Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 1 500 meter frisim
Herrarnas 1 500 meter frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 17 februari (försöksheat) 18 februari (final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 26 |
Aktiva | 31 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Daniel Wiffen Irland |
Silver | Florian Wellbrock Tyskland |
Brons | David Aubry Frankrike |
Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 1 500 meter frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes mellan den 17 och 18 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Irländske Daniel Wiffen tog guld efter ett lopp på 14 minuter och 34,07 sekunder. Silvret togs av tyske Florian Wellbrock och bronset togs av franske David Aubry.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | Sun Yang | Kina | 14.31,02 | London, Storbritannien | 4 augusti 2012 |
Mästerskapsrekord | Ahmed Hafnaoui | Tunisien | 14.31,54 | Fukuoka, Japan | 30 juli 2023 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade den 17 februari klockan 10:37.[5]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 4 | Florian Wellbrock | Tyskland | 14.48,43 | 0Q0 |
2 | 3 | 2 | David Aubry | Frankrike | 14.49,01 | 0Q0 |
3 | 3 | 8 | Dávid Betlehem | Ungern | 14.51,48 | 0Q0 |
4 | 3 | 5 | Mychajlo Romantjuk | Ukraina | 14.51,83 | 0Q0 |
5 | 3 | 3 | Sven Schwarz | Tyskland | 14.53,08 | 0Q0 |
6 | 4 | 5 | Daniel Wiffen | Irland | 14.54,29 | 0Q0 |
7 | 3 | 1 | Fei Liwei | Kina | 14.54,36 | 0Q0 |
8 | 4 | 2 | Kuzey Tuncelli | Turkiet | 14.54,98 | 0Q0 |
9 | 4 | 3 | Gregorio Paltrinieri | Italien | 14.55,19 | |
10 | 4 | 6 | Charlie Clark | USA | 14.57,44 | |
11 | 2 | 6 | Victor Johansson | Sverige | 14.58,73 | |
12 | 3 | 6 | Kristóf Rasovszky | Ungern | 14.59,44 | |
13 | 4 | 7 | Luca De Tullio | Italien | 15.00,22 | |
14 | 2 | 4 | Shogo Takeda | Japan | 15.04,50 | |
15 | 4 | 9 | Krzysztof Chmielewski | Polen | 15.04,93 | |
16 | 3 | 7 | Damien Joly | Frankrike | 15.05,76 | |
17 | 4 | 4 | Ahmed Hafnaoui | Tunisien | 15.09,02 | |
18 | 4 | 8 | Henrik Christiansen | Norge | 15.12,25 | |
19 | 4 | 1 | Carlos Garach Benito | Spanien | 15.16,00 | |
20 | 4 | 0 | Vlad Stancu | Rumänien | 15.20,50 | |
21 | 3 | 9 | Zhang Zhanshuo | Kina | 15.20,69 | |
22 | 2 | 3 | Nguyễn Huy Hoàng | Vietnam | 15.22,86 | |
23 | 2 | 5 | Ahmed Akaram | Egypten | 15.28,54 | |
24 | 3 | 0 | Emir Batur Albayrak | Turkiet | 15.29,69 | |
25 | 2 | 7 | Khiew Hoe Yean | Malaysia | 15.31,23 | |
26 | 2 | 1 | Dylan Porges | Mexiko | 15.32,79 | |
27 | 2 | 0 | Diego Dulieu | Honduras | 15.36,02 | |
28 | 2 | 8 | Ratthawit Thammananthachote | Thailand | 15.38,84 | |
29 | 1 | 3 | Nikola Gjuretanovikj | Nordmakedonien | 16.04,07 | |
30 | 1 | 4 | Rodolfo Falcón Jr. | Kuba | 16.11,17 | |
31 | 1 | 5 | Ilias El Fallaki | Marocko | 16.19,73 | |
— | 2 | 2 | Guilherme Costa | Brasilien | 0DNS0 |
Final
Finalen startade den 18 februari klockan 19:16.[6]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
7 | Daniel Wiffen | Irland | 14.34,07 | ||
4 | Florian Wellbrock | Tyskland | 14.44,61 | ||
5 | David Aubry | Frankrike | 14.44,85 | ||
4 | 3 | Dávid Betlehem | Ungern | 14.46,44 | |
5 | 6 | Mychajlo Romantjuk | Ukraina | 14.47,54 | |
6 | 2 | Sven Schwarz | Tyskland | 14.47,89 | |
7 | 1 | Fei Liwei | Kina | 14.50,51 | |
8 | 8 | Kuzey Tuncelli | Turkiet | 14.59,76 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101F30101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”World Championships, Day 8 Finals: Daniel Wiffen Dominates 1500; Becomes Fourth Man To Do Distance Double”. swimmingworldmagazine.com. 18 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-day-8-finals-daniel-wiffen-dominates-1500-for-distance-double//. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). 17 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101F30101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 18 februari 2024.
- ^ ”Final results”. omegatiming.com. 18 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101F30104FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 18 februari 2024.
- 1973: Stephen Holland (AUS)
- 1975: Tim Shaw (USA)
- 1978: Vladimir Salnikov (URS)
- 1982: Vladimir Salnikov (URS)
- 1986: Rainer Henkel (FRG)
- 1991: Jörg Hoffmann (GER)
- 1994: Kieren Perkins (AUS)
- 1998: Grant Hackett (AUS)
- 2001: Grant Hackett (AUS)
- 2003: Grant Hackett (AUS)
- 2005: Grant Hackett (AUS)
- 2007: Mateusz Sawrymowicz (POL)
- 2009: Oussama Mellouli (TUN)
- 2011: Sun Yang (CHN)
- 2013: Sun Yang (CHN)
- 2015: Gregorio Paltrinieri (ITA)
- 2017: Gregorio Paltrinieri (ITA)
- 2019: Florian Wellbrock (GER)
- 2022: Gregorio Paltrinieri (ITA)
- 2023: Ahmed Hafnaoui (TUN)
- 2024: Daniel Wiffen (IRL)