Allround-NM på skøyter 2017
Allround-NM på skøyter 2017 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Arrangør | Norges Skøyteforbund Teknisk arrangør: Trondheim-alliansen (Trondhjems SK / Leinstrand IL / Spk Falken) | ||
Vertsby | Trondheim | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Leangen kunstisbane | ||
Dato | 17.–18. desember 2016 | ||
Deltakere | 37 løpere (14 damer og 23 herrer)[1] | ||
Øvelser | Allround Stor firkamp (herrer) Allround Liten firkamp (damer) | ||
Nettsted | Offisielt nettsted |
Allround-NM på skøyter 2017 ble arrangert 17. og 18. desember 2016 på Leangen kunstisbane i Trondheim med Trondheim-alliansen (Trondhjems SK, Leinstrand IL og Spk Falken) som teknisk arrangør.
Regjerende norgesmestere var Ida Njåtun (Asker Skøyteklubb) og Sverre Lunde Pedersen (Fana Idrettslag), hvorav kun Sverre Lunde Pedersen forsvarte sin tittel fra fjorårssesongen. På kvinnesiden tok Sofie Karoline Haugen (Sandefjord Skøiteklub) sin første nasjonale sammenlagttittel i seniorklassen.
Aktuelle rekorder
Mesterskapsrekorder
Distanse | Skøyteløper | Tid | Bane | Dato |
---|---|---|---|---|
500 m | Ida Njåtun | 39,52 | Stavanger | 19. des. 2015 |
1 500 m | Ida Njåtun | 1.59,22 | Stavanger | 20. des. 2015 |
3 000 m | Ida Njåtun | 4.13,87 | Stavanger | 15. des. 2012 |
5 000 m | Ida Njåtun | 7.19,02 | Stavanger | 20. des. 2015 |
Sammenlagt | Ida Njåtun | 165.713 | Stavanger | 19.-20. des. 2015 |
Distanse | Skøyteløper | Tid | Bane | Dato |
---|---|---|---|---|
500 m | Håvard Bøkko | 35,92 | Stavanger | 15. des. 2012 |
1 500 m | Håvard Bøkko | 1.46,67 | Stavanger | 16. des. 2012 |
5 000 m | Sverre L. Pedersen | 6.19,25 | Stavanger | 19. des. 2015 |
10 000 m | Sverre L. Pedersen | 13.23,78 | Stavanger | 20. des. 2015 |
Sammenlagt | Håvard Bøkko | 150.084 | Stavanger | 15.-16. des. 2012 |
Banerekorder
Distanse | Skøyteløper | Tid | Løp | Dato |
---|---|---|---|---|
500 m | Karin Enke | 41,20 | Sprint-VM 1984 | 4. mar. 1984 |
Valentina Lalenkova | 41,20 | Sprint-VM 1984 | 4. mar. 1984 | |
1 500 m | Ellen Bjertnes | 2.06,84 | NC nr3 – 2015/16 | 7. nov. 2015 |
3 000 m | Camilla Lund | 4.36,98 | NC nr3 – 2015/16 | 8. nov. 2015 |
5 000 m | Hedvig Bjelkevik | 8.04,40 | Enkeltdistanse-NM 2000 | 12. mar. 2000 |
Distanse | Skøyteløper | Tid | Løp | Dato |
---|---|---|---|---|
500 m | Christoffer F. Rukke | 36,80 | NC nr3 – 2015/16 | 7. nov. 2015 |
1 500 m | Ådne Søndrål | 1.53,96 | Enkeltdistanse-NM 2000 | 12. mar. 2000 |
5 000 m | Ole B. Næss | 6.53,87 | NC nr3 – 2015/16 | 8. nov. 2015 |
10 000 m | Lasse Sætre | 14.25,56 | Enkeltdistanse-NM 2000 | 12. mar. 2000 |
Stor firkamp | Kay Arne Stenshjemmet | 166.124 | EM 1980, menn | 19.–20. jan. 1980 |
Sammenlagt kvinner
Kvinner Senior (12 deltagere fra 9 klubber) | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pl. | Navn | Klubb | 1. dag (17. des.) | 2. dag (18. des.) | Poeng | ||||||
500 m | Pl. | 3 000 m | Pl. | 1 500 m | Plass. | 5 000 m | Pl. | ||||
Gull | Sofie Karoline Haugen | Sandefjord SK | 42,60 | 1 | 4.37,87 | 2 | 2.12,93 | 2 | 8.03,51 | 2 | 181.572 |
Sølv | Camilla Lund | Leinstrand IL | 43,45 | 2 | 4.37,57 | 1 | 2.12,17 | 1 | 8.01,39 | 1 | 181.906 |
Bronse | Inga Anne Vasaasen | Stange Spk | 43,55 | 3 | 4.39,71 | 3 | 2.13,27 | 3 | 8.17,78 | 3 | 184.369 |
4. | Marte Vatn | Spk Falken | 43,59 | 4 | 4.43,48 | 4 | 2.15,43 | 5 | 8.24,64 | 5 | 186.443 |
5. | Ragne Wiklund | Aktiv SK | 44,12 | 5 | 4.45,69 | 5 | 2.14,73 | 4 | 8.23,02 | 4 | 186.947 |
6. | Thea Fløiten | Nord-Odal IL | 46,13 | 8 | 4.58,37 | 6 | 2.18,96 | 6 | 8.46,05 | 6 | 194.783 |
7. | Marie Bakken Haugli | Jevnaker IF | 46,96 | 9 | 5.00,68 | 7 | 2.23,47 | 7 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 144.896 | |
8. | Ida Sanderud | Nord-Odal IL | 45,36 | 6 | 5.10,88 | 10 | 2.24,19 | 8 | 145.236 | ||
9. | Amalie Kristianson Berg | Jevnaker IF | 45,77 | 7 | 5.11,42 | 11 | 2.26,64 | 10 | 146.553 | ||
10. | Marte Bjerkreim Furnée | Asker SK | 47,03 | 10 | 5.09,75 | 8 | 2.25,58 | 9 | 147.181 | ||
11. | Ingeborg Espeland | Stavanger Sandnes SK | 47,94 | 11 | 5.12,30 | 12 | 2.28,54 | 11 | 149.503 | ||
12. | Julie Berg Sjøbrend | Aktiv SK | 48,64 | 12 | 5.10,36 | 9 | 2.30,92 | 12 | 150.672 |
Sammenlagt herrer
Menn Senior (23 deltagere fra 14 klubber) | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plass. | Navn | Klubb | 1. dag (17. des.) | 2. dag (18. des.) | Poeng | ||||||
500 m | Pl. | 5 000 m | Pl. | 1 500 m | Pl. | 10 000 m | Pl. | ||||
Gull | Sverre L. Pedersen | Fana IL | 38,21 | 2 | 6.45,38 | 1 | 1.53,98 | 1 | 14.20,78 | 1 | 159.780 |
Sølv | Sindre Henriksen | Fana IL | 37,61 | 1 | 7.00,02 | 5 | 1.54,74 | 2 | 14.59,73 | 5 | 162.844 |
Bronse | Fredrik van der Horst | Tønsbergs TF | 39,07 | 7 | 6.53,68 | 2 | 1.58,21 | 5 | 14.56,66 | 4 | 164.674 |
4. | Ole Bjørnsmoen Næss | Tynset IF | 40,47 | 14 | 6.58,50 | 4 | 1.59,64 | 9 | 14.49,21 | 3 | 166.660 |
5. | Thomas Søfteland | Arendal SK | 42,53 | 22 | 6.58,06 | 3 | 2.02,08 | 13 | 14.33,80 | 2 | 168.719 |
6. | Runar Njåtun Krøyer | Asker SK | 39,43 | 8 | 7.13,82 | 10 | 1.59,44 | 8 | 15.39,93 | 10 | 169.621 |
7. | Magne Notland | Stord IL | 38,95 | 6 | 7.22,71 | 14 | 1.58,30 | 6 | 15.44,20 | 11 | 169.864 |
8. | Magnus Bakken Haugli | Jevnaker IF | 39,85 | 11 | 7.14,66 | 11 | 2.00,63 | 10 | 15.30,45 | 8 | 170.048 |
9. | Eirik Skavhaug Nergaard | Drammens SK | 38,93 | 5 | 7.22,34 | 13 | 2.00,84 | 11 | 15.35,49 | 9 | 170.218 |
10. | Anders Bjerkreim Furnée | Asker SK | 41,97 | 19 | 7.11,89 | 9 | 2.02,25 | 14 | 15.29,37 | 7 | 172.377 |
11. | Vetle Stangeland | Tønsbergs TF | 40,44 | 13 | 7.09,68 | 8 | 2.02,83 | 16 | 16.10,20 | 12 | 172.861 |
12. | Allan Dahl Johansson | Aktiv SK | 50,45 f | 23 | 7.00,21 | 6 | 1.55,60 | 3 | 15.00,86 | 6 | 176.047 |
13. | Simen Spieler Nilsen | Arendal SK | 38,35 | 3 | 7.06,20 | 7 | 1.57,81 | 4 | Deltok ikke på siste distanse. | 120.240 | |
14. | Magnus Myhren Kristensen | Arendal SK | 38,51 | 4 | 7.21,55 | 12 | 1.58,43 | 7 | 122.141 | ||
15. | Jakob Anspach Klippen | Fana IL | 39,81 | 10 | 7.33,94 | 16 | 2.00,96 | 12 | Ikke kvalifisert for siste distanse. | 125.524 | |
16. | Robin Nicolai Oppi Gruben | Nord-Odal IL | 39,86 | 12 | 7.31,02 | 15 | 2.05,16 | 18 | 126.682 | ||
17. | Kristian Gamme Ulekleiv | Gjøvik SK | 39,75 | 9 | 7.42,38 | 20 | 2.02,34 | 15 | 126.768 | ||
18. | Thomas Lande Eriksen | Aktiv SK | 41,41 | 17 | 7.36,73 | 18 | 2.04,90 | 17 | 128.716 | ||
19. | Karl Didrik Møller Nordal | IF Fram | 41,49 | 18 | 7.41,05 | 19 | 2.05,59 | 19 | 129.458 | ||
20. | Håkon Sundøen Brørby | Jevnaker IF | 41,32 | 16 | 7.36,58 | 17 | 2.07,80 | 22 | 129.578 | ||
21. | Kristian Vårvik | Trondhjems SK | 42,15 | 21 | 7.44,46 | 21 | 2.05,94 | 20 | 130.576 | ||
22. | Sander Tveter | IF Fram | 41,22 | 15 | 7.49,92 | 22 | 2.09,26 | 23 | 131.298 | ||
23. | Ole Mikkel Mellemstrand | Stavanger Sandnes SK | 42,05 | 20 | 7.55,83 | 23 | 2.07,79 | 21 | 132.229 |
Funksjonærer og delegerte
- Overdommere var Are Strickert (kvinner) og Gunnar Lødding (menn).[3]
- Og assisterende overdommer var Rune Wulvik.[3]
- Startere var Tom Vidar Johansson og Torbjørn Sørli.[3]
- Teknisk delegert NSF: Erik Julsrud.[3]
Referanser
- ^ Svenn Erik Ødegaard. «Uttak til NM allround Trondheim, 17. og 18. desember 2016» (PDF). Norges Skøyteforbund. Arkivert fra originalen (.pdf) 11. januar 2018. Besøkt 11. januar 2018.
- ^ a b «Gjeldende banerekorder Leangen hurtigløpsbane pr. 08.11.2015» (PDF). Sør-Trøndelag Skøytekrets. 8. november 2015. Arkivert fra originalen (.pdf) 11. januar 2018. Besøkt 11. januar 2018.
- ^ a b c d «Overdommere, startere og teknisk delegert oppnevnt av NSF» (PDF). Norges Skøyteforbund. 18. oktober 2016. Arkivert fra originalen (.pdf) 11. januar 2018. Besøkt 11. januar 2018.
Eksterne lenker
- Offisielt nettsted
- Resultater fra arrangørens egne nettsider for kvinner Arkivert 11. januar 2018 hos Wayback Machine. og menn Arkivert 11. januar 2018 hos Wayback Machine.
- (en) Allround-NM på skøyter 2017, kvinner – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) Allround-NM på skøyter 2017, menn – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- Resultatmeny på SpeedskatingResults.com (engelsk).
- v
- d
- r
0 Norgesmesterskap på skøyter – Vertsby / arena for Allround-NM (Norgesmestere for : herrer (1887–1893) (1894– ) / damer (1932) (1933– )) 0
Uoff. (1887–1893)
Off. (1894 – 1986)
- 1887: Kristiania V
- 1888: Kristiania Fk/Kristiania V
- 1889: Kristiania Fk
- 1890: Kristiania M
- 1891: Kristiania M
- 1892: Kristiania M/Kristiania Fk
- 1893: Kristiania M
- 1894: Hamar Å
- 1895: Trondhjem K
- 1896: Kristiania Fk
- (1897: Trondhjem K)
- 1898: Trondhjem K
- 1899: Kristiania Fk
- 1900: Trondhjem Ø
- 1901: Kristiania GF
- 1902: Hamar M
- 1903: Drammen M
- 1904: Trondhjem Ø
- 1905: Kristiania GF
- 1906: Trondhjem Ø
- 1907: Hamar M
- 1908: Kristiania GF
- 1909: Lillehammer M
- 1910: Trondhjem Ø
- 1911: Kristiania GF
- 1912: Hamar M
- 1913: Horten L
- 1914: Trondhjem Ø
- 1915: Kristiania Fr
- 1916: Drammen M
- 1917: Kristiania Fr
- 1918: Horten L
- 1919: Hamar M
- 1920: Trondhjem Ø
- 1921: Moss Ma
- 1922: Drammen M
- 1923: Kristiania B
- 1924: Kongsberg Ip
- 1925: Moss Ma
- 1926: Tønsberg S
- 1927: Oslo Fr
- 1928: Sandefjord B
- 1929: Lillehammer S
- 1930: Hamar S
- 1931: Horten L
- 1932: Oslo Fr
- 1933: Notodden S
- 1934: Drammen M
- 1935: Brandbu B
- 1936: Oslo Fr
- 1937: Gjøvik S
- 1938: Skien G
- 1939: Oslo Fr
- 1940: Hamar S
- 1941 – 1945 : ikke arrangert
- 1946: Oslo B
- 1947: Trondheim Ø
- 1948: Drammen M
- 1949: Tønsberg S
- 1950: Trondheim Ø
- 1951: Lillehammer S
- 1952: Gjøvik S
- 1953: Skien H
- 1954: Oslo B
- 1955: Bergen K/Voss Ip
- 1956: Hamar S
- 1957: Larvik F
- 1958: Notodden S
- 1959: Trondheim Ø
- 1960: Hønefoss Ip
- 1961: Sandefjord B
- 1962: Harstad S
- 1963: Hamar S
- 1964: Tønsberg S
- 1965: Arendal B
- 1966: Drammen M
- 1967: Trondheim Ø
- 1968: Horten L
- 1969: Lillehammer S
- 1970: Skien H
- 1971: Moss Me
- 1972: Tønsberg S
- 1973: Notodden S
- 1974: Alta B
- 1975: Brandbu R
- 1976: Trondheim Ø
- 1977: Lillehammer St
- 1978: Larvik F
- 1979: Hamar S
- 1980: Drammen M
- 1981: Kongsvinger H
- 1982: Oppdal S
- 1983: Tynset N
- 1984: Kongsberg Ip
- 1985: Trondheim L
- 1986: Jevnaker S
Uoff. (1932)
Off. (1933 – 1986)
- 1932: Oslo F
- 1933: Oslo B
- 1934: Horten L
- 1935: Oslo F
- 1936: Hønefoss Ip
- 1937: Oslo F
- 1938: Tønsberg S
- 1939: Kongsberg Ip
- 1940: Larvik F
- 1941 – 1945 : ikke arrangert
- 1946: Lillehammer S
- 1947: Rjukan S
- 1948: Larvik F
- 1949: Oslo J
- 1950: Gjøvik S
- 1951: Hønefoss Ip
- 1952: Trondheim Ø
- 1953: Horten L
- 1954: Larvik F
- 1955: Skien H
- 1956 – 1957 : avlyst manglende deltakelse
- 1958: Sandefjord B
- 1959: Lillehammer S
- 1960: Hakadal E
- 1961: Rakkestad Ip
- 1962: Hamar S
- 1963: Oslo J
- 1964: Larvik F
- 1965: Horten L
- 1966: Lillehammer S
- 1967: Brandbu R
- 1968: Bergen K/Voss Ip
- 1969: Oslo B
- 1970: Hønefoss Ip
- 1971: Holmestrand H
- 1972: Brandbu R
- 1973: Horten L
- 1974: Gjøvik S
- 1975: Oslo J
- 1976: Dokka S
- 1977: Elverum F
- 1978: Skedsmo S
- 1979: Stange Ip
- 1980: Tynset N
- 1981: Hol S
- 1982: Kolbotn S
- 1983: Hamar S
- 1984: Stavanger Sk
- 1985: Kongsvinger H
- 1986: Tromsø T
arrangement
(1987 – )
- 1987: Hamar S
- 1988: Oslo VH
- 1989: Hundorp F
- 1990: Verdal S
- 1991: Hol S/Gol G
- 1992: Savalen K
- 1993: Trondheim L
- 1994: Larvik F
- 1995: Hønefoss Ip
- 1996: Tromsø T
- 1997: Bergen S
- 1998: Geithus F
- 1999: Alta B
- 2000: Hamar V
- 2001: Geithus F
- 2002: Skien I
- 2003: Bergen S
- 2004: Oslo VH
- 2005: Drammen Mk
- 2006: Arendal K
- 2007: Geithus F
- 2008: Bjugn F
- 2009: Gol G
- 2010: Bergen S
- 2011: Oslo F
- 2012: Tønsberg K
- 2013: Stavanger SA
- 2014: Asker R
- 2015: Arendal K
- 2016: Stavanger SA
- 2017: Trondheim L
- 2018: Jevnaker Jk
- 2019: Arendal K
- 2020: Asker R
- 2021: Hamar V
- 2022: Stavanger SA
- 2023: Stavanger SA
- 2024: Hamar V
- 2025: TBD
Autoritetsdata