EM på skøyter 1989, kvinner
EM på skøyter 1989 for damer | |||
---|---|---|---|
Horst Dohm Stadion den 22. mai 2011. Foto: Dirk Ingo Franke | |||
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Hurtigløp på skøyter | ||
Arrangør | International Skating Union Tekn. arr.: Det Vesttyske Skøyteforbundet ved Berliner Eissport-Verband E.V. | ||
Vertsby | Vest-Berlin | ||
Vertsland | Vest-Tyskland | ||
Arena(er) | Horst Dohm Stadion, Wilmersdorf | ||
Dato | 14.–15. januar 1989 | ||
Deltakere | 26 damer fra 12 nasjoner | ||
Øvelser | Allround : Liten firkamp (damer) | ||
Medaljeoversikt | |||
01 | Gunda Kleemann | ||
02 | Constanze Moser | ||
03 | Jacqueline Börner | ||
Statistikk | |||
Rekorder | 1 mesterskapsrekord | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Kongsberg Ip 1988 – Heerenveen 1990 |
EM på skøyter 1989, damer ble avholdt i Wilmersdorf – Horst Dohm isstadion i Vest-Berlin, Vest-Tyskland den 14. og 15. januar 1989 med 26 deltakere fra 12 nasjoner, med Berliner Eissport-Verband E.V. som teknisk arrangør som fikk oppdraget fra International Skating Union via Det Vesttyske Skøyteforbundet.
Gunda Kleemann ble europamester foran Constanze Moser og Jacqueline Börner, alle fra Øst-Tyskland. Sovjetrussiske Ljudmila Filimonova ble i begynnelsen av mars 1989 tatt i en dopingtest hun avla under dette europamesterskapet.[1] Norge var representert ved Minna Nystedt som kom på 14.-plass i sammendraget, Else Ragni Yttredal (17.-plass) og Marie Tollefsen (20.-plass).
Program
Program | |
---|---|
lørdag 14. januar 1989 | søndag 15. januar 1989 |
500 meter damer 3 000 meter damer | 1 500 meter damer 5 000 meter damer |
Mesterskapsrekorder
Utdypende artikkel: Europamesterskapsrekorder på skøyter for damer
Distanse | Skøyteløper | Land | Tid | Bane | Dato |
---|---|---|---|---|---|
500 m | Valentina Lalenkova | Sovjetunionen | 40,73 | Kompleks Medeo | 14. jan 1984 |
1 500 m | Olga Plesjkova | Sovjetunionen | 2.04,98 | Kompleks Medeo | 15. jan 1984 |
3 000 m | Gabi Schönbrunn | Øst-Tyskland | 4.26,14 | Kompleks Medeo | 14. jan 1984 |
5 000 m | Andrea Ehrig | Øst-Tyskland | 7.31,45 | Furumo stadion | 12. jan 1986 |
Sammenlagt | Gabi Schönbrunn | Øst-Tyskland | 174.710 | Kompleks Medeo | 14./15. jan 1984 |
Medaljevinnere
- Sammenlagtmedaljer
Europamester og 1.-plass: | Poeng | 2.-plass: | Poeng | 3.-plass: | Poeng | |
Allround Damer | Gunda Kleemann Øst-Tyskland | 176.005 | Constanze Moser Øst-Tyskland | 177.161 | Jacqueline Börner Øst-Tyskland | 179.257 |
- Distansemedaljer
Distanse: | 1.-plass: | Tid | 2.-plass: | Tid | 3.-plass: | Tid |
500 m (lørdag) | Herma Meijer Nederland | 42,03 | Jacqueline Börner Øst-Tyskland | 42,41 | Constanze Moser Øst-Tyskland | 42,43 |
3 000 m (lørdag) | Gunda Kleemann Øst-Tyskland | 4.25,34 MR | Heike Schalling Øst-Tyskland | 4.28,54 | Constanze Moser Øst-Tyskland | 4.29,71 |
1 500 m (søndag) | Gunda Kleemann Øst-Tyskland | 2.08,71 | Constanze Moser Øst-Tyskland | 2.09,05 | Marieke Stam Nederland | 2.10,32 |
5 000 m (søndag) | Gunda Kleemann Øst-Tyskland | 7.40,29 | Constanze Moser Øst-Tyskland | 7.47,64 | Heike Schalling Øst-Tyskland | 7.47,80 |
Resultater
Sammenlagt
Damer (26 deltagere fra 12 nasjoner) | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass | Navn | Nasjon | 1. dag (14. jan.) | 2. dag (15. jan.) | Poeng | ||||||
500 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 3 000 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | ||||
Gull | Gunda Kleemann | Øst-Tyskland | 42,85 | 5= | 4.25,34 | 1 | 2.08,71 | 1 | 7.40,29 | 1 | 176.005 |
Sølv | Constanze Moser | Øst-Tyskland | 42,43 | 3 | 4.29,71 | 3 | 2.09,05 | 2 | 7.47,64 | 2 | 177.161 |
Bronse | Jacqueline Börner | Øst-Tyskland | 42,41 | 2 | 4.33,54 | 5 | 2.10,43 | 4 | 7.57,81 | 6 | 179.257 |
4. | Marieke Stam | Nederland | 42,85 | 5= | 4.37,73 | 8 | 2.10,32 | 3 | 7.55,64 | 5 | 180.142 |
5. | Yvonne van Gennip | Nederland | 43,43 | 11 | 4.32,78 | 4 | 2.11,66 | 5 | 7.53,73 | 4 | 180.152 |
6. | Heike Schalling | Øst-Tyskland | 44,50 | 16 | 4.28,54 | 2 | 2.13,86 | 9 | 7.47,80 | 3 | 180.656 |
7. | Irina Bogatova | Sovjetunionen | 42,59 | 4 | 4.38,03 | 9 | 2.11,99 | 6 | 8.13,49 | 13 | 182.273 |
8. | Ljudmila Titova | Sovjetunionen | 43,46 | 12 | 4.37,56 | 7 | 2.13,04 | 7 | 8.02,93 | 8 | 182.359 |
9. | Herma Meijer | Nederland | 42,03 | 1 | 4.42,04 | 13 | 2.14,83 | 13 | 8.06,38 | 11 | 182.617 |
10. | Petra Moolhuizen | Nederland | 44,56 | 19 | 4.33,69 | 6 | 2.14,71 | 11 | 7.58,59 | 7 | 182.937 |
11. | Jelena Lapuga | Sovjetunionen | 43,28 | 10 | 4.38,29 | 10 | 2.13,37 | 8 | 8.11,70 | 12 | 183.287 |
12. | Elena Belci | Italia | 43,98 | 14 | 4.39,36 | 11 | 2.15,20 | 14 | 8.05,80 | 10 | 184.186 |
DSQ | Ljudmila Filimonova[1] | Sovjetunionen | dsq | – | dsq | – | dsq | – | dsq | – | dsq |
13. | Emese Nemeth | Østerrike | 43,03 | 7 | 4.44,46 | 14 | 2.14,78 | 12 | 8.14,54 | 14 | 184.820 |
14. | Minna Nystedt | Norge | 44,55 | 18 | 4.40,72 | 12 | 2.18,27 | 18 | 8.05,04 | 9 | 185.930 |
15. | Petra Becker | Vest-Tyskland | 46,28 | 25 | 4.44,95 | 15 | 2.22,13 | 21 | 8.17,74 | 15 | 190.921 |
NC16. | Erwina Ryś-Ferens | Polen | 43,19 | 9 | 4.45,40 | 16 | 2.14,02 | 10 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 135.429 (13) | |
NC17. | Else Ragni Yttredal | Norge | 43,10 | 8 | 4.49,95 | 21 | 2.16,48 | 15 | 136.918 (15) | ||
NC18. | Jaana Kivipelto | Finland | 44,63 | 20 | 4.45,57 | 17 | 2.16,55 | 16 | 137.741 (17) | ||
NC19. | Jasmin Krohn | Sverige | 44,52 | 17 | 4.48,01 | 20 | 2.16,93 | 17 | 138.164 (18) | ||
NC20. | Marie Tollefsen | Norge | 45,14 | 21 | 4.46,35 | 19 | 2.20,28 | 19 | 139.625 (19) | ||
NC21. | Szilvia Szikora | Ungarn | 45,33 | 23 | 4.56,28 | 22 | 2.20,87 | 20 | 141.666 (21) | ||
NC22. | Elke Felicetti | Italia | 45,32 | 22 | 4.58,67 | 23 | 2.25,19 | 22 | 143.494 (22) | ||
NC23. | Ida Stárková | Tsjekkoslovakia | 45,59 | 24 | 5.02,56 | 24 | 2.26,04 | 23 | 144.696 (23) | ||
NC24. | Ewa Borkowska | Polen | 44,21 | 15 | 4.45,58 | 18 | 2.56,24 f | 24 | 150.552 (24) | ||
DNS2 | Anette Hammarin | Sverige | 43,67 | 13 | dns | – | 43,670 |
- MR = Mesterskapsrekord
- f = med fall
- dns = Did Not Start = ikke startet på gjeldende distanse
- DQ / DSQ = Disqualified = Diskvalifisert
- NCxx = ikke kvalifisert for siste distanse, 5 000 m.
15. januar, 1. dag
500 m
| 3000 m
|
16. januar, 2. dag
1500 m
| 5 000 m
|
Norsk støtteapparat
- Leder og trener for den norske troppen.
- Erik Vea (trener), Laila Andresen (lagleder).
Referanser
- ^ a b «IN BRIEF: Soviet Speedskater Fails Drug Test» (engelsk). Los Angeles Times. 8. mars 1989. Besøkt 19. september 2016.
Kilder
- (en) EM på skøyter 1989, kvinner – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- Norges Skøyteforbund Årbok 1988–1990 (1. april 1988 – 31. mars 1990) side 44 (løperrepresentasjon og ledere) og 125 (resultater).
Eksterne lenker
- (en) Resultater på ISU sine sider (ikke komplett, mangler Ljudmila Filimonova).
- Resultatoversikt på SpeedSkatingStats.com en nl. for damer
- (en) Medaljefordeling nasjonsvis og resultater på The-Sports.org (ikke komplett, mangler Ljudmila Filimonova og Anette Hammarin).
- «European Championships 1989 (Women)» (engelsk). SkateResults.com. Arkivert fra originalen 18. februar 2010. Besøkt 29. april 2012.
- v
- d
- r
- 1891: Hamburg
- 1892: Wien
- 1946: Trondheim Ø.
- 1893: Berlin
- 1894: Hamar
- 1895: Budapest
- 1896: Hamburg
- 1897: Amsterdam
- 1898: Helsingfors
- 1899: Davos
- 1900: Štrbské Pleso
- 1901: Trondheim
- 1902: Davos
- 1903: Kristiania
- 1904: Davos
- 1905: Stockholm
- 1906: Davos
- 1907: Davos
- 1908: Klagenfurt
- 1909: Budapest
- 1910: Viborg
- 1911: Hamar
- 1912: Stockholm
- 1913: St. Petersburg
- 1914: Berlin
- 1915–1921: Ikke arrangert
- 1922: Helsingfors
- 1923: Hamar
- 1924: Kristiania
- 1925: St. Moritz
- 1926: Chamonix
- 1927: Stockholm
- 1928: Oslo
- 1929: Davos
- 1930: Nidaros
- 1931: Stockholm
- 1932: Davos
- 1933: Viborg
- 1934: Hamar
- 1935: Helsingfors
- 1936: Oslo
- 1937: Davos
- 1938: Oslo
- 1939: Riga
- 1940–1945: Ikke arrangert
- 1947: Stockholm
- 1948: Hamar
- 1949: Davos
- 1950: Helsingfors
- 1951: Oslo
- 1952: Östersund
- 1953: Hamar
- 1954: Davos
- 1955: Falun
- 1956: Helsingfors
- 1957: Oslo
- 1958: Eskilstuna
- 1959: Göteborg
- 1960: Oslo
- 1961: Helsingfors
- 1962: Oslo
- 1963: Göteborg
- 1964: Oslo
- 1965: Göteborg
- 1966: Deventer
- 1967: Lahtis
- 1968: Oslo
- 1969: Inzell
- 1970: Innsbruck
- 1971: Heerenveen
- 1972: Davos
- 1973: Grenoble
- 1974: Eskilstuna
- 1975: Heerenveen
- 1976: Oslo
- 1977: Larvik
- 1978: Oslo
- 1979: Deventer
- 1980: Trondheim
- 1981: Deventer
- 1982: Oslo
- 1983: Den Haag
- 1984: Larvik
- 1985: Eskilstuna
- 1986: Oslo
- 1987: Trondheim
- 1988: Den Haag
- 1989: Göteborg
- 1970: Heerenveen
- 1971: Leningrad
- 1972: Inzell
- 1973: Brandbu
- 1974: Alma-Ata
- 1975–1980: Ikke arrangert
- 1981: Heerenveen
- 1982: Heerenveen
- 1983: Heerenveen
- 1984: Alma-Ata
- 1985: Groningen
- 1986: Geithus
- 1987: Groningen
- 1988: Kongsberg
- 1989: Vest-Berlin
- 1990: Heerenveen
- 1991: Sarajevo
- 1992: Heerenveen
- 1993: Heerenveen
- 1994: Hamar V.
- 1995: Heerenveen
- 1996: Heerenveen
- 1997: Heerenveen
- 1998: Helsingfors
- 1999: Heerenveen
- 2000: Hamar V.
- 2001: Baselga di Pinè
- 2002: Erfurt
- 2003: Heerenveen
- 2004: Heerenveen
- 2005: Heerenveen
- 2006: Hamar V.
- 2007: Collalbo
- 2008: Kolomna
- 2009: Heerenveen
- 2010: Hamar V.
- 2011: Collalbo
- 2012: Budapest
- 2013: Heerenveen
- 2014: Hamar V.
- 2015: Tsjeljabinsk
- 2016: Minsk
- 2017: Heerenveen
- 2019: Collalbo
- 2021: Heerenveen
- 2023: Hamar V.
- 2025: Heerenveen
- 2027: Heerenveen
- 2018: Kolomna
- 2020: Heerenveen
- 2022: Heerenveen
- 2024:
KolomnaFlyttet til Heerenveen - 2026: Zakopane