Veikko Karvonen Finnország | 2:24:51,6 | Borisz Grisajev Szovjetunió | 2:24:55,8 | Ivan Filin Szovjetunió | 2:25:26,6 |
4 × 100 m váltó | Magyarország Zarándi László Varasdi Géza Csányi György Goldoványi Béla | 40,6 | Nagy-Britannia Kenneth Box George Ellis Kenneth Jones Brian Shenton | 40,8 | Szovjetunió Borisz Tokarev Viktor Rjabov Levan Szanadze Leonyid Bartenyev | 40,9 |
4 × 400 m váltó | Franciaország Claude Haarhoff Jacques Degats Jean-Paul Martin du Gard Jean-Pierre Goudeau | 3:08,7 | NSZK Hans Geister Helmut Drehen Heinz Ulzheimer Karl-Friedrich Haas | 3:08,8 | Finnország Raimo Graeffe Sven-Oswald Mildh Rolf Back Voitto Hellstén | 3:11,5 |
110 m gát | Jevgenyij Bulancsik Szovjetunió | 14,4 | JJack Parker Nagy-Britannia | 14,6 | Berthold Steines NSZK | 14,7 |
400 m gát | Anatolij Julin Szovjetunió | 50,5 | Jurij Litujev Szovjetunió | 50,8 | Sven-Oswald Mildh Finnország | 51,5 |
3000 m akadály | Rozsnyói Sándor Magyarország | 8:49,6 | Olavi Rinteenpää Finnország | 8:52,4 | Ernst Larsen Norvégia | 8:53,2 |
10 km gyaloglás | Josef Doležal Csehszlovákia | 45:01,8 | Anatolij Jegorov Szovjetunió | 45:53,0 | Szergej Lobasztov Szovjetunió | 46:21,8 |
50 km gyaloglás | Vlagyimir Uhov Szovjetunió | 4:22:11,2 | Josef Doležal Csehszlovákia | 4:25:07,4 | Róka Antal Magyarország | 4:31:32,2 |
Magasugrás | Bengt Nilsson Svédország | 202 cm | Jiří Lanský Csehszlovákia | 198 cm | Jaroslav Kovář Csehszlovákia | 196 cm |
Távolugrás | Földessy Ödön Magyarország | 751 cm | Zbigniew Iwański Lengyelország | 746 cm | Ernest Wanko Franciaország | 741 cm |
Rúdugrás | Eeles Landström Finnország | 440 cm | Ragnar Lundberg Svédország | 440 cm | Jeff Elliott Nagy-Britannia | 430 cm |
Hármasugrás | Leonyid Scserbakov Szovjetunió | 15,90 m | Roger Norman Svédország | 15,17 m | Martin Řehák Csehszlovákia | 15,10 m |
Súlylökés | Jiří Skobla Csehszlovákia | 17,20 m | Oto Grigalka Szovjetunió | 16,69 m | Heino Heinaste Szovjetunió | 16,27 m |
Diszkoszvetés | Adolfo Consolini Olaszország | 53,44 m | Giuseppe Tosi Olaszország | 53,34 m | Szécsényi József Magyarország | 51,58 m |
Gerelyhajítás | Janusz Sidło Lengyelország | 76,35 m | Vlagyimir Kuznyecov Szovjetunió | 74,61 m | Soini Nikkinen Finnország | 73,38 m |
Kalapácsvetés | Mihail Krivonoszov Szovjetunió | 63,34 m | Sverre Strandli Norvégia | 61,07 m | Csermák József Magyarország | 59,72 m |
Tízpróba | Vaszilij Kuznyecov Szovjetunió | 6752 pont | Torbjörn Lassenius Finnország | 6424 pont | Heinz Oberbeck NSZK | 6263 pont |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Irina Turova Szovjetunió | 11,8 | Bertha van Duyne Hollandia | 11,9 | Anne Pashley Nagy-Britannia | 11,9 |
200 m | Marija Itkina Szovjetunió | 24,3 | Irina Turova Szovjetunió | 24,4 | Shirley Hampton Nagy-Britannia | 24,4 |
800 m | Nyina Otkalenko Szovjetunió | 2:08,8 | Diane Leather Nagy-Britannia | 2:09,8 | Ljudmila Liszenko Szovjetunió | 2:11,2 |
80 m gát | Marija Golubnyicsaja Szovjetunió | 11,0 | Anneliese Seonbuchner NSZK | 11,2 | Pamela Seaborne Nagy-Britannia | 11,3 |
4 × 100 m váltó | Szovjetunió Vera Krepkina Rimma Uliskina Marija Itkina Irina Turova | 45,8 | NSZK Irmgard Egert Charlotte Bohmer Irene Brutting Maria Sander | 46,3 | Olaszország Maria Musso Giuseppina Leone Letizia Bertoni Milena Greppi | 46,6 |
Magasugrás | Thelma Hopkins Nagy-Britannia | 167 cm | Balázs Jolán Románia | 165 cm | Olga Modrachová Csehszlovákia | 163 cm |
Távolugrás | Jean Desforges Nagy-Britannia | 604 cm | Alekszandra Csudina Szovjetunió | 593 cm | Elżbieta Duńska Lengyelország | 583 cm |
Súlylökés | Galina Zibina Szovjetunió | 15,65 m | Marija Kuznyecova Szovjetunió | 14,99 m | Tamara Tiskevics Szovjetunió | 14,78 m |
Diszkoszvetés | Nyina Ponomarjova Szovjetunió | 48,02 m | Irina Begljakova Szovjetunió | 45,79 m | Galina Zibina Szovjetunió | 44,77 m |
Gerelyhajítás | Dana Zátopková Csehszlovákia | 52,91 m | Virve Roolaid Szovjetunió | 49,94 m | Nagyezsda Konyjajeva Szovjetunió | 49,49 m |
Ötpróba | Alekszandra Csudina Szovjetunió | 4526 pont | Maria Sander NSZK | 4485 pont | Maria Sturm NSZK | 4357 pont |
Források
- 5th European Athetics Championships, Bern 1954. athleticsdb.com. [2014. május 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. július 10.)
- Athletics European Championships 1954 Bern (SWI) 25-29.08. todor66.com. (Hozzáférés: 2013. július 10.)
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap