Simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 50 meter bröstsim
Herrarnas 50 meter bröstsim vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 13 februari (försöksheat & semifinaler) 14 februari (final) |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 54 |
Aktiva | 57 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Ort | Doha |
Arena | Aspire Dome |
Placeringar | |
Guld | Sam Williamson Australien |
Silver | Nicolò Martinenghi Italien |
Brons | Nic Fink USA |
Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 50 meter bröstsim vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes mellan den 13 och 14 februari 2024 i Aspire Dome i Doha i Qatar.[1][2]
Australiske Sam Williamson tog guld efter ett lopp på 26,32 sekunder, vilket blev ett nytt oceaniskt rekord. Silvret togs av italienske Nicolò Martinenghi och bronset togs av amerikanske Nic Fink.[3]
Rekord
Inför tävlingens start fanns följande världs- och mästerskapsrekord:[4]
Namn | Nation | Tid | Ort | Datum | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord | Adam Peaty | Storbritannien | 25,95 | Budapest, Ungern | 25 juli 2017 |
Mästerskapsrekord | Adam Peaty | Storbritannien | 25,95 | Budapest, Ungern | 25 juli 2017 |
Resultat
Försöksheat
Försöksheaten startade den 13 februari klockan 09:32.[5]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 4 | Nic Fink | USA | 26,66 | 0Q0 |
1 | 6 | 6 | Ilja Sjymanovitj | Neutrala oberoende idrottare | 26,66 | 0Q0 |
3 | 6 | 4 | Sam Williamson | Australien | 26,69 | 0Q0 |
4 | 4 | 4 | Nicolò Martinenghi | Italien | 26,75 | 0Q0 |
5 | 4 | 6 | Peter John Stevens | Slovenien | 26,79 | 0Q0 |
6 | 4 | 5 | Melvin Imoudu | Tyskland | 26,91 | 0Q0 |
7 | 6 | 3 | Michael Andrew | USA | 26,94 | 0Q0 |
8 | 6 | 5 | Simone Cerasuolo | Italien | 27,00 | 0Q0 |
9 | 6 | 7 | Denis Petrashov | Kirgizistan | 27,10 | 0Q0 |
10 | 5 | 6 | Caspar Corbeau | Nederländerna | 27,11 | 0Q0 |
11 | 4 | 3 | Mikel Schreuders | Aruba | 27,18 | 0Q0 |
12 | 5 | 5 | Adam Peaty | Storbritannien | 27,23 | 0Q0 |
13 | 5 | 3 | Lucas Matzerath | Tyskland | 27,40 | 0Q0 |
14 | 6 | 2 | Bernhard Reitshammer | Österrike | 27,47 | 0Q0 |
15 | 5 | 8 | Jan Kałusowski | Polen | 27,50 | 0Q0 |
16 | 4 | 2 | Arkadios Aspougalis | Grekland | 27,62 | 0Q0 |
17 | 5 | 2 | Emre Sakçı | Turkiet | 27,69 | |
18 | 6 | 8 | Darragh Greene | Irland | 27,76 | |
19 | 4 | 9 | Ronan Wantenaar | Namibia | 27,81 | 0NR0 |
20 | 6 | 1 | Miguel de Lara | Mexiko | 27,89 | |
21 | 4 | 8 | Nicholas Lia | Norge | 27,97 | |
22 | 4 | 1 | James Dergousoff | Kanada | 28,08 | |
23 | 5 | 7 | Tonislav Sabev | Bulgarien | 28,13 | |
23 | 6 | 9 | Chao Man Hou | Macao | 28,13 | |
25 | 6 | 0 | Olli Kokko | Finland | 28,17 | |
26 | 5 | 9 | Uroš Živanović | Serbien | 28,27 | |
27 | 3 | 3 | Jadon Wuilliez | Antigua och Barbuda | 28,35 | |
28 | 3 | 5 | Likhith Selvaraj | Indien | 28,38 | |
28 | 5 | 0 | Jorge Murillo | Colombia | 28,38 | |
30 | 3 | 0 | Alexandre Grand'Pierre | Haiti | 28,39 | |
31 | 5 | 1 | Andrius Šidlauskas | Litauen | 28,47 | |
32 | 3 | 2 | Arsen Kozhakhmetov | Kazakstan | 28,59 | |
33 | 3 | 1 | Adrian Robinson | Botswana | 28,60 | |
34 | 2 | 6 | Abdulaziz Al-Obaidly | Qatar | 28,62 | |
34 | 4 | 0 | Maksym Ovchinnikov | Ukraina | 28,62 | |
36 | 2 | 4 | Patrick Pelegrina | Andorra | 28,68 | |
37 | 3 | 4 | Muhammad Raharjo | Indonesien | 28,75 | |
37 | 3 | 6 | Panayiotis Panaretos | Cypern | 28,75 | |
39 | 3 | 8 | Amro Al-Wir | Jordanien | 28,81 | |
40 | 3 | 7 | Wu Chun-feng | Kinesiska Taipei | 28,86 | |
41 | 2 | 3 | Matthew Lawrence | Moçambique | 29,01 | |
42 | 3 | 9 | Jonathan Raharvel | Madagaskar | 29,02 | |
43 | 2 | 5 | Tasi Limtiaco | Mikronesiska federationen | 29,06 | |
44 | 2 | 2 | Ashot Chakhoyan | Armenien | 29,38 | |
45 | 2 | 7 | Jayden Loran | Curaçao | 29,78 | |
46 | 1 | 0 | Rashed Al-Tarmoom | Kuwait | 29,95 | |
47 | 2 | 1 | Omar Al-Hammadi | Förenade arabemiraten | 31,16 | |
48 | 2 | 0 | Chadd Ng | Swaziland | 31,53 | |
49 | 1 | 6 | Fahim Anwari | Afghanistan | 31,83 | |
50 | 1 | 4 | Ghaith Hussein | Irak | 31,95 | |
51 | 2 | 8 | Sébastien Kouma | Mali | 31,99 | |
52 | 1 | 8 | Mubal Azzam Ibrahim | Maldiverna | 33,24 | |
53 | 2 | 9 | Jion Hosei | Palau | 33,61 | |
54 | 1 | 5 | Ethan Alimanya | Tanzania | 34,26 | |
55 | 1 | 9 | Pap Jonga | Gambia | 35,01 | |
56 | 1 | 2 | Yves Munyu | Kongo-Kinshasa | 35,62 | |
57 | 1 | 7 | Refiloe Chopho | Lesotho | 38,00 | |
58 | 4 | 7 | Choi Dong-yeol | Sydkorea | 0DSQ0 | |
59 | 1 | 1 | Higinio Ndong | Ekvatorialguinea | 0DNS0 | |
60 | 1 | 3 | Ibrahim Kamara | Sierra Leone |
Semifinaler
Semifinalerna startade den 13 februari klockan 19:34.[6]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 5 | Sam Williamson | Australien | 26,41 | 0Q0, 0AR0 |
2 | 1 | 5 | Nicolò Martinenghi | Italien | 26,65 | 0Q0 |
3 | 2 | 4 | Nic Fink | USA | 26,77 | 0Q0 |
4 | 1 | 7 | Adam Peaty | Storbritannien | 26,85 | 0Q0 |
5 | 1 | 6 | Simone Cerasuolo | Italien | 26,98 | 0Q0 |
6 | 2 | 1 | Lucas Matzerath | Tyskland | 27,01 | 0Q0 |
7 | 2 | 3 | Peter John Stevens | Slovenien | 27,04 | 0Q0 |
8 | 2 | 7 | Mikel Schreuders | Aruba | 27,05 | 0Q0 |
9 | 1 | 3 | Melvin Imoudu | Tyskland | 27,06 | |
10 | 1 | 4 | Ilja Sjymanovitj | Neutrala oberoende idrottare | 27,07 | |
11 | 1 | 8 | Arkadios Aspougalis | Grekland | 27,18 | |
12 | 2 | 6 | Michael Andrew | USA | 27,18 | |
13 | 2 | 2 | Denis Petrashov | Kirgizistan | 27,20 | |
14 | 1 | 1 | Bernhard Reitshammer | Österrike | 27,25 | |
15 | 1 | 2 | Caspar Corbeau | Nederländerna | 27,30 | |
16 | 2 | 8 | Jan Kałusowski | Polen | 27,38 |
Final
Finalen startade den 14 februari klockan 20:01.[7]
Placering | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
4 | Sam Williamson | Australien | 26,32 | 0AR0 | |
5 | Nicolò Martinenghi | Italien | 26,39 | ||
3 | Nic Fink | USA | 26,49 | ||
4 | 6 | Adam Peaty | Storbritannien | 26,77 | |
5 | 7 | Lucas Matzerath | Tyskland | 26,80 | |
6 | 2 | Simone Cerasuolo | Italien | 26,93 | |
7 | 8 | Mikel Schreuders | Aruba | 26,97 | |
8 | 1 | Peter John Stevens | Slovenien | 27,07 |
Källor
- ^ ”Schedule”. fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 14 februari 2024.
- ^ ”Start list”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/00011800000103EB0101FFFFFFFFFF00.pdf. Läst 14 februari 2024.
- ^ ”World Championships: Sam Williamson Gets 50 Breast Gold, Lowers His Aussie Record”. swimmingworldmagazine.com. 14 februari 2024. https://www.swimmingworldmagazine.com/news/world-championships-sam-williamson-gets-50-breast-gold-lowers-his-aussie-record/. Läst 14 februari 2024.
- ^ ”Records book”. omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/0001180000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF1F.pdf. Läst 14 februari 2024.
- ^ ”Heats results” (PDF). omegatiming.com. 13 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000103EB0101FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 14 februari 2024.
- ^ ”Semifinals results” (PDF). omegatiming.com. 13 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000103EB0102FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 14 februari 2024.
- ^ ”Final results”. omegatiming.com. 14 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/00011800000103EB0104FFFFFFFFFF01.pdf. Läst 14 februari 2024.
- 2001: Oleh Lisohor (UKR)
- 2003: James Gibson (GBR)
- 2005: Mark Warnecke (GER)
- 2007: Oleh Lisohor (UKR)
- 2009: Cameron van der Burgh (RSA)
- 2011: Felipe França Silva (BRA)
- 2013: Cameron van der Burgh (RSA)
- 2015: Adam Peaty (GBR)
- 2017: Adam Peaty (GBR)
- 2019: Adam Peaty (GBR)
- 2022: Nic Fink (USA)
- 2023: Qin Haiyang (CHN)
- 2024: Sam Williamson (AUS)