Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 200 meter frisim
Herrarnas 200 meter frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 12 februari (försöksheat och semifinal) 13 februari (final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 60 |
Aktiva | 67 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Hwang Sun-woo Sydkorea |
Silver | Danas Rapšys Litauen |
Brons | Luke Hobson USA |
Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 200 meter frisim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes mellan den 12 och 13 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Sydkoreanske Hwang Sun-woo tog guld efter ett lopp på 1 minut och 44,75 sekunder. Silvret togs av litauiske Danas Rapšys och bronset togs av amerikanske Luke Hobson.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | Paul Biedermann | Tyskland | 1.42,00 | Rom, Italien | 28 juli 2009 |
Mästerskapsrekord | Paul Biedermann | Tyskland | 1.42,00 | Rom, Italien | 28 juli 2009 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade den 12 februari klockan 10:21.[5]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 4 | Lukas Märtens | Tyskland | 1.45,74 | 0Q0 |
2 | 5 | 3 | Rafael Miroslaw | Tyskland | 1.45,89 | 0Q0 |
3 | 7 | 3 | Danas Rapšys | Litauen | 1.45,95 | 0Q0 |
4 | 6 | 5 | Duncan Scott | Storbritannien | 1.46,09 | 0Q0 |
5 | 5 | 4 | Luke Hobson | USA | 1.46,54 | 0Q0 |
6 | 6 | 1 | Elijah Winnington | Australien | 1.46,69 | 0Q0 |
7 | 6 | 3 | Kai James Taylor | Australien | 1.46,81 | 0Q0 |
8 | 7 | 5 | Katsuhiro Matsumoto | Japan | 1.46,84 | 0Q0 |
9 | 6 | 2 | Lucas Henveaux | Belgien | 1.46,93 | 0Q0 |
10 | 5 | 5 | Lee Ho-joon | Sydkorea | 1.46,97 | 0Q0 |
11 | 7 | 4 | Hwang Sun-woo | Sydkorea | 1.46,99 | 0Q0 |
12 | 7 | 7 | Ji Xinjie | Kina | 1.47,13 | 0Q0 |
13 | 6 | 0 | Kamil Sieradzki | Polen | 1.47,25 | 0Q0 |
14 | 7 | 1 | Guilherme Costa | Brasilien | 1.47,28 | 0Q0 |
15 | 7 | 6 | Felix Auböck | Österrike | 1.47,30 | 0Q0 |
16 | 5 | 6 | Denis Loktev | Israel | 1.47,37 | 0Q0 |
17 | 5 | 0 | César Castro | Spanien | 1.47,40 | |
18 | 7 | 2 | Fernando Scheffer | Brasilien | 1.47,42 | |
19 | 7 | 0 | Nándor Németh | Ungern | 1.47,52 | |
20 | 4 | 4 | Kregor Zirk | Estland | 1.47,54 | |
21 | 6 | 8 | Velimir Stjepanović | Serbien | 1.47,55 | |
22 | 5 | 1 | Jorge Iga | Mexiko | 1.47,56 | |
22 | 5 | 8 | Robin Hanson | Sverige | 1.47,56 | |
24 | 7 | 8 | Matteo Ciampi | Italien | 1.47,65 | |
25 | 5 | 2 | Antonio Djakovic | Schweiz | 1.47,67 | |
26 | 5 | 7 | Jack McMillan | Storbritannien | 1.47,85 | |
27 | 6 | 9 | Matthew Sates | Sydafrika | 1.47,98 | |
28 | 4 | 6 | Niko Janković | Kroatien | 1.48,39 | |
29 | 6 | 6 | Marco De Tullio | Italien | 1.48,46 | |
30 | 7 | 9 | Alfonso Mestre | Venezuela | 1.48,74 | |
31 | 4 | 5 | Javier Acevedo | Kanada | 1.48,89 | |
32 | 4 | 3 | Khiew Hoe Yean | Malaysia | 1.49,14 | |
33 | 5 | 9 | Sašo Boškan | Slovenien | 1.49,66 | |
34 | 4 | 2 | Glen Lim Jun Wei | Singapore | 1.49,71 | |
35 | 3 | 4 | Ondrej Gemov | Tjeckien | 1.49,78 | |
35 | 4 | 1 | Wesley Roberts | Cooköarna | 1.49,78 | |
37 | 3 | 5 | František Jablcnik | Slovakien | 1.50,88 | |
38 | 6 | 7 | Pan Zhanle | Kina | 1.51,03 | |
39 | 3 | 7 | Tanish Mathew | Indien | 1.51,68 | |
40 | 2 | 5 | Reds Rullis | Lettland | 1.52,42 | |
41 | 4 | 0 | Yordan Yanchev | Bulgarien | 1.52,43 | |
42 | 3 | 1 | Rafael Ponce De Leon | Peru | 1.52,75 | |
43 | 4 | 8 | Max Mannes | Luxemburg | 1.52,76 | |
44 | 2 | 3 | Enkhtamir Batbayar | Mongoliet | 1.52,96 | |
45 | 4 | 7 | Dulyawat Kaewsriyong | Thailand | 1.53,01 | |
46 | 4 | 9 | Ngô Đình Chuyền | Vietnam | 1.53,64 | |
47 | 1 | 2 | Alex Sobers | Barbados | 1.53,93 | |
48 | 3 | 9 | Matthieu Seye | Senegal | 1.54,16 | |
49 | 1 | 3 | Oliver Durand | Namibia | 1.54,22 | |
50 | 3 | 2 | Omar Abbass | Syrien | 1.54,28 | |
51 | 3 | 8 | Egor Covaliov | Moldavien | 1.54,43 | |
52 | 2 | 6 | Henrique Mascarenhas | Angola | 1.54,82 | |
53 | 2 | 4 | Anthony Piñeiro | Dominikanska republiken | 1.55,85 | |
54 | 2 | 2 | Monyo Maina | Kenya | 1.56,15 | |
55 | 3 | 3 | James Richard Allison | Caymanöarna | 1.56,18 | |
56 | 2 | 7 | Isaac Beitia | Panama | 1.56,31 | |
57 | 2 | 8 | Nasir Hussain | Nepal | 1.56,39 | |
58 | 1 | 7 | Zaid Al-Sarraj | Saudiarabien | 1.57,85 | |
59 | 2 | 0 | Khaled Al-Otaibi | Kuwait | 1.58,02 | |
60 | 3 | 6 | Ryan Barbe | Marocko | 1.58,07 | |
61 | 2 | 1 | Mahmoud Abu Gharbieh | Palestina | 1.58,24 | |
62 | 3 | 0 | Luka Kukhalashvili | Georgien | 1.58,79 | |
63 | 2 | 9 | Kaeden Gleason | Amerikanska Jungfruöarna | 1.59,66 | |
64 | 1 | 4 | Israel Poppe | Guam | 2.02,60 | |
65 | 1 | 5 | Sangay Tenzin | Bhutan | 2.04,13 | |
66 | 1 | 6 | Mohamed Shiham | Maldiverna | 2.06,32 | |
67 | 1 | 1 | Ali Abdulla Al-Nuaimi | Qatar | 2.07,82 |
Semifinaler
Semifinalerna startade den 12 februari klockan 20:11.[6]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 5 | Danas Rapšys | Litauen | 1.44,96 | 0Q0 |
2 | 2 | 7 | Hwang Sun-woo | Sydkorea | 1.45,15 | 0Q0 |
3 | 2 | 4 | Lukas Märtens | Tyskland | 1.45,21 | 0Q0 |
4 | 2 | 3 | Luke Hobson | USA | 1.45,53 | 0Q0 |
5 | 1 | 3 | Elijah Winnington | Australien | 1.45,90 | 0Q0 |
6 | 1 | 4 | Rafael Miroslaw | Tyskland | 1.45,95 | 0Q0 |
7 | 1 | 1 | Guilherme Costa | Brasilien | 1.46,06 | 0Q0 |
8 | 1 | 5 | Duncan Scott | Storbritannien | 1.46,24 | 0Q0 |
9 | 2 | 6 | Kai James Taylor | Australien | 1.46,37 | |
10 | 1 | 6 | Katsuhiro Matsumoto | Japan | 1.46,53 | |
11 | 2 | 2 | Lucas Henveaux | Belgien | 1.46,75 | |
12 | 1 | 7 | Ji Xinjie | Kina | 1.46,92 | |
13 | 1 | 8 | Denis Loktev | Israel | 1.47,11 | |
14 | 2 | 1 | Kamil Sieradzki | Polen | 1.47,33 | |
15 | 1 | 2 | Lee Ho-joon | Sydkorea | 1.47,38 | |
16 | 2 | 8 | Felix Auböck | Österrike | 1.48,03 |
Final
Finalen startade den 13 februari klockan 19:02.[7]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
5 | Hwang Sun-woo | Sydkorea | 1.44,75 | ||
4 | Danas Rapšys | Litauen | 1.45,05 | ||
6 | Luke Hobson | USA | 1.45,26 | ||
4 | 3 | Lukas Märtens | Tyskland | 1.45,33 | |
5 | 7 | Rafael Miroslaw | Tyskland | 1.45,84 | |
6 | 8 | Duncan Scott | Storbritannien | 1.45,86 | |
7 | 2 | Elijah Winnington | Australien | 1.46,20 | |
8 | 1 | Guilherme Costa | Brasilien | 1.46,87 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 13 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EE0101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 13 februari 2024.
- ^ ”World Championships, Day 3 Finals: Hwang Sunwoo Comes Through In Final 10 Metres To Win 200 Free”. swimmingworldmagazine.com. 13 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-day-3-finals-hwang-sunwoo-comes-through-in-final-10-metres-to-win-200-free/. Läst 13 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 13 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). 12 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EE0101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 13 februari 2024.
- ^ ”Semifinals results”. omegatiming.com. 12 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EE0102FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 13 februari 2024.
- ^ ”Final results”. omegatiming.com. 13 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000101EE0104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 13 februari 2024.
- 1973: Jim Montgomery (USA)
- 1975: Tim Shaw (USA)
- 1978: Bill Forrester (USA)
- 1982: Michael Groß (FRG)
- 1986: Michael Groß (FRG)
- 1991: Giorgio Lamberti (ITA)
- 1994: Antti Kasvio (FIN)
- 1998: Michael Klim (AUS)
- 2001: Ian Thorpe (AUS)
- 2003: Ian Thorpe (AUS)
- 2005: Michael Phelps (USA)
- 2007: Michael Phelps (USA)
- 2009: Paul Biedermann (GER)
- 2011: Ryan Lochte (USA)
- 2013: Yannick Agnel (FRA)
- 2015: James Guy (GBR)
- 2017: Sun Yang (CHN)
- 2019: Sun Yang (CHN)
- 2022: David Popovici (ROU)
- 2023: Matthew Richards (GBR)
- 2024: Hwang Sun-woo (KOR)