Öppet vatten-simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Lagtävling
Lagtävlingen öppet vatten-simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 8 februari 2024 |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 21 |
Aktiva | 84 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Plats | Doha |
Arena | Old Doha Port |
Placeringar | |
Guld | Australien Moesha Johnson Chelsea Gubecka Nicholas Sloman Kyle Lee |
Silver | Italien Giulia Gabbrielleschi Arianna Bridi Gregorio Paltrinieri Domenico Acerenza |
Brons | Ungern Bettina Fábián Mira Szimcsák Dávid Betlehem Kristóf Rasovszky |
← Fukuoka 2023 Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Lagtävlingen i öppet vatten-simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes den 8 februari 2024 vid Old Doha Port i Doha i Qatar.[1][2]
Australien tog guld, Italien tog silver och Ungern tog brons.
Resultat
Tävlingen startade klockan 10:30.[3]
Placering | Nation | Simmare | Tid |
---|---|---|---|
Australien | Moesha Johnson Chelsea Gubecka Nicholas Sloman Kyle Lee | 1:03.28,0 | |
Italien | Giulia Gabbrielleschi Arianna Bridi Gregorio Paltrinieri Domenico Acerenza | 1:03.28,2 | |
Ungern | Bettina Fábián Mira Szimcsák Dávid Betlehem Kristóf Rasovszky | 1:04.06,8 | |
4 | Tyskland | Leonie Beck Celine Rieder Oliver Klemet Arne Schubert | 1:04.11,6 |
5 | USA | Mariah Denigan Katie Grimes Charlie Clark Michael Brinegar | 1:04.16,1 |
6 | Frankrike | Océane Cassignol Caroline Jouisse Marc-Antoine Olivier Logan Fontaine | 1:05.05,5 |
7 | Portugal | Mafalda Rosa Angélica André Diogo Cardoso Tiago Campos | 1:05.05,7 |
8 | Brasilien | Ana Marcela Cunha Viviane Jungblut Pedro Farias Henrique Figueirinha | 1:05.36,2 |
9 | Argentina | Cecilia Biagioli Candela Giordanino Lucas Alba Franco Cassini | 1:07.03,2 |
10 | Kanada | Emma Finlin Laila Oravsky Eric Hedlin Hau-Li Fan | 1:07.03,4 |
11 | Kina | Liu Peixin Zhang Jinhou Mao Yihan Xin Xin | 1:07.17,2 |
12 | Mexiko | Martha Sandoval Santiago Gutiérrez Paulina Alanís Paulo Strehlke | 1:07.29,5 |
13 | Sydkorea | Oh Se-beom Park Jae-hun Lee Hae-rim Park Jung-ju | 1:07.55,3 |
14 | Tjeckien | Alena Benešová Lenka Pavlacká Martin Straka Matěj Kozubek | 1:08.07,1 |
15 | Sydafrika | Ruan Breytenbach Callan Lotter Amica de Jager Rossouw Venter | 1:08.42,0 |
16 | Turkiet | Emir Batur Albayrak Burhanettin Hacı Sağır Sezen Akanda Boz Tuna Erdoğan | 1:08.42,9 |
17 | Kinesiska Taipei | Cho Cheng-chi Teng Yu-wen Cho Pei-chi Wang Yi-chen | 1:09.37,3 |
18 | Hongkong | Keith Sin Nip Tsz Yin Nikita Lam William Yan Thorley | 1:10.10,3 |
19 | Kazakstan | Galymzhan Balabek Diana Taszhanova Mariya Fedotova Lev Cherepanov | 1:10.44,2 |
20 | Venezuela | Paola Pérez Ruthseli Aponte Johndry Segovia Ronaldo Zambrano | 1:10.45,5 |
21 | Slovakien | Tomáš Peciar Karolína Valko Lucia Slámová Richard Urban | 1:11.56,6 |
22 | Puerto Rico | Christian Bayo Jamarr Bruno Alondra Quiles Mariela Guadamuro | 0DNS0 |
Källor
- ^ ”Schedule” (PDF). fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 17 februari 2024.
- ^ ”Start list” (PDF). omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180200036604FFFFFFFFFFFFFF01.pdf. Läst 17 februari 2024.
- ^ ”Final results”. omegatiming.com. 8 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/0001180200036604FFFFFFFFFFFFFF02.pdf. Läst 17 februari 2024.