Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 400 meter frisim
Herrarnas 400 meter frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 11 februari (försöksheat & final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 51 |
Aktiva | 56 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Kim Woo-min Sydkorea |
Silver | Elijah Winnington Australien |
Brons | Lukas Märtens Tyskland |
Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 400 meter frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes den 11 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Sydkoreanske Kim Woo-min tog guld efter ett lopp på 3 minuter och 42,71 sekunder. Silvret togs av australiske Elijah Winnington och bronset togs av tyske Lukas Märtens.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | Paul Biedermann | Tyskland | 3.40,07 | Rom, Italien | 26 juli 2009 |
Mästerskapsrekord | Paul Biedermann | Tyskland | 3.40,07 | Rom, Italien | 26 juli 2009 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade klockan 09:44.[5]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 5 | Elijah Winnington | Australien | 3.44,37 | 0Q0 |
2 | 5 | 4 | Lukas Märtens | Tyskland | 3.44,77 | 0Q0 |
3 | 6 | 3 | Kim Woo-min | Sydkorea | 3.45,14 | 0Q0 |
4 | 6 | 2 | Daniel Wiffen | Irland | 3.45,52 | 0Q0 |
5 | 5 | 3 | Felix Auböck | Österrike | 3.45,53 | 0Q0 |
6 | 5 | 5 | Guilherme Costa | Brasilien | 3.46,03 | 0Q0 |
7 | 5 | 0 | Lucas Henveaux | Belgien | 3.46,15 | 0Q0, 0NR0 |
8 | 4 | 6 | Victor Johansson | Sverige | 3.46,20 | 0Q0, 0NR0 |
9 | 4 | 5 | David Aubry | Frankrike | 3.46,40 | |
10 | 5 | 7 | Zhang Zhanshuo | Kina | 3,46,46 | |
11 | 5 | 8 | Kristóf Rasovszky | Ungern | 3.46,77 | |
12 | 6 | 1 | David Johnston | USA | 3.46,99 | |
13 | 6 | 8 | Fei Liwei | Kina | 3.47,06 | |
14 | 6 | 0 | Matteo Ciampi | Italien | 3.47,23 | |
15 | 6 | 6 | Antonio Djakovic | Schweiz | 3.47,81 | |
16 | 5 | 1 | Sven Schwarz | Tyskland | 3.47,82 | |
17 | 6 | 4 | Ahmed Hafnaoui | Tunisien | 3.48,05 | |
18 | 5 | 9 | Alfonso Mestre | Venezuela | 3.48,38 | |
19 | 3 | 5 | Krzysztof Chmielewski | Polen | 3.48,71 | |
20 | 6 | 7 | Danas Rapšys | Litauen | 3.48,72 | |
21 | 4 | 9 | Khiew Hoe Yean | Malaysia | 3.49,14 | |
22 | 4 | 2 | Kregor Zirk | Estland | 3.49,34 | |
23 | 5 | 6 | Petar Mitsin | Bulgarien | 3.49,43 | |
24 | 5 | 2 | Marco De Tullio | Italien | 3.49,44 | |
25 | 4 | 3 | Ahmed Jaouadi | Tunisien | 3.49,85 | |
26 | 4 | 1 | Ilia Sibirtsev | Uzbekistan | 3.50,09 | |
27 | 4 | 7 | Jon Jøntvedt | Norge | 3.50,71 | |
28 | 4 | 8 | Lorne Wigginton | Kanada | 3.50,91 | |
29 | 3 | 4 | Carlos Quijada | Spanien | 3.52,86 | |
30 | 3 | 2 | Glen Lim Jun Wei | Singapore | 3.52,91 | |
31 | 4 | 4 | Vlad Stancu | Rumänien | 3.52,97 | |
32 | 3 | 1 | Dylan Porges | Mexiko | 3.53,11 | |
33 | 3 | 6 | Juan Morales | Colombia | 3.54,22 | |
34 | 2 | 5 | Samuel Kostal | Slovakien | 3.54,78 | |
35 | 6 | 9 | Logan Fontaine | Frankrike | 3.55,60 | |
36 | 3 | 3 | Emir Batur Albayrak | Turkiet | 3.56,34 | |
37 | 3 | 7 | Sašo Boškan | Slovenien | 3.56,38 | |
38 | 2 | 4 | Loris Bianchi | San Marino | 3.58,47 | |
39 | 3 | 9 | Rafael Ponce de León | Peru | 3.59,63 | |
40 | 4 | 0 | Nguyễn Huy Hoàng | Vietnam | 4.02,13 | |
41 | 2 | 3 | Omar Abbass | Syrien | 4.03,21 | |
42 | 1 | 1 | Matheo Mateos | Paraguay | 4.04,14 | |
43 | 2 | 2 | Nikola Gjuretanovikj | Nordmakedonien | 4.04,76 | |
44 | 2 | 0 | Nasir Hussain | Nepal | 4.05,65 | |
45 | 2 | 9 | Ridhwan Mohamed | Kenya | 4.06,44 | |
46 | 2 | 6 | Alberto Vega | Costa Rica | 4.06,89 | |
47 | 1 | 4 | Xavier Ventura | El Salvador | 4.07,35 | |
48 | 2 | 1 | Mal Gashi | Kosovo | 4.08,51 | |
49 | 2 | 8 | Liggjas Joensen | Färöarna | 4.08,59 | |
50 | 3 | 0 | Tonnam Kanteemool | Thailand | 4.09,41 | |
51 | 1 | 5 | Khaled Al-Otaibi | Kuwait | 4.14,64 | |
52 | 1 | 7 | Mahmoud Abu Gharbieh | Palestina | 4.15,85 | |
53 | 3 | 8 | Ryan Barbe | Marocko | 4.16,08 | |
54 | 1 | 6 | Kaeden Gleason | Amerikanska Jungfruöarna | 4.17,52 | |
55 | 1 | 3 | Mohammed Al-Zaki | Saudiarabien | 4.21,18 | |
56 | 1 | 2 | Mohamed Shiham | Maldiverna | 4.31,96 | |
57 | 2 | 7 | Gerald Hernández | Nicaragua | 0DNS0 |
Final
Finalen startade klockan 19:02.[6]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
3 | Kim Woo-min | Sydkorea | 3.42.71 | ||
4 | Elijah Winnington | Australien | 3.42.86 | ||
5 | Lukas Märtens | Tyskland | 3.42.96 | ||
4 | 7 | Guilherme Costa | Brasilien | 3.44.22 | |
5 | 1 | Lucas Henveaux | Belgien | 3.44.61 | 0NR0 |
6 | 8 | Victor Johansson | Sverige | 3.45.87 | 0NR0 |
7 | 6 | Daniel Wiffen | Irland | 3.46.65 | |
8 | 2 | Felix Auböck | Österrike | 3.51.60 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 11 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EF0101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 11 februari 2024.
- ^ ”World Championships: Kim Woo-Min Wins First South Korean Gold in Decade in 400 Free”. swimmingworldmagazine.com. 11 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-kim-woo-min-wins-first-south-korean-gold-in-decade-in-400-free/. Läst 11 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 11 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 11 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EF0101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 11 februari 2024.
- ^ ”Final results” (PDF). omegatiming.com. 11 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EF0104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 11 februari 2024.
- 1973: Rick DeMont (USA)
- 1975: Tim Shaw (USA)
- 1978: Vladimir Salnikov (URS)
- 1982: Vladimir Salnikov (URS)
- 1986: Rainer Henkel (FRG)
- 1991: Jörg Hoffmann (GER)
- 1994: Kieren Perkins (AUS)
- 1998: Ian Thorpe (AUS)
- 2001: Ian Thorpe (AUS)
- 2003: Ian Thorpe (AUS)
- 2005: Grant Hackett (AUS)
- 2007: Park Tae-hwan (KOR)
- 2009: Paul Biedermann (GER)
- 2011: Park Tae-hwan (KOR)
- 2013: Sun Yang (CHN)
- 2015: Sun Yang (CHN)
- 2017: Sun Yang (CHN)
- 2019: Sun Yang (CHN)
- 2022: Elijah Winnington (AUS)
- 2023: Samuel Short (AUS)
- 2024: Kim Woo-min (KOR)