Allround-NM på skøyter 1959 for herrer
Allround-NM på skøyter 1959 for herrer | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Hurtigløp på skøyter | ||
Arrangør | Norges Skøyteforbund Tekn. arr.: Trondhjems Skøiteklub og Sportsklubben Falken | ||
Vertsby | Trondheim | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Øya stadion | ||
Dato | 17.–18. januar 1959 | ||
Deltakere | 24 Herrer | ||
Øvelser | Allround Stor firkamp |
Allround-NM på skøyter 1959 for herrer ble avholdt 17. og 18. januar 1959 på Øya stadion i Trondheim.
Tekniske arrangører var Trondhjems Skøiteklub og Sportsklubben Falken.
Norgesmester ble Knut Johannesen, Arbeidernes SK.
Sammenlagt herrer
Herrer Senior | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plassering | Navn | Klubb | 1. dag | 2. dag | Poengsum | ||||||
500 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 10 000 m | Pl. | ||||
Gull | Knut Johannesen | Arbeidernes SK | 43,7 | 4 | 8.24,5 | 1 | 2.20,0 | 2 | 17.27,8 | 2 | 193.207 |
Sølv | Roald Aas | Oslo SK | 44,6 | 11 | 8.27,9 | 2 | 2.19,0 | 1 | 17.45,4 | 5 | 194.993 |
Bronse | Torstein Seiersten | Brandbu IF | 46,1 | 19 | 8.32,4 | 3 | 2.20,8 | 5 | 17.21,0 | 1 | 196.323 |
4 | Edmond Lundsten | Hamar IL | 43,8 | 5 | 8.41,2 | 5 | 2.22,8 | 12 | 17.44,0 | 3 | 196.720 |
5 | Hroar Elvenes | Oslo IL | 44,2 | 7 | 8.45,9 | 11 | 2.21,8 | 6= | 17.58,8 | 8 | 197.997 |
6 | Rolf Trøen | Trondhjems SK | 43,5 | 2 | 8.51,8 | 18 | 2.23,0 | 13 | 17.58,7 | 7 | 198.282 |
7 | Sverre Haugli | Oslo SK | 46,3 | 20= | 8.34,0 | 4 | 2.20,7 | 4 | 17.54,4 | 6 | 198.320 |
8 | Nils Aaness | IL i BUL | 45,0 | 12 | 8.45,4 | 9 | 2.20,5 | 3 | 18.00,1 | 9 | 198.378 |
9 | Svein Erik Sogge | Harstad SK | 45,5 | 16 | 8.44,4 | 7 | 2.21,8 | 6= | 18.13,9 | 12 | 199.902 |
10 | Fred Anton Maier | Tønsbergs TF | 46,3 | 20= | 8.41,8 | 6 | 2.24,6 | 16 | 17.45,0 | 4 | 199.930 |
11 | Henry Øverby | Hamar IL | 45,9 | 18 | 8.45,2 | 8 | 2.24,8 | 18 | 18.03,4 | 10 | 200.857 |
12 | Reidar Andersen | Oslo IL | 58,2 f | 24 | 8.45,6 | 10 | 2.26,7 | 23 | 18.10,5 | 11 | 214.185 |
NC13 | Thorstein Sandholt | Oslo IL | 44,0 | 6 | 8.50,5 | 16 | 2.22,4 | 9= | Ikke kvalifisert for siste distanse. | (144.517) 8 | |
NC14 | Reidar Bettum | Tønsbergs TF | 44,3 | 8= | 8.49,6 | 14 | 2.21,9 | 8 | (144.560) 9 | ||
NC15 | Finn Hodt | Drammens SK | 43,6 | 3 | 8.57,3 | 22 | 2.22,4 | 9= | (144.797) 11 | ||
NC16 | Einar Næss | Drammens SK | 44,3 | 8= | 8.53,9 | 19 | 2.24,9 | 19 | (145.990) 13 | ||
NC17 | Willy Melkvik | Spk Falken | 45,4 | 14= | 8.48,0 | 12 | 2.24,7 | 17 | (146.433) 14 | ||
NC18 | Jan Kristiansen | Oslo IL | 45,8 | 17 | 8.51,4 | 17 | 2.23,8 | 15 | (146.873) 17 | ||
NC19 | Knut Tangen | Arbeidernes SK | 46,7 | 22 | 8.49,7 | 15 | 2.22,5 | 11 | (147.170) 18 | ||
NC20 | Odd Wilhelmsen | Oslo IL | 45,3 | 13 | 8.55,6 | 20 | 2.25,1 | 20= | (147.227) 19 | ||
NC21 | Ronald Inglingstad | Oslo IL | 44,4 | 10 | 8.55,8 | 21 | 2.28,2 | 24 | (147.380) 20 | ||
NC22 | Einar Boge | Arbeidernes SK | 45,4 | 14= | 8.59,5 | 23 | 2.25,1 | 20= | (147.717) 21 | ||
NC23 | Alv Gjestvang | Skreia IL | 42,9 | 1 | 9.31,4 | 24 | 2.23,6 | 14 | (147.907) 22 | ||
NC24 | Per Ødegaard | Oslo SK | 48,0 | 23 | 8.48,8 | 13 | 2.25,3 | 22 | (149.313) 23 |
Utenfor konkurranse
Herrer Senior | |||
---|---|---|---|
Navn | Klubb | 1. dag | |
500 m | Plass | ||
Arve Schøyen | Hamar IL | 44,6 | 1 |
Kilder
- Teigen, Magne, red. (1989). «Menn, Senior – Allround». Komplette resultater Norske Mesterskap på skøyter 1887–1989 (norsk) (2 utg.). Veggli. s. 44. Arkivert fra originalen 26. juli 2017. Besøkt 19. april 2014.
- Eng, Trond og Teigen, Magne, red. (2005). «Menn, Senior – Allround». Norske Mesterskap på skøyter 1894–2005 (norsk) (3 utg.). Askim / Veggli. s. 22–23. Arkivert fra originalen 26. juli 2017. Besøkt 19. april 2014. CS1-vedlikehold: Flere navn: redaktørliste (link)
Eksterne lenker
- (en) Allround-NM på skøyter 1959 for herrer – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- v
- d
- r
0 Norgesmesterskap på skøyter – Vertsby / arena for Allround-NM (Norgesmestere for : herrer (1887–1893) (1894– ) / damer (1932) (1933– )) 0
Uoff. (1887–1893)
Off. (1894 – 1986)
- 1887: Kristiania V
- 1888: Kristiania Fk/Kristiania V
- 1889: Kristiania Fk
- 1890: Kristiania M
- 1891: Kristiania M
- 1892: Kristiania M/Kristiania Fk
- 1893: Kristiania M
- 1894: Hamar Å
- 1895: Trondhjem K
- 1896: Kristiania Fk
- (1897: Trondhjem K)
- 1898: Trondhjem K
- 1899: Kristiania Fk
- 1900: Trondhjem Ø
- 1901: Kristiania GF
- 1902: Hamar M
- 1903: Drammen M
- 1904: Trondhjem Ø
- 1905: Kristiania GF
- 1906: Trondhjem Ø
- 1907: Hamar M
- 1908: Kristiania GF
- 1909: Lillehammer M
- 1910: Trondhjem Ø
- 1911: Kristiania GF
- 1912: Hamar M
- 1913: Horten L
- 1914: Trondhjem Ø
- 1915: Kristiania Fr
- 1916: Drammen M
- 1917: Kristiania Fr
- 1918: Horten L
- 1919: Hamar M
- 1920: Trondhjem Ø
- 1921: Moss Ma
- 1922: Drammen M
- 1923: Kristiania B
- 1924: Kongsberg Ip
- 1925: Moss Ma
- 1926: Tønsberg S
- 1927: Oslo Fr
- 1928: Sandefjord B
- 1929: Lillehammer S
- 1930: Hamar S
- 1931: Horten L
- 1932: Oslo Fr
- 1933: Notodden S
- 1934: Drammen M
- 1935: Brandbu B
- 1936: Oslo Fr
- 1937: Gjøvik S
- 1938: Skien G
- 1939: Oslo Fr
- 1940: Hamar S
- 1941 – 1945 : ikke arrangert
- 1946: Oslo B
- 1947: Trondheim Ø
- 1948: Drammen M
- 1949: Tønsberg S
- 1950: Trondheim Ø
- 1951: Lillehammer S
- 1952: Gjøvik S
- 1953: Skien H
- 1954: Oslo B
- 1955: Bergen K/Voss Ip
- 1956: Hamar S
- 1957: Larvik F
- 1958: Notodden S
- 1959: Trondheim Ø
- 1960: Hønefoss Ip
- 1961: Sandefjord B
- 1962: Harstad S
- 1963: Hamar S
- 1964: Tønsberg S
- 1965: Arendal B
- 1966: Drammen M
- 1967: Trondheim Ø
- 1968: Horten L
- 1969: Lillehammer S
- 1970: Skien H
- 1971: Moss Me
- 1972: Tønsberg S
- 1973: Notodden S
- 1974: Alta B
- 1975: Brandbu R
- 1976: Trondheim Ø
- 1977: Lillehammer St
- 1978: Larvik F
- 1979: Hamar S
- 1980: Drammen M
- 1981: Kongsvinger H
- 1982: Oppdal S
- 1983: Tynset N
- 1984: Kongsberg Ip
- 1985: Trondheim L
- 1986: Jevnaker S
Uoff. (1932)
Off. (1933 – 1986)
- 1932: Oslo F
- 1933: Oslo B
- 1934: Horten L
- 1935: Oslo F
- 1936: Hønefoss Ip
- 1937: Oslo F
- 1938: Tønsberg S
- 1939: Kongsberg Ip
- 1940: Larvik F
- 1941 – 1945 : ikke arrangert
- 1946: Lillehammer S
- 1947: Rjukan S
- 1948: Larvik F
- 1949: Oslo J
- 1950: Gjøvik S
- 1951: Hønefoss Ip
- 1952: Trondheim Ø
- 1953: Horten L
- 1954: Larvik F
- 1955: Skien H
- 1956 – 1957 : avlyst manglende deltakelse
- 1958: Sandefjord B
- 1959: Lillehammer S
- 1960: Hakadal E
- 1961: Rakkestad Ip
- 1962: Hamar S
- 1963: Oslo J
- 1964: Larvik F
- 1965: Horten L
- 1966: Lillehammer S
- 1967: Brandbu R
- 1968: Bergen K/Voss Ip
- 1969: Oslo B
- 1970: Hønefoss Ip
- 1971: Holmestrand H
- 1972: Brandbu R
- 1973: Horten L
- 1974: Gjøvik S
- 1975: Oslo J
- 1976: Dokka S
- 1977: Elverum F
- 1978: Skedsmo S
- 1979: Stange Ip
- 1980: Tynset N
- 1981: Hol S
- 1982: Kolbotn S
- 1983: Hamar S
- 1984: Stavanger Sk
- 1985: Kongsvinger H
- 1986: Tromsø T
arrangement
(1987 – )
- 1987: Hamar S
- 1988: Oslo VH
- 1989: Hundorp F
- 1990: Verdal S
- 1991: Hol S/Gol G
- 1992: Savalen K
- 1993: Trondheim L
- 1994: Larvik F
- 1995: Hønefoss Ip
- 1996: Tromsø T
- 1997: Bergen S
- 1998: Geithus F
- 1999: Alta B
- 2000: Hamar V
- 2001: Geithus F
- 2002: Skien I
- 2003: Bergen S
- 2004: Oslo VH
- 2005: Drammen Mk
- 2006: Arendal K
- 2007: Geithus F
- 2008: Bjugn F
- 2009: Gol G
- 2010: Bergen S
- 2011: Oslo F
- 2012: Tønsberg K
- 2013: Stavanger SA
- 2014: Asker R
- 2015: Arendal K
- 2016: Stavanger SA
- 2017: Trondheim L
- 2018: Jevnaker Jk
- 2019: Arendal K
- 2020: Asker R
- 2021: Hamar V
- 2022: Stavanger SA
- 2023: Stavanger SA
- 2024: Hamar V
- 2025: TBD
Autoritetsdata