EM på skøyter 2001
EM på skøyter 2001 | |||
---|---|---|---|
Miola di Pinè med skøytebanen Ice Rink Pinè. Foto: Lollomiola | |||
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Hurtigløp på skøyter | ||
Arrangør | International Skating Union | ||
Vertsby | Baselga di Pinè | ||
Vertsland | Italia | ||
Arena(er) | Ice Rink Pinè | ||
Dato | 12.–14. januar 2001 | ||
Deltakere | 23 kvinner fra 12 nasjoner 31 menn fra 17 nasjoner | ||
Øvelser | Allround : Liten firkamp (kvinner) Allround : Stor firkamp (menn) | ||
Medaljeoversikt | |||
01 | Gunda Niemann-Stirnemann Dmitrij Sjepel | ||
02 | Claudia Pechstein Bart Veldkamp | ||
03 | Wieteke Cramer Ids Postma | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Hamar 2000 – Erfurt 2002 |
EM på skøyter 2001 ble avholdt den 12., 13. og 14. januar 2001 på Ice Rink Pinè i Baselga di Pinè, Italia.
Tittelforsvarer for kvinner fra året før på Hamar var Anni Friesinger og for menn Rintje Ritsma.
Tyske Gunda Niemann-Stirnemann og russiske Dmitrij Sjepel ble kåret til europamestere.
Program
Program | ||
---|---|---|
Fredag 12. januar 2001 | Lørdag 13. januar 2001 | Søndag 14. januar 2001 |
0 500 meter menn 0 500 meter kvinner 5 000 meter menn | 1 500 meter kvinner 1 500 meter menn 3 000 meter kvinner | 05 000 meter kvinner 10 000 meter menn |
Kvinner
Medaljer
- Sammenlagtmedaljer
Europamester og 1.-plass: | Poeng | 2.-plass: | Poeng | 3.-plass: | Poeng | |
Allround kvinner | Gunda Niemann-Stirnemann Tyskland | 166.136 | Claudia Pechstein Tyskland | 167.026 | Wieteke Cramer Nederland | 169.525 |
- Distansemedaljer
Distanse og dag: | Distansevinner og 1.-plass: | Tid | 2.-plass: | Tid | 3.-plass: | Tid |
500 meter fredag | Claudia Pechstein Tyskland | 39,88 | Chiara Simionato Italia | 40,10 | Barbara de Loor Nederland | 40,11 |
1 500 meter lørdag | Renate Groenewold Nederland | 2.00,26 | Claudia Pechstein Tyskland | 2.01,02 | Gunda Niemann-Stirnemann Tyskland | 2.01,40 |
3 000 meter lørdag | Gunda Niemann-Stirnemann Tyskland | 4.08,54 | Renate Groenewold Nederland | 4.15,80 | Claudia Pechstein Tyskland | 4.16,44 |
5 000 meter søndag | Gunda Niemann-Stirnemann Tyskland | 7.05,67 | Claudia Pechstein Tyskland | 7.20,66 | Wieteke Cramer Nederland | 7.23,61 |
Sammenlagt
Tall bak navn er antall deltagelser i mesterskapet. Tall bak tid er plassering.
Kvinner (23 deltagere fra 12 nasjoner) | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass | Navn | Land | 1. dag (12. jan.) | 2. dag (13. jan.) | 3. dag (14. jan.) | Poeng | ||||||
500 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 3 000 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | |||||
01 Gull | Gunda Niemann-Stirnemann (13) | Tyskland | 41,68 | 15 | 2.01,40 | 3 | 4.08,54 | 1 | 7.05,67 | 1 | 166.136 | |
02 Sølv | Claudia Pechstein (9) | Tyskland | 39,88 | 1 | 2.01,02 | 2 | 4.16,44 | 3 | 7.20,66 | 2 | 167.026 | |
03 Bronse | Wieteke Cramer | Nederland | 40,65 | 8= | 2.02,77 | 5 | 4.21,55 | 5 | 7.23,61 | 3 | 169.525 | |
4 | Barbara de Loor (5) | Nederland | 40,11 | 3 | 2.03,62 | 9 | 4.25,52 | 10 | 7.30,94 | 4 | 170.663 | |
5 | Daniela Anschütz (3) | Tyskland | 40,76 | 10 | 2.03,66 | 10 | 4.23,68 | 6 | 7.38,52 | 5 | 171.778 | |
6 | Annamarie Thomas (7) | Nederland | 40,40 | 7 | 2.02,84 | 6 | 4.25,33 | 9 | 7.44,39 | 8 | 172.006 | |
7 | Natalya Polozkova-Kozlova (5) | Russland | 40,65 f | 8= | 2.03,26 | 8 | 4.24,06 | 7 | 7.48,32 | 10 | 172.578 | |
8 | Emese Hunyady (16) | Østerrike | 40,32 | 5 | 2.02,97 | 7 | 4.29,52 | 12 | 7.47,51 | 9 | 172.981 | |
9 | Varvara Barysjeva (3) | Russland | 40,36 | 6 | 2.01,46 | 4 | 4.20,31 | 4 | 8.09,93 f | 15 | 173.224 | |
10 | Svetlana Vysokova (2) | Russland | 41,49 | 14 | 2.05,17 | 11 | 4.25,04 | 8 | 7.38,58 | 6 | 173.244 | |
11 | Emese Dörfler-Antal (8) | Østerrike | 40,98 | 11 | 2.07,94 | 14 | 4.27,45 | 11 | 7.51,19 | 12 | 175.320 | |
12 | Chiara Simionato (4) | Italia | 40,10 | 2 | 2.07,80 | 13 | 4.39,17 | 19 | 8.03,45 | 14 | 177.573 | |
13 | Daniela Oltéan (3) | Romania | 42,75 | 18 | 2.08,03 | 16 | 4.33,14 | 15 | 7.48,51 | 11 | 177.800 | |
14 | Svetlana Tsjepelnikova (3) | Belarus | 41,96 | 16 | 2.08,56 | 18 | 4.32,22 | 13 | 7.57,04 | 13 | 177.887 | |
15 | Andrea Jakab (2) | Romania | 43,54 | 21 | 2.08,84 | 19 | 4.32,34 | 14 | 7.43,13 | 7 | 178.189 | |
DSQ4 | Krisztina Egyed (5) | Ungarn | 41,28 | 13 | 2.07,24 | 12 | 4.37,63 | 18 | dsq (8.17,01) | – | 129.964 | |
NC17 | Annette Bjelkevik | Norge | 41,05 | 12 | 2.08,37 | 17 | 4.44,89 | 20 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 131.321 | ||
NC18 | Joanna Gąsienica | Polen | 42,32 | 17 | 2.10,50 | 20 | 4.36,00 | 17 | 131.820 | |||
NC19 | Jelena Miagkikh (3) | Ukraina | 43,10 | 19 | 2.11,84 | 21 | 4.46,94 | 21 | 134.869 | |||
NC20 | Katarzyna Wójcicka (3) | Polen | 59,87 f | 22 | 2.07,97 | 15 | 4.35,67 | 16 | 148.471 | |||
DSQ1 | Renate Groenewold (3) | Nederland | dsq (40,53) | – | 2.00,26 | 1 | 4.15,80 | 2 | 82.719 | |||
DNS3 | Johanna Laine (2) | Finland | 43,29 | 20 | 2.15,12 | 22 | dns | – | 88.330 | |||
DNS2 | Anni Friesinger (3) | Tyskland | 40,27 | 4 | dns | – | 40.270 |
- f = med fall
- NCxx = ikke kvalifisert til 5 000 m
- DNF = fullførte ikke
- DNS = startet ikke
- DSQ = diskvalifisert
Menn
Medaljer
- Sammenlagtmedaljer
Europamester og 1.-plass: | Poeng | 2.-plass: | Poeng | 3.-plass: | Poeng | |
Allround Menn | Dmitrij Sjepel Russland | 156.167 | Bart Veldkamp Belgia | 156.224 | Ids Postma Nederland | 156.410 |
- Distansemedaljer
Distanse og dag: | Distansevinner og 1.-plass: | Tid | 2.-plass: | Tid | 3.-plass: | Tid |
500 meter fredag | Ids Postma Nederland | 36,95 | Risto Rosendahl Finland | 36,96 | 0 Ikke utdelt, 0 delt 2.-plass. | |
Mark Tuitert Nederland | 36,96 | |||||
5 000 meter fredag | Bart Veldkamp Belgia | 6.33,65 | Mark Tuitert Nederland | 6.37,55 | Dmitrij Sjepel Russland | 6.38,58 |
1 500 meter lørdag | Dmitrij Sjepel Russland | 1.49,42 | Aleksandr Kibalko Russland | 1.49,98 | Cédric Kuentz Frankrike | 1.50,27 |
10 000 meter søndag | Bart Veldkamp Belgia | 13.38,72 | Vadim Sajutin Russland | 14.02,70 | Frank Dittrich Tyskland | 14.03,47 |
Sammenlagt
Tall bak tid er plassering.
Menn (31 deltagere fra 17 nasjoner) | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass | Navn | Land | 1. dag (12. jan.) | 2. dag (13. jan.) | 3. dag (14. jan.) | Poeng | ||||||
500 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 10 000 m | Pl. | |||||
01 Gull | Dmitrij Sjepel | Russland | 37,42 | 9 | 6.38,58 | 3 | 1.49,42 | 1 | 14.08,32 | 5 | 156.167 | |
02 Sølv | Bart Veldkamp | Belgia | 38,50 | 22 | 6.33,65 | 1 | 1.52,27 | 6 | 13.38,72 | 1 | 156.224 | |
03 Bronse | Ids Postma | Nederland | 36,95 | 1 | 6.39,30 | 4 | 1.51,13 | 4 | 14.09,74 | 7 | 156.410 | |
4 | Jochem Uytdehaage | Nederland | 37,30 | 6 | 6.41,78 | 7 | 1.51,81 | 5 | 14.04,96 | 4 | 156.996 | |
5 | Aleksandr Kibalko | Russland | 37,00 | 4 | 6.47,99 | 13 | 1.49,98 | 2 | 14.16,63 | 9 | 157.290 | |
6 | Roberto Sighel | Italia | 37,68 | 15 | 6.40,23 | 6 | 1.53,61 | 14 | 14.09,32 | 6 | 158.039 | |
7 | Vadim Sajutin | Russland | 38,13 | 18 | 6.41,83 | 8 | 1.52,91 | 9 | 14.02,70 | 2 | 158.084 | |
8 | Cédric Kuentz | Frankrike | 37,46 | 10 | 6.46,72 | 12 | 1.50,27 | 3 | 14.40,47 f | 14 | 158.911 | |
9 | Jelmer Beulenkamp | Nederland | 37,32 | 8 | 6.48,55 | 14 | 1.52,87 | 8 | 14.37,36 | 13 | 159.666 | |
10 | Jan Friesinger | Tyskland | 37,48 | 12 | 6.51,59 | 20 | 1.52,99 | 10 | 14.28,30 | 12 | 159.717 | |
11 | Christian Breuer | Tyskland | 37,67 | 14 | 6.51,31 | 18 | 1.53,10 | 11 | 14.27,57 | 10 | 159.879 | |
12 | Frank Dittrich | Tyskland | 38,96 | 28 | 6.44,41 | 10 | 1.56,69 | 24 | 14.03,47 | 3 | 160.470 | |
13 | Stian Bjørge | Norge | 38,71 | 26 | 6.43,08 | 9 | 1.55,67 | 22 | 14.28,01 | 11 | 160.974 | |
14 | Eskil Ervik | Norge | 38,06 | 17 | 6.48,68 | 15 | 1.53,65 | 15 | 14.51,63 | 15 | 161.392 | |
15 | Martin Feigenwinter | Sveits | 40,73 | 31 | 6.46,22 | 11 | 1.56,88 | 25 | 14.13,87 | 8 | 163.005 | |
DNF4 | Paweł Zygmunt | Polen | 37,97 | 16 | 6.39,56 | 5 | 2.13,19 f | 29 | dnf | 16 | 122.322 | |
NC17 | Petter Andersen | Norge | 37,02 | 5 | 7.05,46 | 27 | 1.52,45 | 7 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 117.049 | ||
NC18 | Marnix ten Kortenaar | Østerrike | 38,19 | 21 | 6.50,44 | 17 | 1.53,75 | 16 | 117.150 | |||
NC19 | Vesa Rosendahl | Finland | 37,62 | 13 | 7.01,24 | 25 | 1.53,16 | 13 | 117.464 | |||
NC20 | Risto Rosendahl | Finland | 36,96 | 2= | 7.08,99 | 28 | 1.53,13 | 12 | 117.569 | |||
NC21 | Sebastian Falk | Sverige | 38,52 | 23 | 6.54,33 | 21 | 1.54,20 | 18 | 118.019 | |||
NC22 | Zsolt Baló | Ungarn | 37,30 | 6 | 7.13,93 | 29 | 1.54,08 | 17 | 118.719 | |||
NC23 | Johan Röjler | Sverige | 38,63 | 24 | 6.58,92 | 23 | 1.55,20 | 20 | 118.922 | |||
NC24 | Vitalij Novitsjenko | Belarus | 38,15 | 19 | 7.01,39 | 26 | 1.56,31 | 23 | 119.059 | |||
NC25 | Maurizio De Monte | Italia | 38,69 | 25 | 6.58,34 | 22 | 1.55,64 | 21 | 119.070 | |||
NC26 | Andrij Fomin | Ukraina | 38,18 | 20 | 7.00,48 | 24 | 1.57,01 | 26 | 119.231 | |||
NC27 | Erik Bouwman | Tsjekkia | 37,47 | 11 | 7.20,81 | 30 | 1.54,34 | 19 | 119.664 | |||
NC28 | Jaromir Radke | Polen | 40,09 | 30 | 6.51,57 | 19 | 1.57,27 | 27 | 120.337 | |||
NC29 | Marius Băcilă | Romania | 39,90 | 29 | 7.22,12 | 31 | 2.01,35 | 28 | 124.562 | |||
NC30 | Lasse Sætre | Norge | 38,92 | 27 | 6.48,78 | 16 | 2.24,84 f | 30 | 128.078 | |||
DNF3 | Mark Tuitert | Nederland | 36,96 | 2= | 6.37,55 | 2 | dnf | 31 | 76.715 |
- * = med fall
- NCxx = ikke kvalifisert til 10 000 m
- DNF = fullførte ikke
- DNS = startet ikke
- DSQ = diskvalifisert
Eksterne lenker
- (en) EM på skøyter 2001 for kvinner – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) EM på skøyter 2001 for menn – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- Resultatoversikt på SpeedSkatingStats.com en nl for EM på skøyter 2001 for kvinner.
- Resultatoversikt på SpeedSkatingStats.com en nl for EM på skøyter 2001 for menn.
- (en) Resultater på www.ISU.html.infostradasports.com sine sider
- v
- d
- r
0 EM på skøyter 0
- 1891: Hamburg
- 1892: Wien
- 1946: Trondheim Ø.
- 1893: Berlin
- 1894: Hamar
- 1895: Budapest
- 1896: Hamburg
- 1897: Amsterdam
- 1898: Helsingfors
- 1899: Davos
- 1900: Štrbské Pleso
- 1901: Trondheim
- 1902: Davos
- 1903: Kristiania
- 1904: Davos
- 1905: Stockholm
- 1906: Davos
- 1907: Davos
- 1908: Klagenfurt
- 1909: Budapest
- 1910: Viborg
- 1911: Hamar
- 1912: Stockholm
- 1913: St. Petersburg
- 1914: Berlin
- 1915–1921: Ikke arrangert
- 1922: Helsingfors
- 1923: Hamar
- 1924: Kristiania
- 1925: St. Moritz
- 1926: Chamonix
- 1927: Stockholm
- 1928: Oslo
- 1929: Davos
- 1930: Nidaros
- 1931: Stockholm
- 1932: Davos
- 1933: Viborg
- 1934: Hamar
- 1935: Helsingfors
- 1936: Oslo
- 1937: Davos
- 1938: Oslo
- 1939: Riga
- 1940–1945: Ikke arrangert
- 1947: Stockholm
- 1948: Hamar
- 1949: Davos
- 1950: Helsingfors
- 1951: Oslo
- 1952: Östersund
- 1953: Hamar
- 1954: Davos
- 1955: Falun
- 1956: Helsingfors
- 1957: Oslo
- 1958: Eskilstuna
- 1959: Göteborg
- 1960: Oslo
- 1961: Helsingfors
- 1962: Oslo
- 1963: Göteborg
- 1964: Oslo
- 1965: Göteborg
- 1966: Deventer
- 1967: Lahtis
- 1968: Oslo
- 1969: Inzell
- 1970: Innsbruck
- 1971: Heerenveen
- 1972: Davos
- 1973: Grenoble
- 1974: Eskilstuna
- 1975: Heerenveen
- 1976: Oslo
- 1977: Larvik
- 1978: Oslo
- 1979: Deventer
- 1980: Trondheim
- 1981: Deventer
- 1982: Oslo
- 1983: Den Haag
- 1984: Larvik
- 1985: Eskilstuna
- 1986: Oslo
- 1987: Trondheim
- 1988: Den Haag
- 1989: Göteborg
- 1970: Heerenveen
- 1971: Leningrad
- 1972: Inzell
- 1973: Brandbu
- 1974: Alma-Ata
- 1975–1980: Ikke arrangert
- 1981: Heerenveen
- 1982: Heerenveen
- 1983: Heerenveen
- 1984: Alma-Ata
- 1985: Groningen
- 1986: Geithus
- 1987: Groningen
- 1988: Kongsberg
- 1989: Vest-Berlin
- 1990: Heerenveen
- 1991: Sarajevo
- 1992: Heerenveen
- 1993: Heerenveen
- 1994: Hamar V.
- 1995: Heerenveen
- 1996: Heerenveen
- 1997: Heerenveen
- 1998: Helsingfors
- 1999: Heerenveen
- 2000: Hamar V.
- 2001: Baselga di Pinè
- 2002: Erfurt
- 2003: Heerenveen
- 2004: Heerenveen
- 2005: Heerenveen
- 2006: Hamar V.
- 2007: Collalbo
- 2008: Kolomna
- 2009: Heerenveen
- 2010: Hamar V.
- 2011: Collalbo
- 2012: Budapest
- 2013: Heerenveen
- 2014: Hamar V.
- 2015: Tsjeljabinsk
- 2016: Minsk
- 2017: Heerenveen
- 2019: Collalbo
- 2021: Heerenveen
- 2023: Hamar V.
- 2025: Heerenveen
- 2027: Heerenveen
- 2018: Kolomna
- 2020: Heerenveen
- 2022: Heerenveen
- 2024:
KolomnaFlyttet til Heerenveen - 2026: Zakopane
Europamesterskapsrekorder: Kvinner · Menn
Autoritetsdata