EM på skøyter 1995
EM på skøyter 1995 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Hurtigløp på skøyter | ||
Arrangør | International Skating Union | ||
Vertsby | Heerenveen | ||
Vertsland | Nederland | ||
Arena(er) | Thialf stadion | ||
Dato | 6.–8. januar 1995 | ||
Øvelser | Allround : Liten firkamp (kvinner) Allround : Stor firkamp (menn) | ||
Medaljeoversikt | |||
01 | Gunda Niemann Rintje Ritsma | ||
02 | Annamarie Thomas Falko Zandstra | ||
03 | Tonny de Jong Roberto Sighel | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Hamar 1994 – Heerenveen 1996 |
EM på skøyter 1995 ble avholdt den 6., 7. og 8. januar 1995 i Thialf stadion i Heerenveen, Nederland. Tittelforsvarer for kvinner fra året før på Hamar var Gunda Niemann og for menn Rintje Ritsma. Begge utøvere forsvarte titlene.
Program | ||
---|---|---|
Fredag 6. januar | Lørdag 7. januar | Søndag 8. januar |
500 meter menn 500 meter kvinner 5 000 meter menn | 1 500 meter kvinner 1 500 meter menn 3 000 meter kvinner | 5 000 meter kvinner 10 000 meter menn |
Kvinner
Medaljer
- Sammenlagtmedaljer
Europamester og 1.-plass: | Poeng | 2.-plass: | Poeng | 3.-plass: | Poeng | |
Allround kvinner | Gunda Niemann Tyskland | 169.046 | Annamarie Thomas Nederland | 173.032 | Tonny de Jong Nederland | 173.570 |
- Distansemedaljer
Distanse og dag: | Distansevinner og 1.-plass: | Tid | 2.-plass: | Tid | 3.-plass: | Tid |
500 meter fredag | Gunda Niemann Tyskland | 41,02 | Annamarie Thomas Nederland | 41,21 | Emese Hunyady Østerrike | 41,40 |
1 500 meter lørdag | Gunda Niemann Tyskland | 2.02,84 | Annamarie Thomas Nederland | 2.05,76 | Emese Hunyady Østerrike | 2.06,28 |
3 000 meter lørdag | Gunda Niemann Tyskland | 4.17,54 | Carla Zijlstra Nederland | 4.22,62 | Tonny de Jong Nederland | 4.24,31 |
5 000 meter søndag | Gunda Niemann Tyskland | 7.21,57 | Carla Zijlstra Nederland | 7.28,05 | Tonny de Jong Nederland | 7.31,39 |
Sammenlagt
Tall bak navn er antall deltagelser i mesterskapet. Tall bak tid er plassering.
Kvinner (21 deltagere fra 11 nasjoner) | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass | Navn | Land | 1. dag (6. jan.) | 2. dag (7. jan.) | 3. dag (8. jan.) | Poeng | ||||||
500 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 3 000 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | |||||
01 Gull | Gunda Niemann (8) | Tyskland | 41,02 | 1 | 2.02,84 | 1 | 4.17,54 | 1 | 7.21,57 | 1 | 169.046 | |
02 Sølv | Annamarie Thomas (2) | Nederland | 41,21 | 2 | 2.05,76 | 2 | 4.26,00 | 5 | 7.35,69 | 6 | 173.032 | |
03 Bronse | Tonny de Jong (2) | Nederland | 42,02 | 7 | 2.07,08 | 5 | 4.24,31 | 3 | 7.31,39 | 3 | 173.570 | |
04 4 | Claudia Pechstein (3) | Tyskland | 42,38 | 9 | 2.07,85 | 6 | 4.26,21 | 6 | 7.32,09 | 4 | 174.573 | |
05 5 | Emese Hunyady (11) | Østerrike | 41,40 | 3 | 2.06,28 | 3 | 4.25,47 | 4 | 7.50,63 | 11 | 174.801 | |
06 6 | Svetlana Bazjanova (3) | Russland | 42,91 | 11 | 2.06,65 | 4 | 4.26,49 | 7 | 7.35,02 | 5 | 175.043 | |
07 7 | Mihaela Dascălu (5) | Romania | 41,67 | 4 | 2.08,59 | 7 | 4.29,37 | 9 | 7.48,87 | 9 | 176.315 | |
08 8 | Ulrike Adeberg (3) | Tyskland | 42,16 | 8 | 2.09,54 | 8 | 4.32,85 | 11 | 7.46,84 | 8 | 177.499 | |
09 9 | Elena Belci-Dal Farra (9) | Italia | 43,92 | 18 | 2.10,27 | 10 | 4.48,20 | 8 | 7.38,29 | 7 | 177.872 | |
10 10 | Emese Antal (3) | Østerrike | 41,88 | 5 | 2.09,72 | 9 | 4.33,92 | 12 | 7.53,66 | 12 | 178.139 | |
11 11 | Anette Tønsberg (6) | Norge | 42,59 | 10 | 2.11,13 | 11 | 4.31,22 | 10 | 7.49,83 | 10 | 178.486 | |
12 12 | Carla Zijlstra (5) | Nederland | 43,42 | 15 | 2.22,86 f | 21 | 4.22,62 | 2 | 7.28,05 | 2 | 179.615 | |
13 NC13 | Cerasela Hordobeţiu (4) | Romania | 41,95 | 6 | 2.11,70 | 13 | 4.37,75 | 15 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 180 132.142 | ||
14 NC14 | Tatjana Trapeznikova (2) | Russland | 43,02 | 12 | 2.11,58 | 12 | 4.36,77 | 13 | 180 133.008 | |||
15 NC15 | Christina Schön (3) | Sverige | 43,41 | 14 | 2.11,91 | 14 | 4.39,04 | 16 | 181 133.886 | |||
16 NC16 | Elisabetta Pizio (3) | Italia | 43,75 | 17 | 2.13,65 | 16 | 4.36,82 | 14 | 182 134.436 | |||
17 NC17 | Tatjana Sjatsjkova | Russland | 43,28 | 13 | 2.13,51 | 15 | 4.43,92 | 18 | 183 135.103 | |||
18 NC18 | Outi Ylä-Sulkava (3) | Finland | 44,42 | 19 | 2.13,71 | 17 | 4.41,67 | 17 | 184 135.935 | |||
19 NC19 | Svetlana Konstantinova (2) | Ukraina | 43,45 | 16 | 2.15,44 | 18 | 4.50,76 | 20 | 185 137.056 | |||
20 NC20 | Ilonda Lūse (2) | Latvia | 45,25 | 20 | 2.19,04 | 19 | 4.50,72 | 19 | 186 140.049 | |||
21 NC21 | Gina Dima | Romania | 63,90 f | 21 | 2.19,21 | 20 | 4.55,30 | 21 | 187 159.519 |
- NCxx er ikke kvalifisert til den avsluttende siste 5 000 meteren
Menn
Medaljer
- Sammenlagtmedaljer
Europamester og 1.-plass: | Poeng | 2.-plass: | Poeng | 3.-plass: | Poeng | |
Allround Menn | Rintje Ritsma Nederland | 167.735 | Falko Zandstra Nederland | 169.478 | Roberto Sighel Italia | 170.768 |
- Distansemedaljer
Distanse og dag: | Distansevinner og 1.-plass: | Tid | 2.-plass: | Tid | 3.-plass: | Tid |
500 meter fredag | Roland Brunner Østerrike | 37,68 | Davide Carta Italia | 37,89 | Rintje Ritsma Nederland | 37,94 |
5 000 meter fredag | Rintje Ritsma Nederland | 6.49,67 | Falko Zandstra Nederland | 6.50,85 | Kjell Storelid Norge | 6.52,96 |
1 500 meter lørdag | Rintje Ritsma Nederland | 1.53,68 | Falko Zandstra Nederland | 1.55,31 | Martin Hersman Nederland | 1.56,69 |
10 000 meter søndag | Rintje Ritsma Nederland | 14.09,28 | Falko Zandstra Nederland | 14.11,82 | Kjell Storelid Norge | 14.13,78 |
Sammenlagt
Tall bak tid er plassering.
Menn (26 deltagere fra 12 nasjoner) | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass | Navn | Land | 1. dag (6. jan.) | 2. dag (7. jan.) | 3. dag (8. jan.) | Poeng | ||||||
500 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 10 000 m | Pl. | |||||
01 Gull | Rintje Ritsma | Nederland | 37,94 | 3 | 6.49,67 | 1 | 1.53,68 | 1 | 14.09,28 | 1 | 159.264 | |
02 Sølv | Falko Zandstra | Nederland | 38,14 | 4 | 6.50,85 | 2 | 1.55,31 | 2 | 14.11,82 | 2 | 160.252 | |
03 Bronse | Roberto Sighel | Italia | 38,35 | 5 | 6.54,63 | 5 | 1.57,24 | 6 | 14.22,52 | 5 | 162.019 | |
04 4 | Vadim Sajutin | Russland | 38,96 | 10 | 6.57,35 | 8 | 1.57,02 | 4 | 14.22,05 | 4 | 162.803 | |
05 5 | Steinar Johansen | Norge | 38,74 | 9 | 6.54,73 | 6 | 1.57,65 | 8 | 14.31,79 | 6 | 163.018 | |
06 6 | Martin Hersman | Nederland | 38,55 | 6 | 6.58,65 | 9 | 1.56,69 | 3 | 14.43,41 | 8 | 163.481 | |
07 7 | Kjell Storelid | Norge | 40,31 | 21 | 6.52,96 | 3 | 1.57,96 | 9 | 14.13,78 | 3 | 163.615 | |
08 8 | Uwe Tonat | Tyskland | 39,39 | 14 | 7.03,25 | 12 | 1.57,92 | 4 | 14.40,24 | 7 | 164.733 | |
09 9 | Andrej Anufrijenko | Russland | 38,63 | 7 | 7.04,29 | 14 | 1.58,52 | 11 | 14.44,42 | 9 | 164.786 | |
10 10 | Ådne Søndrål | Norge | 38,96 | 10 | 7.04,21 | 13 | 1.57,37 | 7 | 14.50,94 | 11 | 165.051 | |
11 11 | Jaromir Radke | Polen | 40,88 | 25 | 6.54,26 | 4 | 2.00,26 | 19 | 14.45,34 | 10 | 166.659 | |
12 DSQ4 | Davide Carta | Italia | 37,89 | 2 | 7.10,05 | 18 | 1.59,19 | 14 | dsq (15.23,77) | – | 167 120.758 | |
13 NC13 | Michael Spielmann | Tyskland | 38,64 | 8 | 7.12,71 | 22 | 1.58,36 | 10 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 168 121.364 | ||
14 NC14 | Frank Dittrich | Tyskland | 39,47 | 15 | 7.02,59 | 11 | 1.59,30 | 15 | 169 121.495 | |||
15 NC15 | Jonas Schön | Sverige | 39,82 | 19 | 7.01,39 | 10 | 1.58,96 | 13 | 170 121.612 | |||
16 NC16 | Boris Uvarov | Ukraina | 39,21 | 12 | 7.13,36 | 23 | 1.58,73 | 12 | 171 122.122 | |||
17 NC17 | Artur Szafranski | Polen | 39,69 | 18 | 7.09,46 | 16 | 1.59,30 | 15 | 172 122.402 | |||
18 NC18 | Paweł Zygmunt | Polen | 39,53 | 16 | 7.09,94 | 17 | 1.59,82 | 17 | 173 122.464 | |||
19 NC19 | Roland Brunner | Østerrike | 37,68 | 1 | 7.29,25 | 25 | 2.00,43 | 20 | 174 122.748 | |||
20 NC20 | Christian Eminger | Østerrike | 40,70 | 24 | 6.57,01 | 7 | 2.01,07 | 22 | 175 122.757 | |||
21 NC21 | Vitalij Novitsjenko | Belarus | 39,66 | 17 | 7.11,79 | 20 | 2.00,82 | 21 | 176 123.112 | |||
22 NC22 | Sergij Priz | Ukraina | 40,25 | 20 | 7.13,86 | 24 | 2.00,12 | 18 | 177 123.676 | |||
23 NC23 | Timo Järvinen | Finland | 40,63 | 23 | 7.11,88 | 21 | 2.01,14 | 23 | 178 124.198 | |||
24 NC24 | Andrij Gutovskij | Ukraina | 40,58 | 22 | 7.10,82 | 19 | 2.02,57 | 25 | 179 124.518 | |||
25 NC25 | Rickard Garbell | Sverige | 39,23 | 13 | 7.29,99 | 26 | 2.01,20 | 24 | 180 124.629 | |||
26 NC26 | Martin Feigenwinter | Sveits | 41,76 | 26 | 7.08,11 | 15 | 2.04,03 | 26 | 181 125.914 |
- NCxx er ikke kvalifisert til den avsluttende siste 10 000 meteren.
Kilder
- Trond Eng, red. (november 2002). «European championships ladies 1970–2002 – 1995 ( 20 ) Heerenveen / Thialf». All time international championships – Complete results 1889–2002 (engelsk). Askim: World speed skating statisticians association (WSSSA) – Skøytenytt. s. 13.
- Trond Eng, red. (november 2002). «European championships men 1891–2002 – 1995 ( 89 ) Heerenveen / Thialf». All time international championships – Complete results 1889–2002 (engelsk). Askim: World speed skating statisticians association (WSSSA) – Skøytenytt. s. 125.
Eksterne lenker
- (en) EM på skøyter 1995 for kvinner – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) EM på skøyter 1995 for menn – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- Resultatoversikt på SpeedSkatingStats.com en nl for EM på skøyter 1995 for kvinner.
- Resultatoversikt på SpeedSkatingStats.com en nl for EM på skøyter 1995 for menn.
- (en) Resultater på www.ISU.html.infostradasports.com sine sider
- v
- d
- r
0 EM på skøyter 0
- 1891: Hamburg
- 1892: Wien
- 1946: Trondheim Ø.
- 1893: Berlin
- 1894: Hamar
- 1895: Budapest
- 1896: Hamburg
- 1897: Amsterdam
- 1898: Helsingfors
- 1899: Davos
- 1900: Štrbské Pleso
- 1901: Trondheim
- 1902: Davos
- 1903: Kristiania
- 1904: Davos
- 1905: Stockholm
- 1906: Davos
- 1907: Davos
- 1908: Klagenfurt
- 1909: Budapest
- 1910: Viborg
- 1911: Hamar
- 1912: Stockholm
- 1913: St. Petersburg
- 1914: Berlin
- 1915–1921: Ikke arrangert
- 1922: Helsingfors
- 1923: Hamar
- 1924: Kristiania
- 1925: St. Moritz
- 1926: Chamonix
- 1927: Stockholm
- 1928: Oslo
- 1929: Davos
- 1930: Nidaros
- 1931: Stockholm
- 1932: Davos
- 1933: Viborg
- 1934: Hamar
- 1935: Helsingfors
- 1936: Oslo
- 1937: Davos
- 1938: Oslo
- 1939: Riga
- 1940–1945: Ikke arrangert
- 1947: Stockholm
- 1948: Hamar
- 1949: Davos
- 1950: Helsingfors
- 1951: Oslo
- 1952: Östersund
- 1953: Hamar
- 1954: Davos
- 1955: Falun
- 1956: Helsingfors
- 1957: Oslo
- 1958: Eskilstuna
- 1959: Göteborg
- 1960: Oslo
- 1961: Helsingfors
- 1962: Oslo
- 1963: Göteborg
- 1964: Oslo
- 1965: Göteborg
- 1966: Deventer
- 1967: Lahtis
- 1968: Oslo
- 1969: Inzell
- 1970: Innsbruck
- 1971: Heerenveen
- 1972: Davos
- 1973: Grenoble
- 1974: Eskilstuna
- 1975: Heerenveen
- 1976: Oslo
- 1977: Larvik
- 1978: Oslo
- 1979: Deventer
- 1980: Trondheim
- 1981: Deventer
- 1982: Oslo
- 1983: Den Haag
- 1984: Larvik
- 1985: Eskilstuna
- 1986: Oslo
- 1987: Trondheim
- 1988: Den Haag
- 1989: Göteborg
- 1970: Heerenveen
- 1971: Leningrad
- 1972: Inzell
- 1973: Brandbu
- 1974: Alma-Ata
- 1975–1980: Ikke arrangert
- 1981: Heerenveen
- 1982: Heerenveen
- 1983: Heerenveen
- 1984: Alma-Ata
- 1985: Groningen
- 1986: Geithus
- 1987: Groningen
- 1988: Kongsberg
- 1989: Vest-Berlin
- 1990: Heerenveen
- 1991: Sarajevo
- 1992: Heerenveen
- 1993: Heerenveen
- 1994: Hamar V.
- 1995: Heerenveen
- 1996: Heerenveen
- 1997: Heerenveen
- 1998: Helsingfors
- 1999: Heerenveen
- 2000: Hamar V.
- 2001: Baselga di Pinè
- 2002: Erfurt
- 2003: Heerenveen
- 2004: Heerenveen
- 2005: Heerenveen
- 2006: Hamar V.
- 2007: Collalbo
- 2008: Kolomna
- 2009: Heerenveen
- 2010: Hamar V.
- 2011: Collalbo
- 2012: Budapest
- 2013: Heerenveen
- 2014: Hamar V.
- 2015: Tsjeljabinsk
- 2016: Minsk
- 2017: Heerenveen
- 2019: Collalbo
- 2021: Heerenveen
- 2023: Hamar V.
- 2025: Heerenveen
- 2027: Heerenveen
- 2018: Kolomna
- 2020: Heerenveen
- 2022: Heerenveen
- 2024:
KolomnaFlyttet til Heerenveen - 2026: Zakopane
Europamesterskapsrekorder: Kvinner · Menn
Autoritetsdata