EM på skøyter 1999
EM på skøyter 1999 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Hurtigløp på skøyter | ||
Arrangør | International Skating Union | ||
Vertsby | Heerenveen | ||
Vertsland | Nederland | ||
Arena(er) | Thialf stadion | ||
Dato | 8.–10. januar 1999 | ||
Deltakere | 27 kvinner fra 13 nasjoner 28 menn fra 14 nasjoner | ||
Øvelser | Allround : Liten firkamp (kvinner) Allround : Stor firkamp (menn) | ||
Medaljeoversikt | |||
01 | Tonny de Jong Rintje Ritsma | ||
02 | Claudia Pechstein Roberto Sighel | ||
03 | Annamarie Thomas Dmitrij Sjepel | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Helsingfors 1998 – Hamar 2000 |
EM på skøyter 1999 ble avholdt den 8., 9. og 10. januar 1999 i Thialf ishall i Heerenveen, Nederland.
Tittelforsvarer for damer fra året før i Helsingfors var Claudia Pechstein og for herrer Rintje Ritsma.
Nederlenderne Tonny de Jong og Rintje Ritsma ble kåret til europamestere.
Program
Program | ||
---|---|---|
Fredag 8. januar | Lørdag 9. januar | Søndag 10. januar |
0 500 meter menn 0 500 meter kvinner 5 000 meter menn | 1 500 meter kvinner 1 500 meter menn 3 000 meter kvinner | 05 000 meter kvinner 10 000 meter menn |
Kvinner
Medaljer
- Sammenlagtmedaljer
Europamester og 1.-plass: | Poeng | 2.-plass: | Poeng | 3.-plass: | Poeng | |
Allround kvinner | Tonny de Jong Nederland | 163.497 | Claudia Pechstein Tyskland | 164.439 | Annamarie Thomas Nederland | 164.897 |
- Distansemedaljer
Distanse og dag: | Distansevinner og 1.-plass: | Tid | 2.-plass: | Tid | 3.-plass: | Tid |
500 meter fredag | Tonny de Jong Nederland | 39,50 | Annamarie Thomas Nederland | 39,62 | Emese Hunyady Østerrike | 39,96 |
1 500 meter lørdag | Annamarie Thomas Tyskland | 1.58,37 | Tonny de Jong Nederland | 1.59,41 | Claudia Pechstein Tyskland | 2.00,18 |
3 000 meter lørdag | Gunda Niemann Tyskland | 4.08,40 | Tonny de Jong Nederland | 4.08,70 | Claudia Pechstein Tyskland | 4.09,66 |
5 000 meter søndag | Gunda Niemann Tyskland | 7.03,35 | Claudia Pechstein Tyskland | 7.06,09 | Tonny de Jong Nederland | 7.07,44 |
Sammenlagt
Tall bak navn er antall deltagelser i mesterskapet. Tall bak tid er plassering.
Kvinner (27 deltagere fra 13 nasjoner) | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass | Navn | Land | 1. dag (8. jan.) | 2. dag (9. jan.) | 3. dag (10. jan.) | Poeng | ||||||
500 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 3 000 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | |||||
01 Gull | Tonny de Jong (6) | Nederland | 39,50 | 1 | 1.59,41 | 2 | 4.08,70 | 2 | 7.07,44 | 3 | 163.497 | |
02 Sølv | Claudia Pechstein (7) | Tyskland | 40,16 | 5 | 2.00,18 | 3 | 4.09,66 | 3 | 7.06,09 | 2 | 164.439 | |
03 Bronse | Annamarie Thomas (5) | Nederland | 39,62 | 2 | 1.58,37 | 1 | 4.11,70 | 4 | 7.18,71 | 6 | 164.897 | |
4 | Gunda Niemann (11) | Tyskland | 41,16 | 12 | 2.01,21 | 5 | 4.08,40 | 1 | 7.03,35 | 1 | 165.298 | |
5 | Barbara de Loor (4) | Nederland | 41,20 | 13 | 2.01,86 | 6 | 4.13,15 | 5 | 7.07,49 | 4 | 166.760 | |
6 | Emese Hunyady (14) | Østerrike | 39,96 | 3 | 2.01,07 | 4 | 4.17,98 | 8 | 7.22,69 | 7 | 167.581 | |
7 | Renate Groenewold | Nederland | 42,09 | 19 | 2.02,47 | 7 | 4.13,61 | 6 | 7.17,76 | 5 | 168.957 | |
8 | Varvara Barysjeva | Russland | 40,38 | 7 | 2.03,27 | 10 | 4.17,26 | 7 | 7.28,61 | 10 | 169.207 | |
9 | Daniela Anschütz | Tyskland | 41,25 | 14 | 2.02,88 | 9 | 4.19,71 | 9 | 7.25,97 | 8 | 170.092 | |
10 | Natalja Polozkova (3) | Russland | 40,25 | 6 | 2.03,51 | 11 | 4.22,67 | 12 | 7.32,92 | 11 | 170.490 | |
11 | Ulrike Adeberg (6) | Tyskland | 41,92 | 17 | 2.02,76 | 8 | 4.20,33 | 10 | 7.27,51 | 9 | 170.979 | |
12 | Emese Dörfler-Antal (7) | Østerrike | 41,03 | 11 | 2.04,01 | 12 | 4.23,36 | 13 | 7.36,71 | 12 | 171.930 | |
13 | Anette Tønsberg (9) | Norge | 41,28 | 15 | 2.05,00 | 15 | 4.21,22 | 11 | 7.37,93 | 13 | 172.275 | |
14 | Anna Saveljeva | Russland | 40,68 | 8 | 2.04,03 | 13 | 4.25,76 | 14 | 7.42,16 | 15 | 172.532 | |
15 | Krisztina Egyed (3) | Ungarn | 40,96 | 10 | 2.04,81 | 14 | 4.25,89 | 15 | 7.40,27 | 14 | 172.905 | |
16 | Outi Aunula (6) | Finland | 44,02 | 24 | 2.09,52 | 21 | 4.31,47 | 16 | 7.50,95 | 16 | 179.533 | |
NC17 | Cerasela Hordobeţiu (7) | Romania | 41,35 | 16 | 2.07,62 | 18 | 4.32,17 | 18 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 129.251 | ||
NC18 | Anzjelika Kotjuga | Belarus | 40,09 | 4 | 2.07,87 | 19 | 4.40,79 | 25 | 129.511 | |||
NC19 | Katarzyna Wójcicka | Polen | 42,02 | 18 | 2.07,43 | 17 | 4.31,59 | 17 | 129.761 | |||
NC20 | Johanna Laine | Finland | 43,10 | 22 | 2.09,78 | 22 | 4.33,78 | 21 | 131.990 | |||
NC21 | Ilonda Lūse (5) | Latvia | 42,71 | 20 | 2.10,89 | 24 | 4.34,60 | 22 | 132.106 | |||
NC22 | Anne Therese Tveter | Norge | 42,88 | 21 | 2.12,11 | 26 | 4.33,11 | 20 | 132.434 | |||
NC23 | Daniela Oltean | Romania | 43,86 | 23 | 2.09,99 | 23 | 4.32,45 | 19 | 132.598 | |||
NC24 | Jana Rejhonová (2) | Tsjekkia | 44,93 | 25 | 2.11,38 | 25 | 4.34,87 | 23 | 134.534 | |||
NC25 | Jelena Mjagkikh | Ukraina | 44,98 | 26 | 2.16,52 | 27 | 4.42,14 | 26 | 137.509 | |||
NC26 | Svetlana Tsjepelnikova (2) | Belarus | 60,35 f | 27 | 2.09,15 | 20 | 4.36,70 | 24 | 149.516 | |||
DNS3 | Ellen Kathrine Lie | Norge | 40,77 | 9 | 2.06,95 | 16 | dns | – | 83.086 |
- f = med fall
- NCxx = ikke kvalifisert til 5 000 m
- DNF = fullførte ikke
- DNS = startet ikke
- DSQ = diskvalifisert
Menn
Medaljer
- Sammenlagtmedaljer
Europamester og 1.-plass: | Poeng | 2.-plass: | Poeng | 3.-plass: | Poeng | |
Allround menn | Rintje Ritsma Nederland | 154.612 | Roberto Sighel Italia | 156.127 | Dmitrij Sjepel Russland | 156.134 |
- Distansemedaljer
Distanse og dag: | Distansevinner og 1.-plass: | Tid | 2.-plass: | Tid | 3.-plass: | Tid |
500 meter fredag | Rintje Ritsma Nederland | 36,74 | Christian Breuer Tyskland | 36,89 | Martin Hersman Nederland | 37,32 |
5 000 meter fredag | Eskil Ervik Norge | 6.32,55 | Bart Veldkamp Belgia | 6.35,43 | Rintje Ritsma Nederland | 6.36,33 |
1 500 meter lørdag | Rintje Ritsma Nederland | 1.49,18 | Ådne Søndrål Norge | 1.50,08 | Ids Postma Nederland | 1.50,36 |
10 000 meter søndag | Bart Veldkamp Belgia | 13.29,81 | Frank Dittrich Tyskland | 13.38,71 | Brigt Rykkje Norge | 13.40,89 |
Sammenlagt
Tall bak tid er plassering.
Menn (28 deltagere fra 14 nasjoner) | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass | Navn | Land | 1. dag (8. jan.) | 2. dag (9. jan.) | 3. dag (10. jan.) | Poeng | ||||||
500 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 10 000 m | Pl. | |||||
01 Gull | Rintje Ritsma | Nederland | 36,74 | 1 | 6.36,33 | 3 | 1.49,18 | 1 | 13.56,93 | 9 | 154.612 | |
02 Sølv | Roberto Sighel | Italia | 37,64 | 6 | 6.39,57 | 7 | 1.51,20 | 8 | 13.49,29 | 6 | 156.127 | |
03 Bronse | Dmitrij Sjepel | Russland | 37,52 | 4 | 6.39,68 | 8 | 1.50,64 | 4 | 13.55,33 | 8 | 156.134 | |
4 | Bart Veldkamp | Belgia | 38,53 | 14= | 6.35,43 | 2 | 1.52,92 | 13 | 13.29,81 | 1 | 156.203 | |
5 | Vadim Sajutin | Russland | 38,08 | 12 | 6.37,94 | 5 | 1.51,58 | 10 | 13.47,50 | 5 | 156.442 | |
6 | Martin Hersman | Nederland | 37,32 | 3 | 6.40,23 | 10 | 1.51,03 | 5 | 14.10,35 | 12 | 156.87 | |
7 | Christian Breuer | Tyskland | 36,89 | 2 | 6.43,45 | 13 | 1.51,06 | 7 | 14.12,34 | 14 | 156.872 | |
8 | Frank Dittrich | Tyskland | 38,82 | 19 | 6.38,27 | 6 | 1.54,20 | 18 | 13.38,71 | 2 | 157.648 | |
9 | Eskil Ervik | Norge | 38,53 | 14= | 6.32,55 | 1 | 1.52,05 | 12 | 14.11,42 f | 13 | 157.706 | |
10 | Kjell Storelid | Norge | 39,05 | 21 | 6.37,72 | 4 | 1.53,30 | 14 | 13.45,41 | 4 | 157.858 | |
11 | Stefano Donagrandi | Italia | 37,67 | 7 | 6.47,51 | 16 | 1.51,80 | 11 | 14.09,25 | 11 | 158.149 | |
12 | Marnix ten Kortenaar | Østerrike | 38,73 | 17 | 6.41,29 | 11 | 1.53,48 | 15 | 13.58,47 | 10 | 158.608 | |
13 | Maurizio De Monte | Italia | 37,85 | 8 | 6.46,10 | 14 | 1.51,54 | 9 | 14.19,66 | 15 | 158.623 | |
14 | Brigt Rykkje | Norge | 39,27 | 22 | 6.39,69 | 9 | 1.55,17 | 23 | 13.40,89 | 3 | 158.673 | |
15 | Gianni Romme | Nederland | 38,68 | 16 | 6.41,83 | 12 | 1.54,61 | 20 | 13.52,69 | 7 | 158.700 | |
16 | Cédric Kuentz | Frankrike | 37,60 | 5 | 6.54,83 | 19 | 1.51,05 | 6 | 14.45,14 | 16 | 160.356 | |
NC17 | Paweł Zygmunt | Polen | 37,95 | 10 | 6.55,10 | 20 | 1.54,37 | 19 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 117.583 | ||
NC18 | Ivan Djakov | Russland | 37,92 | 9 | 7.04,83 | 23 | 1.53,70 | 16 | 118.303 | |||
NC19 | Sebastian Falk | Sverige | 38,76 | 18 | 6.54,73 | 18 | 1.54,88 | 21 | 118.526 | |||
NC20 | Risto Rosendahl | Finland | 38,05 | 11 | 7.10,64 | 25 | 1.54,08 | 17 | 119.140 | |||
NC21 | Cédric Michaud | Frankrike | 38,87 | 20 | 6.59,23 | 21 | 1.55,11 | 22 | 119.163 | |||
NC22 | Vitalij Novitsjenko | Belarus | 38,12 | 13 | 6.59,27 | 22 | 1.57,65 | 25 | 119.263 | |||
NC23 | Stefan Lechner | Østerrike | 39,37 | 23 | 7.08,26 | 24 | 1.57,98 | 26 | 121.522 | |||
NC24 | Martin Holoubek | Tsjekkia | 40,13 | 24 | 7.10,72 | 26 | 1.59,99 | 27 | 123.198 | |||
NC25 | Ids Postma | Nederland | 54,43 f | 26 | 6.47,05 | 15 | 1.50,36 | 3 | 131.921 | |||
DSQ1 | Ådne Søndrål | Norge | dsq | – | 6.48,43 | 17 | 1.50,08 | 2 | 77.536 | |||
DNF1 | Andrij Fomin | Ukraina | dnf f | 27 | 7.11,42 | 27 | 1.57,55 | 24 | 82.325 | |||
DNS3 | Jaromir Radke | Polen | 40,43 | 25 | dnf f | 28 | dns | – | 40.430 |
- f = med fall
- NCxx = ikke kvalifisert til 10 000 m
- DNF = fullførte ikke
- DNS = startet ikke
- DSQ = diskvalifisert
Eksterne lenker
- (en) EM på skøyter 1999 for kvinner – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) EM på skøyter 1999 for menn – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- Resultatoversikt på SpeedSkatingStats.com en nl for EM på skøyter 1999 for kvinner.
- Resultatoversikt på SpeedSkatingStats.com en nl for EM på skøyter 1999 for menn.
- (en) Resultater på www.ISU.html.infostradasports.com sine sider
- v
- d
- r
0 EM på skøyter 0
- 1891: Hamburg
- 1892: Wien
- 1946: Trondheim Ø.
- 1893: Berlin
- 1894: Hamar
- 1895: Budapest
- 1896: Hamburg
- 1897: Amsterdam
- 1898: Helsingfors
- 1899: Davos
- 1900: Štrbské Pleso
- 1901: Trondheim
- 1902: Davos
- 1903: Kristiania
- 1904: Davos
- 1905: Stockholm
- 1906: Davos
- 1907: Davos
- 1908: Klagenfurt
- 1909: Budapest
- 1910: Viborg
- 1911: Hamar
- 1912: Stockholm
- 1913: St. Petersburg
- 1914: Berlin
- 1915–1921: Ikke arrangert
- 1922: Helsingfors
- 1923: Hamar
- 1924: Kristiania
- 1925: St. Moritz
- 1926: Chamonix
- 1927: Stockholm
- 1928: Oslo
- 1929: Davos
- 1930: Nidaros
- 1931: Stockholm
- 1932: Davos
- 1933: Viborg
- 1934: Hamar
- 1935: Helsingfors
- 1936: Oslo
- 1937: Davos
- 1938: Oslo
- 1939: Riga
- 1940–1945: Ikke arrangert
- 1947: Stockholm
- 1948: Hamar
- 1949: Davos
- 1950: Helsingfors
- 1951: Oslo
- 1952: Östersund
- 1953: Hamar
- 1954: Davos
- 1955: Falun
- 1956: Helsingfors
- 1957: Oslo
- 1958: Eskilstuna
- 1959: Göteborg
- 1960: Oslo
- 1961: Helsingfors
- 1962: Oslo
- 1963: Göteborg
- 1964: Oslo
- 1965: Göteborg
- 1966: Deventer
- 1967: Lahtis
- 1968: Oslo
- 1969: Inzell
- 1970: Innsbruck
- 1971: Heerenveen
- 1972: Davos
- 1973: Grenoble
- 1974: Eskilstuna
- 1975: Heerenveen
- 1976: Oslo
- 1977: Larvik
- 1978: Oslo
- 1979: Deventer
- 1980: Trondheim
- 1981: Deventer
- 1982: Oslo
- 1983: Den Haag
- 1984: Larvik
- 1985: Eskilstuna
- 1986: Oslo
- 1987: Trondheim
- 1988: Den Haag
- 1989: Göteborg
- 1970: Heerenveen
- 1971: Leningrad
- 1972: Inzell
- 1973: Brandbu
- 1974: Alma-Ata
- 1975–1980: Ikke arrangert
- 1981: Heerenveen
- 1982: Heerenveen
- 1983: Heerenveen
- 1984: Alma-Ata
- 1985: Groningen
- 1986: Geithus
- 1987: Groningen
- 1988: Kongsberg
- 1989: Vest-Berlin
- 1990: Heerenveen
- 1991: Sarajevo
- 1992: Heerenveen
- 1993: Heerenveen
- 1994: Hamar V.
- 1995: Heerenveen
- 1996: Heerenveen
- 1997: Heerenveen
- 1998: Helsingfors
- 1999: Heerenveen
- 2000: Hamar V.
- 2001: Baselga di Pinè
- 2002: Erfurt
- 2003: Heerenveen
- 2004: Heerenveen
- 2005: Heerenveen
- 2006: Hamar V.
- 2007: Collalbo
- 2008: Kolomna
- 2009: Heerenveen
- 2010: Hamar V.
- 2011: Collalbo
- 2012: Budapest
- 2013: Heerenveen
- 2014: Hamar V.
- 2015: Tsjeljabinsk
- 2016: Minsk
- 2017: Heerenveen
- 2019: Collalbo
- 2021: Heerenveen
- 2023: Hamar V.
- 2025: Heerenveen
- 2027: Heerenveen
- 2018: Kolomna
- 2020: Heerenveen
- 2022: Heerenveen
- 2024:
KolomnaFlyttet til Heerenveen - 2026: Zakopane
Europamesterskapsrekorder: Kvinner · Menn
Autoritetsdata