EM på skøyter 1981, menn
EM på skøyter 1981 for menn | |||
---|---|---|---|
Amund Sjøbrend, Norge etter målgang på 10 000 meter. Europamester i Deventer, Nederland. | |||
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Hurtigløp på skøyter | ||
Arrangør | International Skating Union | ||
Vertsby | Deventer | ||
Vertsland | Nederland | ||
Arena(er) | IJsselstadion | ||
Dato | 24.–25. januar 1981 | ||
Deltakere | 30 herrer fra 12 nasjoner | ||
Øvelser | All round : Stor firkamp (menn) | ||
Medaljeoversikt | |||
01 | Amund Sjøbrend | ||
02 | Hilbert van der Duim | ||
03 | Kay Stenshjemmet | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Trondheim L 1980 – Oslo B 1982 |
EM på skøyter 1981 for menn ble avholdt på IJsselstadion i Deventer, Nederland den 24. og 25. januar 1981 med 30 deltagere fra 12 nasjoner.
Kay Arne Stenshjemmet var tittelforsvarer fra Trondheim året før. Hilbert van der Duim var på vei til å kunne ta tittelen da han falt på 10 000 meteren og endte opp med sølv, mens Amund Sjøbrend ble europamester.
Medaljevinnere
- Sammenlagtmedaljer
Europamester og 1.-plass: | Poeng | 2.-plass: | Poeng | 3.-plass: | Poeng | |
Allround menn | Amund Sjøbrend Norge | 168.206 | Hilbert van der Duim Nederland | 168.934 | Kay Arne Stenshjemmet Norge | 169.830 |
- Distansemedaljer
Distanse og dag: | Distansevinner og 1.-plass: | Tid | 2.-plass: | Tid | 3.-plass: | Tid |
500 meter lørdag | Hilbert van der Duim Nederland | 39,11 | Andreas Dietel Øst-Tyskland | 39,12 | Kay Arne Stenshjemmet Norge | 39,21 |
5 000 meter lørdag | Amund Sjøbrend Norge | 7.08,88 | Hilbert van der Duim Nederland | 7.10,45 | Øyvind Tveter Norge | 7.10,91 |
1 500 meter søndag | Kay Arne Stenshjemmet Norge | 2.00,12 | Amund Sjøbrend Norge | 2.00,16 | Ikke utdelt, delt sølv. | – |
Jan Egil Storholt Norge | 2.00,16 | |||||
10 000 meter søndag | Sergej Berezin Sovjetunionen | 15.05,45 | Piet Kleine Nederland | 15.12,32 | Amund Sjøbrend Norge | 15.12,70 |
Sammenlagt
Menn (30 deltagere fra 12 nasjoner) | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass | Navn | Land | 1. dag (24. jan.) | 2. dag (25. jan.) | Poeng | |||||||
500 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 10 000 m | Pl. | |||||
Gull | Amund Sjøbrend | Norge | 39,63 | 5 | 7.08,88 | 1 | 2.00,16 | 2= | 15.12,70 | 3 | 168.206 | |
Sølv | Hilbert van der Duim | Nederland | 39,11 | 1 | 7.10,45 | 2 | 2.01,06 | 5 | 15.28,53 f | 8 | 168.934 | |
Bronse | Kay Arne Stenshjemmet | Norge | 39,21 | 3 | 7.14,95 | 7 | 2.00,12 | 1 | 15.41,71 | 12 | 169.830 | |
4 | Jan Egil Storholt | Norge | 39,97 | 9 | 7.13,34 | 5 | 2.00,16 | 2= | 15.30,01 | 9 | 169.857 | |
5 | Frits Schalij | Nederland | 39,70 | 6 | 7.17,88 | 9 | 2.00,79 | 4 | 15.22,40 | 6 | 169.871 | |
6 | Andreas Dietel | Øst-Tyskland | 39,12 | 2 | 7.14,05 | 6 | 2.02,82 | 9 | 15.34,31 | 10 | 170.180 | |
7 | Øyvind Tveter | Norge | 40,47 | 14 | 7.10,91 | 3 | 2.03,46 | 11 | 15.17,20 | 4 | 170.574 | |
8 | Piet Kleine | Nederland | 41,02 | 18= | 7.11,18 | 4 | 2.02,96 | 10 | 15.12,32 | 2 | 170.740 | |
9 | Sergej Berezin | Sovjetunionen | 40,92 | 15 | 7.20,66 | 10 | 2.03,53 | 12 | 15.05,45 | 1 | 171.434 | |
10 | Andreas Ehrig | Øst-Tyskland | 40,34 | 12 | 7.17,17 | 8 | 2.02,79 | 7= | 15.44,71 | 14 | 172.222 | |
11 | Yep Kramer | Nederland | 40,26 | 11 | 7.22,85 | 12 | 2.02,79 | 7= | 15.36,47 | 11 | 172.298 | |
12 | Jan Junell | Sverige | 41,24 | 22 | 7.25,58 | 14 | 2.03,81 | 14 | 15.20,94 | 5 | 173.115 | |
13 | Jürgen Warnicke | Øst-Tyskland | 41,33 | 23 | 7.26,64 | 16 | 2.06,99 | 26 | 15.27,71 | 7 | 174.709 | |
14 | Werner Jäger | Østerrike | 41,20 | 21 | 7.26,59 | 15 | 2.04,25 | 15= | 16.05,16 | 16 | 175.533 | |
15 | Ulf Ekstrand | Sverige | 50,62 f | 29 | 7.24,60 | 13 | 2.04,25 | 15= | 15.41,80 | 13 | 183.586 | |
16 | Ulf Mademann | Øst-Tyskland | 1.07,95 f | 30 | 7.22,74 | 11 | 2.03,57 | 13 | 16.02,91 | 15 | 201.559 | |
NC17 | Tomas Gustafson | Sverige | 39,71 | 7 | 7.31,15 f | 19 | 2.02,77 | 6 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 125.748 (11) | ||
NC18 | Hans Magnusson | Sverige | 39,84 | 8 | 7.35,93 | 23 | 2.04,25 | 15= | 126.849 (13) | |||
NC19 | Jukka Ala-Louko | Finland | 39,27 | 4 | 7.40,21 | 25 | 2.05,28 | 20 | 127.051 (14) | |||
NC20 | Fritz Gawenus | Vest-Tyskland | 40,03 | 10 | 7.32,16 | 21 | 2.05,58 | 21 | 127.106 (16) | |||
NC21 | Pertti Niittylä | Finland | 40,44 | 13 | 7.31,34 | 20 | 2.04,74 | 19 | 127.154 (17) | |||
NC22 | Wolfgang Scharf | Vest-Tyskland | 40,99 | 16 | 7.26,98 | 17 | 2.06,68 | 23 | 127.914 (19) | |||
NC23 | Günter Schumacher | Vest-Tyskland | 42,07 | 27 | 7.27,55 | 18 | 2.04,65 | 18 | 128.375 (21) | |||
NC24 | Andreas Lemcke | Vest-Tyskland | 41,01 | 17 | 7.41,42 | 26 | 2.06,48 | 22 | 129.312 (22) | |||
NC25 | Maurizio Marchetto | Italia | 41,91 | 25 | 7.32,18 | 22 | 2.06,82 | 25 | 129.401 (23) | |||
NC26 | Włodzimierz Was | Polen | 42,04 | 26 | 7.37,25 | 24 | 2.06,73 | 24 | 130.008 (24) | |||
NC27 | Piotr Krysiak | Polen | 41,05 | 20 | 7.52,69 | 28 | 2.08,81 | 27 | 131.255 (25) | |||
NC28 | Marc Vernier | Frankrike | 41,02 | 18= | 8.01,71 | 30 | 2.09,59 | 28 | 132.387 (26) | |||
NC29 | Alan Luke | Storbritannia | 43,55 | 28 | 7.50,71 | 27 | 2.12,38 | 29 | 134.747 (27) | |||
DSQ3 | Giorgio Paganin | Italia | 41,90 | 24 | 7.57,70 | 29 | dsq (2.12,38) | – | 89.670 |
NCxx = ikke kvalifiserte for den avsluttende 10 000 meteren
Eksterne lenker
- (en) EM på skøyter 1981 for menn – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- Resultatoversikt på SpeedSkatingStats.com en nl for EM på skøyter 1981 for menn.
- (en) Resultater på www.ISU.html.infostradasports.com sine sider
- (en) Medaljer nasjonsvis og resultater på The-Sports.org (ikke komplett, mangler italienske G. Paganin som ble diskvalifisert på 1 500 meter andre dag.)
- «European Championships 1981 (Men)» (engelsk). SkateResults.com. Arkivert fra originalen 18. februar 2010. Besøkt 8. september 2016.
- Videoer på YouTube
- Video på YouTube med 1t 12min 9sek
- Video på YouTube med 34min 46sek
- Video på YouTube med 1t 12min 17sek
- Video på YouTube med 18min 18sek
- Video på YouTube med 1t 12min 17sek
- Video på YouTube med 17min 38sek
- v
- d
- r
0 EM på skøyter 0
- 1891: Hamburg
- 1892: Wien
- 1946: Trondheim Ø.
- 1893: Berlin
- 1894: Hamar
- 1895: Budapest
- 1896: Hamburg
- 1897: Amsterdam
- 1898: Helsingfors
- 1899: Davos
- 1900: Štrbské Pleso
- 1901: Trondheim
- 1902: Davos
- 1903: Kristiania
- 1904: Davos
- 1905: Stockholm
- 1906: Davos
- 1907: Davos
- 1908: Klagenfurt
- 1909: Budapest
- 1910: Viborg
- 1911: Hamar
- 1912: Stockholm
- 1913: St. Petersburg
- 1914: Berlin
- 1915–1921: Ikke arrangert
- 1922: Helsingfors
- 1923: Hamar
- 1924: Kristiania
- 1925: St. Moritz
- 1926: Chamonix
- 1927: Stockholm
- 1928: Oslo
- 1929: Davos
- 1930: Nidaros
- 1931: Stockholm
- 1932: Davos
- 1933: Viborg
- 1934: Hamar
- 1935: Helsingfors
- 1936: Oslo
- 1937: Davos
- 1938: Oslo
- 1939: Riga
- 1940–1945: Ikke arrangert
- 1947: Stockholm
- 1948: Hamar
- 1949: Davos
- 1950: Helsingfors
- 1951: Oslo
- 1952: Östersund
- 1953: Hamar
- 1954: Davos
- 1955: Falun
- 1956: Helsingfors
- 1957: Oslo
- 1958: Eskilstuna
- 1959: Göteborg
- 1960: Oslo
- 1961: Helsingfors
- 1962: Oslo
- 1963: Göteborg
- 1964: Oslo
- 1965: Göteborg
- 1966: Deventer
- 1967: Lahtis
- 1968: Oslo
- 1969: Inzell
- 1970: Innsbruck
- 1971: Heerenveen
- 1972: Davos
- 1973: Grenoble
- 1974: Eskilstuna
- 1975: Heerenveen
- 1976: Oslo
- 1977: Larvik
- 1978: Oslo
- 1979: Deventer
- 1980: Trondheim
- 1981: Deventer
- 1982: Oslo
- 1983: Den Haag
- 1984: Larvik
- 1985: Eskilstuna
- 1986: Oslo
- 1987: Trondheim
- 1988: Den Haag
- 1989: Göteborg
- 1970: Heerenveen
- 1971: Leningrad
- 1972: Inzell
- 1973: Brandbu
- 1974: Alma-Ata
- 1975–1980: Ikke arrangert
- 1981: Heerenveen
- 1982: Heerenveen
- 1983: Heerenveen
- 1984: Alma-Ata
- 1985: Groningen
- 1986: Geithus
- 1987: Groningen
- 1988: Kongsberg
- 1989: Vest-Berlin
- 1990: Heerenveen
- 1991: Sarajevo
- 1992: Heerenveen
- 1993: Heerenveen
- 1994: Hamar V.
- 1995: Heerenveen
- 1996: Heerenveen
- 1997: Heerenveen
- 1998: Helsingfors
- 1999: Heerenveen
- 2000: Hamar V.
- 2001: Baselga di Pinè
- 2002: Erfurt
- 2003: Heerenveen
- 2004: Heerenveen
- 2005: Heerenveen
- 2006: Hamar V.
- 2007: Collalbo
- 2008: Kolomna
- 2009: Heerenveen
- 2010: Hamar V.
- 2011: Collalbo
- 2012: Budapest
- 2013: Heerenveen
- 2014: Hamar V.
- 2015: Tsjeljabinsk
- 2016: Minsk
- 2017: Heerenveen
- 2019: Collalbo
- 2021: Heerenveen
- 2023: Hamar V.
- 2025: Heerenveen
- 2027: Heerenveen
- 2018: Kolomna
- 2020: Heerenveen
- 2022: Heerenveen
- 2024:
KolomnaFlyttet til Heerenveen - 2026: Zakopane
Europamesterskapsrekorder: Kvinner · Menn
Autoritetsdata